Yangın Alarmı

Başlatan infomaster, 08 Eylül 2005, 19:10:48

infomaster

Merhaba,

Benim bir yangın alarmı yapmam gerekiyor. Toplam 8 alan var. Sensörler bir yangın durumunda sensörler kısadevre oluyor.

ASTER bu konuda aşağıdaki konuyu açmış ama konunun içeriği anlaşılmıyor ve detay yok. Asterin Açtığı Konu

Tasarlamam gereken alarmda her bölgeye 2 telli kablo çekilmiş. Alarm sisteminin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için hattın kısadevre ya da açık devre olup olmadığınıda kontrol etmek gerekiyor. Benim aklıma ilk gelen şey hattın ucunda 2 adet dirençle hattan sürekli akım geçirmek, sensör çalışınca gerilimi artırmak ya da azaltmak.

Fikirlerinizi veya mevcut örnekleri beklerim.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
PAYLAŞILMAYAN BİLGİNİN DEĞERİ YOKTUR.

cozturk

Yapacağın sistem mevcut standartlara uymalı. yani dedektörler vs öyle kendi yapacağın "yeni" bir sistem olmasın. bunun yolu belidir.
1 Konvansiyonel sistem
2 analog adresli sistem
3 diğerleri.

Senin yapmak istediğin konvansiyonel sisteme benziyor.  Bu dediğin olay hat sonu direnci ile kontrol ediliyor. dedektörler normalde çok az bir akım çeker uA düzeyinde. ve aynı zonda 50 tane bile dedektör olsa toplam akımları hatsonu direncinin çektiği akım yanında ihmal edilebilir düzeyde olur.

Alarm durumu: dedektör veya buton alarm durumunu yüksek akım çekerek bildirir. genelde 470 ohm uygun. Zonda normalde 24V civarı gerilim olur.

Bunu tasarlamak istediğinden emin misin? Yani hazır kablo çaekilmiş dediğinne göre ortafda bir proje var. uygun fiyata bu panelleri ve dedektörleri satan birçok firma bulabilirisin.

fatihgns

Merhaba
benimde üzerinde çalıştığım bir yangın sistemi var. Binanın değişik yerlerinde 30 kadar yangın butonları mevcut. Bunlar birbiriyel iki kablo ile parelel bağlı. Bu butonlardan herhangi biri basılınca hat kısa devre oluyor ve alarm sireni çalıyor. sistem 24 voltla çalışıyor.
 Fakat bu sistemde bir eksiklik var. Hangi butona basıldığı bilinemiyor. Yani yangının nerede çıktığını anlayamıyorsun.
 Bu problemi çözmek için her butona değişik değerde dirençler koyup herhangi bir butona basınca, o butonun direncine göre kablonun diğer ucunda voltaj değişecektir. Bu voltajları okuyup değerlendirecek ve gerekli ledi yakacak bir devre ile bu problemi çözmek istiyorum.
 Biraz zor olacak galiba.

bu konuda önerisi olan veya yardımcı olan varsa cevaplarınızı bekliyorum.
 Teşekkürler

24V>----------------------------------------------------     |    yangın
             |       |       |                              |                
             1k    2k     3k ........................  30k ............>butonlar        
             |       |       |                              |          
out  <-----------------------------------------------------     |     hattı
          |
         1k
          |
     0V----

erhanmete

buda adresli sistem.
arkadaşlar piyasada o kadar ucuza varki uğraştığınıza değmez.
bende var ordan biliyorum her ikiside.

fatihgns

nereden temin edebiliriz?

infomaster

Teşekkürler arkadaşlar,

Bu çok ucuz dediğiniz cihazları satan firmaların hangileri olduğunu ve sizin satın aldığınız cihazları bildirirseniz harika olur.

İyi günler.

infomaster

Merhaba,

Kimseden ses çıkmadı ya. Hani paylaşım sitesiydik nooldu?

