LDO mu Switching regülatör mü?

Başlatan vale9, 16 Aralık 2015, 21:44:00

vale9

Merhaba

Pilli bir uygulama için regülatör ihtiyacım var, uyku modunda çok düşük akımla regüle edebilen aynı zamanda yüke bindiğinde yüksek peak yaptırabilen bir regülatör bulmam lazım. Bugüne kadar LDO kullanıp enable/disable yapıp işi çözüyordum fakat bu tasarımda regülatör her durumda aktif olmalı.

Devre uyku modunda max 50uA çekiyor, yükte 1A (2A peak yapıyor)

Değerlerim şöyle:

Input voltage: 3-7V veya daha geniş aralık
Output voltage: 3.6 V sabit veya ayarlı
Output current: Max 1A yük (2A peak, 1ms aralıklı, 4ms de bir)
Quiescent current: 20uA max.
Dropout voltage: 0.2V @ 2A

Bulduğum en iyi 3A LDO 125uA çekiyor boşta. 1A ldolar 20uA'ya kadar düşüyor.

Yardımınızı rica ediyorum. Diğer regülatör türleri (switching, boost vb.) hiç kullanmadım işimi görürler mi bilmiyorum. Veya düşük akımlı LDO kullanıp transistör vb ile akımı yükseltsem nasıl bir çözüm olur?
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

Erol YILMAZ

3...7V girişi olup ta 3.6V sabit çıkış verebilen LDO yok.

Bu giriş aralığında ısrarcı mıyız ? Olmazsa olmaz mı ?

vale9

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Aralık 2015, 23:40:40
3...7V girişi olup ta 3.6V sabit çıkış verebilen LDO yok.

Bu giriş aralığında ısrarcı mıyız ? Olmazsa olmaz mı ?

3xAA=4.5V lithium pil kullanılıyor. Sanırım 3.5V'a kadar çalıştırabiliyor olmalıyız. Kaçtan başlayabiliriz en düşük?

HexfeT

İstenilen çıkış gerilimi + LDO yani "Low Dropout" ifadesindeki gerilim değeri. Min. giriş gerilimi bu olabilir. Eğer 3xAA pil ile bu koşulu sağlayamıyorsanız 4xAA pil kullanmanız lazım.

vale9

Alıntı yapılan: HexfeT - 17 Aralık 2015, 02:07:12
İstenilen çıkış gerilimi + LDO yani "Low Dropout" ifadesindeki gerilim değeri. Min. giriş gerilimi bu olabilir. Eğer 3xAA pil ile bu koşulu sağlayamıyorsanız 4xAA pil kullanmanız lazım.
Teşekkürler. 4xAA seçebiliriz, bu durumda voltaj olayı çözülüyor.

Akım değerleri için bir tavsiyeniz var mı? Dediğim gibi boşta devre 50uA çekerken regülatörde çok kayıp olmasını istemiyorum. Aynı zamanda yükte 2A peak değerlerini karşılamalı

z

Nasıl bir yükünüz var çok merak ettim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vale9

Alıntı yapılan: z - 17 Aralık 2015, 19:43:19
Nasıl bir yükünüz var çok merak ettim.

Gprs & Gps modülü aynı anda çalışıyor.

Mucit23

LD1085 olabilir. Daha önce gprs uygulamaları için kullandım ama pilli bir uygulama için uygun olurmu bilmiyorum

ahmet_zxc

vale9

Alıntı yapılan: Mucit23 - 17 Aralık 2015, 21:07:38
LD1085 olabilir. Daha önce gprs uygulamaları için kullandım ama pilli bir uygulama için uygun olurmu bilmiyorum
Olmuyor malesef boşta 5mA çekiyor en az

Logan

İmza.

vale9

Alıntı yapılan: Logan - 18 Aralık 2015, 09:02:15
MIC5235 kullan işini görür.
Hocam bunun çıkış akımı 150mA yazıyor, nasıl görür işimizi

PROTECH_

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

vale9

Hocam bana avantajı ne olacak süperkondansatörün? Ldo bulamadık ki değerleri sağlayacak henüz. Süper kondansatör bildiğim kadarıyla büyük kapasitesi olan, voltajı üzerinde tutan bir malzeme. Çıkışı kesersek bize uzun süre düşük akımda çalışma imkanı sağlar diye biliyorum.

elt42at

Hocam, 2A anlık çekecek cihaz bir GSM modül mü?
Ortalama sabit kaç mA çeker devamlı?
Hedeflenen çalışma süresi nedir?
Çıkış voltajında gürüldüden etkilenme durumu nedir?

3 adet pilden 4.5V elde edip LDO ile kayıp vermektense, 1 pil ile 0.7 ile 1.5V arası gerilimden booster ile 3 veya 3V3 elde edip maksimum verimli bir besleme daha iyi olmaz mı?
Gerçi 4.5V ile de bir spms kullanıp verimli çıkış alabilirsiniz. Bu toplam batarya kapasitesinin fazla olmasından dolayı uzun süre çalışma imkanı tanır. Biraz daha düşük gerilim-yüksek akım elde etmenize de imkan tanıyabilir.