Kacak akim sigortasi sorunu

Başlatan rck8942, 24 Aralık 2015, 21:53:05

rck8942

Arkadasim 1 yil önce eski bir ev aldi. Icini komple yeniden yaptirdi, buna elektrik tesisati da dahil. Insaattan beri kacak akim sigortasinin attigini söyleyip duruyo. Bazen gece kalktiginda veya dustan sonra bazen hava yagmurlu oldugunda falan filan atiyor diyor. Kacak akim Sigortasi ana sigortadan sonra direk geliyor ve komple eve ait ve 30 mA lik.

Benden rica etti bakmami istedi, yanliz elimde avometreden baska birsey yok. Yapabilecegim en fazla fazlar, nötr ve toprak arasi direnci ölcmek olacaktir. Elimde bir isolasyon ölcmeye yarayan cihaz yok. Dedigine göre tüm odalarin ve fislerinin sigortalari birbirinden ayri. Ayrica evini isitmak icin infraed isiticilar ve dus icin sofbeni var.

En kisa hatayi nasil bulabilirim ? 30mA lik yerine 500mA lik sigorta taksak bir sIkinti yasanirmi yangin vesayire cikabilirmi ?
Elektroniker für Betriebstechnik

mehmet

Bence şofbeni kontrol etmekten başlayabilirsiniz. Ayrıca banyo
prizlerine bağlı cihazları da...

Sakın 30mA. dan fazla takmayın. Zira insan için emniyetli en fazla
akım bu. Yani çarpılma anında 30mA. nötr yerine topraktan geçerse
sigorta atması içindir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

rck8942

Sofben yeni bana kalirsa bu kacak akim tüm evdeki kacaklardan olusan toplam. Yani tek bi tane aletten geliyormus gibi gelmiyor bana. Somut birsey de demiyor bazen yagmurlu havada bazen gece tuvalete kalktiginda. Bu samanlikta igne aramaya benziyor. 30 mA ligin bir üstü hangisi ? 50 mA olani varmidir ?

z

Aynı dertten muzdaribim. Komşular çözümü kaçak akım rolesini iptal etmede bulmuş. Herhalde ben de aynısını yapacağım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Abdullahtekin

Hocam, Kaçak akım rölesini can ve mal güvenliği açısından iptal etmemek gerekir. İptal edildiğinde; kaçak, eğer sigortanın devreyi açacağı değerde değilse,  elektrik sayacına kullanım olarak yansıyacaktır.
Kaçak akım röleleri çabuk arıza yaparlar. Bu yuzden de rastgele devreyi açıyor olabilir
Kaçak akım rölesinden önce eger ev içerisine yada baska bir tarafa tesisat çekilmişsse bu tesisatla, röle çıkışındaki tesisatın faz ve nötrlerinin irtibatlı olmaması gerekir. Tamamen birbirinden ayrı devreler olması gerekmektedir.
Kaçak akım rölesi kaçak nedeniyle değilde aşırı akım nedeniyle de devreyi açıyor olabilir.

olabilir de olabilir.

selimkoc

Binanın topraklaması olmadığından olabilir. Çünkü genelde eski evlerde topraklama yok.

F.T

Alıntı yapılan: selimkoc - 24 Aralık 2015, 22:42:59
Binanın topraklaması olmadığından olabilir. Çünkü genelde eski evlerde topraklama yok.

hocam toprak yoksa neden atsınki.kaçak akım oluşunca nereye gidicek.

Toprak ile notr uçları karışmışsa attırır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

1956

Bizim binada da aynı problem var bazı komşularım  300 ma lik kaçak akım sigortası takarak giderdi.Ben değiştirmedim.Çünki sigortada yada tesisatta yada cihazlarda birşey olduğunu sanmıyorum.Şebeke ceryanı çok sık  düşüyor.bu dalgalanmalarda sigorta sık atıyor.

z

Artık elektrikli cihazlar topraklı prizlerde çalıştırılıyor. Metal gövdeleri de topraklanmış durumda.

Roleyi iptal etmek yakışıklı bir çözüm değil ama onca elektrikli cihazdan hangisi kaçak yapıyor ya da tesisatta mı kaçak var arayıp bulmak tam bir işkence.

Günlerdir role devreyi kestiğinde hangi cihazlar çalışıyor gözledim. Mantıklı bir sonuca ulaşamadım.

O yüzden roleyi iptal edeceğim. Çarpılacağımızı sanmıyorum çünkü gövdeler topraklı. Eğer gerçekten arızalı cihaz varsa da bozulsun bir an önce.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Arızalı cihazı o zaman söyle anlarsınız hocam.Kaçak akımı iptal edin.Hangi cihazlar kaçak akımı attırıyorsa nasılsa kaçak gövdede sizi beklicek siz ellersiniz çarpılınca anlarsınız hangi cihazın kaçak yaptığını.Kesin çözüm yani.İptal edince olacak sonuç bu.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

rck8942

Peki kabloda isolasyon sorunu varsa ?

F.T

Bu tip durumlarda en güzeli giriş sigortalarını tek tek kapatıp denemek.Biraz zaman alır meşakatli iş ama ucunda can var.Böylece kaçak oluşturan hat tespit edilir.Hangi sigorta nereyi besliyorsa  beslenen cihazlara yoğunlaşıp arıza bulunur bu çokta zor bişi değil.Ama nedense herkes emniyet kemeri sıkıyor boşver bişi olmaz takmayalım bana bişi olmaz diyor.İşte insan tam bişi olmaz dediği zaman birde bakarsın olmuş bitmiş.Allah muhafaza.

mistek

Bizim evdede aynı sorun var. Kaçak akım rölesini iptal ederek çözüme ulaştık. Sorun neredeydi halen anlayabilmiş değilim.
Jakuzinin motoru bazen kendi kendine çalışıyor. Parazitten midir anlamadım ama elimle dokununca duruyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mehmet

300mA. kaçak akım rölesi, sanayi tip işlerde kullanılmaktadır. Bu tip
rölenin evde kullanılması yada kullanılmaması aynı şeydir. Ciddi bir
çalışma ile arızanın giderilmesi yolu seçilmelidir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Okan AKÇA

kacak akım sigortası  atması olayı sıkca başımıza geliyor.kontrol ettigimiz zaman dandik kacak akım takıldıgını göruyoruz kaliteli takarak sorunu gideriyoruz.