Bu board amacını yitirmeye başladı. Son dönemde insanlar sadece birşeyler koparabilmek için buraya uğruyor. İstediğim çok basit birşeydi. Sadece bu yangın alarmlarını satın aldıkları ifrmanın adını sordum. Hepsi bu.

Genede teşekkürler.

murat79

bu konuda  sana  katılıyorum  infomaster  kardes  ben  forumda  yeniyim  henuz  ama görüyorumki  ciddi  birşey  sorunca  kimse  yardım  etmiyor  nerde  ittirik  kıytırık  bilgi  var  onları  soliyorlar  he herkesmi  bole  hayır  tabniki  bazı  arkadaslar  halen  elinden  geleni yapıyor  lakin  bazı  arkadaslarda  ugrasma  bunun  hazırı  var  git  al  diye  kendi  firmalarını  tarif  ediyorlar  tamam  eger  ucuz  bişi  olsa  zaten  urasmaya  degmez  gider  alırız  ama  adamlar  hem  sisteme  1000 USD fiyat  istiyor  hemde  ugrasma  diyor  urasmamak  için  1000  usd  vereceksem  zaten benim  yaptıgım  işin  bir  anlamı kalmıyor  ozaman  :)
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

cozturk

8 bölgeli panel bir ara 160$ civarı idi. iyi çalışıyordu. peynir ekmek gibi satıyorlardı. Picle yapılmış :)  
Eğer buradan alamazsanız bir bayilerine veya bana muracaat edin. ben de bayiyim.

google kullanmayı öğrenebilirsiniz...  ayrıca bu board içinde endüstriyel firma linkleri diye bölüm var . buradan arayabilirdiniz: kelime olarak "yangın" yazacaksınız..
https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=search&mode=results

infomaster

Merhaba,

@Cozturk
Dostum google da ve burada aramayı zaten yaptım. Yangın alarmı satıyorum diye ortaya çıkan firmaların web sitelerinde "8/16/32 bölgeli alarm" cümlesini ve bunun çevresine birkaç salata cümleden başkası yok. Her zamanki "Ben uydurdum, sen yersen" TÜRK mantığı. Özür dileyerek Türk kelimesini bu tip şirketlerin ve malum tipteki uyuzların mundar ettiğini de söylemek lazım.

Gelelim bizim siteye. "Mal bizim. Nasılsa öyle kabul ederiz" mantığının dışına çıkıp objektif bakınca son zamanlarda gelen mesajların %90'ının abur cubur olduğunu göreceksiniz. Konuşan, tartışan, paylaşan insan sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. 1 senedir şu "kayan yazı" başlığı açık. Sonuç? Birşey kaptığını zanneden hemen bir ticari kutuya koyayım da para kazanayım diyor. (Kayan yazı sadece bir örnek.) Sonra piyasaya çıkan mal da uyduruk oluyor. Ortak tecrübe paylaşalım da detaylardan para kazanırız mantığı yok. Üç - beş fosilde, aramıza katılan acemileri azarlayarak (tekrar çok özür diliyorum) masturbasyon yapıyor. Bu tipler en kötüleri. Azıcık forumda dolaşınca bunları sizde görürsünüz.

Yukarıda anlattıklarım beni çok da fazla etkilemiyor. Zaten paylaşım problemimi yabancı sitelerde çözüyorum. Ama ben istiyorum ki biz birbirimize iyilik edelim. Beraber palazlanalım. Allahın Tayvan'lısıyla tartışmak beni de sıkıyor. Ama evde olmayınca komşudan istiyoruz işte.

Bunları konuşmak bende bulantı yapıyor ama, takkeyi bir önünüze koyun. Geçenlerde sitemiz hacklendi. (Adını siz koyun. Buna hack mi denir?) Neden? Kürt - Türk, falan filan. Yahu site adresinde www.picproje.com yazıyor. Burası elektronik sitesi. Bunun yeri burası mı? Tamam haklı bir konu yüzünden tepki verdik. Buna birşey demedim. Sitenin adı PICPROJE...

