bc547 yukselteç

Başlatan malitronık, 22 Aralık 2015, 18:44:10

malitronık

selamunaleykum... unuveristede gördum yukseltecler aklıma geldi bir hesapla bc547 kullanarak bir mıcrofon sinyaleri yukseltecek emiteri sase anfi yapıyım dedim... hesapladın gerilim kazancı hesaba göre 60 kat .. bc547 100ma dayanıyor kollektor emiter arası  max akımı 84ma ama ben  emiter akımını 40ma  yaptım yani transistor zorlamadım anladığım kadarıyla... gel gelim devreyi kurdum ama 2 kat bile yuksetmedi  dikkat etmem gerekn bir yer var sanırım bilemedim yardımcı olursanız sevinirim..  besleme 4,9v kondatorler 100nf ..........beyz direçleri  5.6k bölucu 1k .....kollektorde 100ohm emiterde1 ohm var..

asma

Aleykümselam
Tek transistörlü mikrofon yükseltici , A sınıfı olmalı. Boşta kollektör akımı Imax/2 olmasına gerek yok kollektör gerilimi Vcc/2 olmalı.
Yani Ic 5 veya 10mA olabilir , 40mA yüksek bir değer. Bu durumda Rc 100 ohm değil 1k bile seçilebilirdi.
Giriş empedansına RB1 ve RB2 etki eder , 5,6k ve 1k değerleri çok düşük. Yerine 56k ve 12k (10k değil) kullanılabilirdi.
Vc deki gerilimi Vcc/2 olarak hesaplar ve denerseniz istediğiniz sonuca ulaşırsınız.  ;)
https://320volt.com/transistor-dc-polarlama-devreleri-ve-yukseltec-devreler/
Linkteki anlatımı örnek olması için ekledim.  "3-Voltaj Bölücü Polarlama Devresi"

Kolay gelsin.

malitronık

cok sağolasın bilgilendiğin için Vce  vcc/2  alıp  Vce forlmulunden  bilinmeyenli denklemden cıkardım r1 ile r2 yi............. isiste oldu  85 kat  capasitorle ile 100 cıkıyor re direnci fazla CAP ETKİ ETMİYOR PEK  re= 26mv/ie formulu varya...  RE DİRENCİ ise 10ohm   biraz daha karıstırırsam en yukseğini cıkartırım inşallah :)