LDO mu Switching regülatör mü?

Başlatan vale9, 16 Aralık 2015, 21:44:00

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: vale9 - 18 Aralık 2015, 11:17:44
Hocam bana avantajı ne olacak süperkondansatörün? Ldo bulamadık ki değerleri sağlayacak henüz. Süper kondansatör bildiğim kadarıyla büyük kapasitesi olan, voltajı üzerinde tutan bir malzeme. Çıkışı kesersek bize uzun süre düşük akımda çalışma imkanı sağlar diye biliyorum.

bildiklerinin bir kısmı yanlış. aradığın malzeme de yanlış. ihtiyacın olmayan şeyleri arıyorsun.

ayrıca sisteminde ölümcül hatalar olduğunu düşünüyorum(fatal error) 3 tane aa pil kaç dakika 2a çıkış verebilecekki sürekli 2a diyorsun.

süper kapasitörleri araştır. sistemini baştan bidaha dizayn et.

vale9

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 18 Aralık 2015, 12:52:17
bildiklerinin bir kısmı yanlış. aradığın malzeme de yanlış. ihtiyacın olmayan şeyleri arıyorsun.

ayrıca sisteminde ölümcül hatalar olduğunu düşünüyorum(fatal error) 3 tane aa pil kaç dakika 2a çıkış verebilecekki sürekli 2a diyorsun.

süper kapasitörleri araştır. sistemini baştan bidaha dizayn et.

Hocam süper kapasitörleri araştıracağım ama farklı şeylerden bahsediyoruz. Siz pilin bu değerleri sağlayıp sağlayamacağını sorguluyorsunuz. Ben ise pilden sonra gelecek uygun bir regülatör arıyorum.

Devre boşta 50uA çekiyor, alarm durumlarında ise ortalama 3 dk boyunca şebekeye göre 200ma-1A arası akım çekiyor. Gsm datasheetinde bu sürede beslemenin 2A peak değerlerini sağlaması gerekir yazıyor (1 ms every 4 ms).
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

x-nomek

Bende 2XAA pille devamlı 3 voltta gerilimi sabit tutmam lazım bunun için hangi entegreyi önerirsiniz enerji tüketimide yükde değilken az cekmesi lazım
çekecegim yükde AKIM toplam 15 mA

elt42at

Şu artık ucuza satılan portatif şarj cihazları var
içinde 16500 pillerden var.

Onlardaki pilden 5V 2A çıkış vermek için kullanılan booster lar gayet güzel. Ama verimli olmayabilir. Çıkışta akım yokken regülasyon için mA düzeyinde tüketimi olabilir. Yüksek akımlı ürünler ile hiç çalışmadım. Texas Instruments in sitesinden aradığınızı bulabilirsiniz derim.

GSM modüllerde SMPS çıkışı salınımlı ise, LDO ile çok az düşüm yaparak bir nevi filtreleme yapmanız önerilir.

GSM li uygulamalarda Li-Ion piller anma akımlarını karşılayabilecek en iyi elemanlardır. Yüksek akımlarda voltaj düşümü çok fazla olmamakta.

Süper kapasitörde AKIM SINIRLAMASI için direnç koymalısınız. O da anma akımlarında size voltaj kayıpları ve büyük gürültü sorunlatı yaşatabilir.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: vale9 - 18 Aralık 2015, 13:18:43
Hocam süper kapasitörleri araştıracağım ama farklı şeylerden bahsediyoruz. Siz pilin bu değerleri sağlayıp sağlayamacağını sorguluyorsunuz. Ben ise pilden sonra gelecek uygun bir regülatör arıyorum.

Devre boşta 50uA çekiyor, alarm durumlarında ise ortalama 3 dk boyunca şebekeye göre 200ma-1A arası akım çekiyor. Gsm datasheetinde bu sürede beslemenin 2A peak değerlerini sağlaması gerekir yazıyor (1 ms every 4 ms).

farklı şeylerden bahsetmiyoruz. ben tam olarak bu problemden bahsediyorum.

en aklıbaşında aa pil 2000ma olsa ve senin devren 200ma ile 1a arası çekiyorsa ve bu 3 dakika boyunca oluyorsa !!!

ortalama 500ma desek 4 saat yapar. buda teoride 80 alarm(pratikte daha az olur) gelince pilin bitecek demek!

yapacağın sistem nedir nasıl bişeydir bilmiyorum. bu alarm senede birmi gelir günde 80 mi?

ne yaptığını bilsek az çok fikir yürütürüz ama devlet sırları açıklamak suç tabii.. nasıl söyleyeceksin!