Gelin pislik kokan, sigara tütsülü televizyon tamircisi dükkanı kılıfından çıkalım. Bu tarzdaki sohbetleri bırakıp gerçek amacımıza dönelim. Burayı şema arayanların merkezine çevirmeyelim.

Gelelim bu başlık açmama konu olan yangın alarmına. Sorunu çözdüm. İhtiyacımı karşılayacak şeyleri üzgünüm ama gene o yabancı forumlarda hallettim. Birkaç saatlik basit bir uğraşıdan sonra temel microcontroller becerileriyle çözdüm. Gerek kalmadı. Kimse bana "git şuradan al ucuza gelir" demedi. O niyetim olsa demekki daha uzun sürecekmiş.

Sıkıntı verdim. Özür dilerim. İyi çalışmalar.

cozturk

Benim anlamadığım şey ise şudur.:

Arkadaş diyor ki  işyerime 1 tane sistem yapacam. .. nasıl yapayım. patron rica etti de.. işi bilen kişiler diyor ki madem bir tane lazım git hazırını al. daha ucuza gelir. bunu yapmak için harcayacapğğın vakite değmez. yani senin 1 ay civarında bir vakit harcayacaksın. bu kadar ucuz insan mısın ki yani 100-200$ mı senin maliyetin bir aylık?  demezler mi adama. Kaldı ki 1 ayda tam bir sistem yapılbileceğini sanmıyorum. sorunsuz sistem istiyorsan..  uzun zaman denenmiş "beta" sürecini çoktan geçmiş sistemler bu satılanlar.  bunları dedilkten sonra yardım isteyen arkadaşlar kızıyor. demekki amaç sadece 1 tane sistem değilmiş.ozaman kıvırmaya ne gerek var. işte ben bunları yapacam satacam de.. veya "keyfim için merak ediyorum anlatın" de...  Belki de ozaman yardım etmezler sanılıyor.

Bazı projeler var aynı dediğin gibi open source.. bitscope gibi. böyle bir olayı  başlatacak "ve savunan" kişi genelde ticari kaygısı olmayan kişiler oluyor ve işi bilip, bildiklerini "arzediyor" .  Gerçekçi olmak lazım.  Yani bana şu sistem lazım. hadi arkadaşlar bildiklerinizi paylaşın bakalım..  denemez.  napacaksan kendin yap ve paylaş işte.. işte ozaman arkandan "paylaşacak" kişiler geliyor ve senin projene katkı yapıyor...

infomaster arkadaş madem olayı çözmüşsün. hadi tüm dokumanları kaynak kodu vs paylaş da görelim.. hem belki ek filan yapan çıkar. Proje gelişir.. her halde bu bilgileri de bizlerden esirgemezsin.  Bu yukarıdaki mesajının bahsettiğin boş mesajlardan biri olmaması için bunu yaparsın sanırım.

Not:
100$ lık sistemin argesi 100$ dan çok daha fazla maliyettedir.
1000$ lık sistemin argesi 1000$ dan çok daha fazla maliyettedir.

tabi maliyetten neyi anladığınıza bağlı olarak değişir. maliyet:  pic, transistor, opamp değildir. Maliyet bu işle uğraşan kişinin harcadığı vakittir. eğer bir öğrenci iseniz  bir yandan ailenizden para geliyorsa  keyif içinde projenizi yaparsınız. ve hepsi kardır sizin için. taş atıpta kolun mu yoruldu hesabı..

Yok eğer evkirası, benzin parası, vergi, elektrik,su , doğalgaz faturası , tel faturası , muhasebe parası..... ödüyorsan   harcadığın vaktin maliyetini daha başka görürsün.

Ya da aleti asgari ücretle çalıştırdığınız bir kişiye yaptırabilirsiniz(!) belki.

murat79

bak  cozturk  arkadasım  ya sen  benim  yazdıklarımı  anlamıyorsun yada  ben  gercekten  anlatma  ozurlu  bir  insanım  ve  anlattıklarımı sen  anlayamıyorsun  ben  bu  sistemi  yapmaya  baslarken  sana  ve  senin  tarzında olaya  yaklasan  herkeze  sunu  soledim  arkadaslar  bir  işe  girirşirken  bu  bir  de  olabilir  bin  de  bunu  ben  ogrenmek  için  baslıyorum  benden  patronum  bir  sistem  kurmamı  rica  etmiş  bende  bi  bakalım  yapabilicekmiyiz  demişim  ve  gelip  board  da  yazmısım  arkadaslar  sole  bir  sistem  geliştirmeye  calısıyorum  konu  hakkında  bilgiswi  olan  arkadasların  yardımlarını  bekliyorum  demisim  ve  oradan  biri  gelmiş  ve  bununla  ugrasma  bende  bunun  yapılmısı  var  sana  satayım  demiş  ok  senınde  dediğin  gibi  tek  bir  cihaz  için  dediğin  dogru  zaman  harcamaya  degmez  al  bir  tane  tak  kullan  ammaaaa  ole  yaptıktan  sonra  nerde  kaldı  bizim  elektronik  aşkımız  nerde  kaldı  bizim  bir  şeyi  urettikten  sonra  karşısına  geçip  ona  gururla  bakacagımız  anlar  nerde  kaldı  bizim  bu  board  in  paylaşımcılıgı  ozaman  burada  herkes  yapsın  bişi  yapabildigince  ve  satsın  ve  site  ismide  elektronik  yardımlaşma  değil  arge  urun  satıs  sitesi  olsun  bence  bu  bole  arkadaslar  satış  adresine  ihtiyacım  olsaydı  eger  ozaman  sizlere  konu  hakkında  yardımcı  olacak  varmı  diye  sormaz  bu  urunu  satın  almak  istiyorum  arkaadaslar  iyi  bi  firma  bilen  varmı  diye  sorardım  uslubum  için  lutfen  kırılmayın  herkesten  teker  teker  özür  diliyorum  ama  kendilerini  profesyonel  bizleri  acemi  gorupte  tepeden  bakarak  sen  bunu  yapamazsın  yapsan  bile  cok  sorun  yaşarsın  diyen  insanlar  beni  bu  usluba  surukluyor  arkadas  bişiler  bişliyormusun  tamam  gel  bana  deki  bak  guzel  kardeşim  bu  sistemin caşamaları  sunlar  alacaksın  bunu bunu  bunu  analiz  edeceksin  ondan  sonra  karsına  su  cıkacak  bunuda  sole  asabilirsin  he  bundan  sonrası  senin  elinde  desen  bende  heee  gercekten  cok  zormus  benım  buna  ayıracak  zamanım  yok  veya  ben  cok  bol  zamanım  var  urasırım  derdim  neyse  konuyu  uzatmanın  ver  her  konu  baslıgının  arkasına  bu  konuyu  eklemenın  hiç  bir  anlamı  yok  sanırım  cunkı  gercekten  hakkı  ile  yardımcı  olan  diger  tum  arkadaslara  ayıp  etmiş  oluyoruz  bundan  sonra  bu  konuda  yazılan  hiç  bişiye  tepki  vermicem  herkez  ektiğini  bicer  sonucta  öyle  değilmi  bende  ektiğimi  bicecegimi  dusunerekten  bu  konunun  polimiginin  uzamasını istemiyorum  saygılarımla  herkese  projelerinde  başarılar
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

ground

Konu kapanmıştır.. Forum ticari bir platform değil.. Herkes arzuladığı herşeyi sorabilir.. Cevap alamayınca istediği tepkiyi verebilir..!

Paylaşım sadece kişisel değildir kendi istekleriniz olmadı diye forumun amacından saptığı gibi şeyler söylemek , forumun amacını kendinde hissedenleri sadece güldürür...

Öğrenmek herkesin hakkıdır.! :!:
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..