sonuç olarak cevap yazmadan önce araştırmanı yapmış olman lazımdı. yapmamışsın.

sabırla anlatayım ben sana sen yorulma. tabii bu, bu konuya son yazım.

bu alarm durumunda ihtiyacın olan enerjiyi hesapla, sonra max nekadar sürede bir alarm tekrarlanır bunu hesapla. bu ihtiyacı karşılayacak süper kapasitörü devrenein beslemesine koy.
bu kapasitörü de küçük 50-100ma lik (ihtiyaca göre hesapla)bir ldo ile besle.
süper kap. ihtiyacın olan yüksek akımları sağlayacak, ldo da sistemi yavaş yavaş besleyecek.

mesaj birleştirme:: 18 Aralık 2015, 15:45:03

bunun dışındaki tüm sistemler uyku modunda çok akım harcar.

vale9

@ahmet_zxc arkadaşım, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Yalnız böyle bir ortamda trip yapmanın bir anlamı yok, eğer çok vaktinizi alıyorsa ki sonda yazdığınız cümleyi baştan yazsanız bitiyordu iş, yardım etmezsiniz olur biter. Devlet sırrı olsa burada açmazdık konuyu heralde. Pille çalışan gsm/gps alarm cihazı diye yazdım baştan beri, kullanma kılavuzunu da mı yayınlayalım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: vale9 - 16 Aralık 2015, 21:44:00
Merhaba

Pilli bir uygulama için regülatör ihtiyacım var, uyku modunda çok düşük akımla regüle edebilen aynı zamanda yüke bindiğinde yüksek peak yaptırabilen bir regülatör bulmam lazım. Bugüne kadar LDO kullanıp enable/disable yapıp işi çözüyordum fakat bu tasarımda regülatör her durumda aktif olmalı.

Devre uyku modunda max 50uA çekiyor, yükte 1A (2A peak yapıyor)

Değerlerim şöyle:

Input voltage: 3-7V veya daha geniş aralık
Output voltage: 3.6 V sabit veya ayarlı
Output current: Max 1A yük (2A peak, 1ms aralıklı, 4ms de bir)
Quiescent current: 20uA max.
Dropout voltage: 0.2V @ 2A

Yardımınızı rica ediyorum. Diğer regülatör türleri (switching, boost vb.) hiç kullanmadım işimi görürler mi bilmiyorum. Veya düşük akımlı LDO kullanıp transistör vb ile akımı yükseltsem nasıl bir çözüm olur?
Bazen en ilkel malzemeler çözüm olabilir. :)

vale9

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Aralık 2015, 13:58:56
Bazen en ilkel malzemeler çözüm olabilir. :)

@Mr_YAMYAM dostum keşke öyle olsa :( Minimum load current 3.5mA yazıyor yani 3.5mA yük çekmezse çıkışı regüle edemez.

Arkadaşların dediği gibi küçük bir LDO + Supercap veya devreyi ve modülü ayrı ayrı besleyip shutdown edilebilen iki ayrı LDO kullanacağım gibi görünüyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: vale9 - 19 Aralık 2015, 14:24:53
@Mr_YAMYAM dostum keşke öyle olsa :( Minimum load current 3.5mA yazıyor yani 3.5mA yük çekmezse çıkışı regüle edemez.

Arkadaşların dediği gibi küçük bir LDO + Supercap veya devreyi ve modülü ayrı ayrı besleyip shutdown edilebilen iki ayrı LDO kullanacağım gibi görünüyor.
O halde ben de gülücük yapayım sana dostum :D
LM 117, LM317 ve LM350 gibi serilerde YÜK akımı ADJ pine bağlı ve çıkıştan konulan direnç vasıtasıyla ayarlanır. Bu direnç en uygun değerde konulur ki çıkışta yük olmasa bile entegrenin çalışabilmesi için gereken yük akımı akabilsin.
İnanmazsan devreyi kurup voltajını ölçmek için 1uA ile ölçüm yapabilen bir voltmetre bağla.
Çaktın mı manzarayı :)
Tek sorun pilden çekilen sukunet akımı biraz fazla olacaktır. 3.5mA+senin devren için gereken sukünet akımı.
Bu da pilin dayanma süresine etken olacaktır.
Yüksek kapasiteli bataryalar kullanımında (Mümkünse) bu değerler ihmal seviyesindedir.

vale9

Ben regüle etmiyor diye biliyorum ama denerim dediğini. Fakat sonuçta önemli olan pilden çekilen akım. Amacım zaten bunu 50uA'da tutmak. 3.5mA sükunet akımı 70 kat fazla akım çekip pili bir iki haftada bitirmesi demek

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..