Mosfet ve pasif elemanlarla anahtarlama şeması hakkında öneri

Başlatan charlie, 28 Aralık 2015, 14:29:44

charlie

Ekte basit bi resim koydum bu düzeneği 2 gündür çalıştırıyorum,belirli aralıklarla hiç durmadan 3 saat lik periyotlar halinde çalıştırdım hiç sorunsuz, hatasız çalıştı.

Bu şema ile alakalı bunu ekle bunu çıkar diyebilceğiniz önerileriniz varmı?

1-IRFR024N hexfet mosfet in data sheet inde Rg=24 Ohm diyor elimde olmadığı için 57 kullandım.Bu mosfet in hexfet olması bir sorun olurmu?

2-Yine aynı data sheet de Rd=2,6 Ohm diyor,bunu 1/4w lık koyunca aşırı ısınıyor 2w lık koydum sorun yok.Bu direnci koymam iyi olurmu yoksa koymasamda olurmu?(aynı anda 1.5A den 2 valf açıyor yani IRFR024N den 3A akım geçiyor )

3-300w lık 24v dc motor 10A akım çekiyor IXTQ75N10P n channel mosfet le sürüyorum,resimdeki şemada bu yok ama onunda bağlantıları IRFR024N ile aynı şekilde,tek değişiklik data sheet inde verilen Rg=10 Ohm

4-Araştırdığım kadarı ile ve data sheet lerinde okuduğum kadarıyla anahtarlıcağın voltajın 3 veya 4 volt üstünü gate e vermeyi denedim yine sorunsuz çalıştı ama gate e 24v anahtarlarken yine 24v verdiğimde yine sorunsuz,karşı tarafta 24v ölçüyorum ve akımlarda da hiç bir düşüş olmuyor.Gate e anahtarlanacak voltajın daha yükseğini vermek zarurimidir?(pdf eklenmediği için 2 mosfet içinde data sheetleri ekleyemedim.)

z

Yük drain bacağında olduğu için  gate voltajının besleme voltajının üzerine çıkarılması zorunluluğu yok.

Zaten istesende yapamazsın. Gate Source voltajının üstü limiti çoğu mosta 18vdur.

Eğer yükü şase ile source arasına bağlasaydın o zaman voltaj kaynaklı sürme problem yaşayacaktın.

Valflere seri direnç bağlaman gerekmiyor. Fakat valfe parelel ters diyod bağlamalısın.

Senin uygulamanda Rg nin çok hayati önemi yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JKramer

Katalogtaki Rg ve Rd, Figure-10'daki anahtarlama sürelerini ölçme devresi için konulan dirençler. Rd yük yani, sizin yük ise selenoid.

charlie

Alıntı yapılan: z - 28 Aralık 2015, 17:09:12
Yük drain bacağında olduğu için  gate voltajının besleme voltajının üzerine çıkarılması zorunluluğu yok.

Zaten istesende yapamazsın. Gate Source voltajının üstü limiti çoğu mosta 18vdur.

Eğer yükü şase ile source arasına bağlasaydın o zaman voltaj kaynaklı sürme problem yaşayacaktın.

Valflere seri direnç bağlaman gerekmiyor. Fakat valfe parelel ters diyod bağlamalısın.

Senin uygulamanda Rg nin çok hayati önemi yok.

Besleme voltajının üzerine çıkma zorunluluğu olsaydı ayrı bi güç kaynağından da gate leri beslicektim.

Mosfet lerin datasheet lerinde Vgs=+/-20V diyor,Vgs grafiğine baktığımda 24V 3A anahtarlamak istediğimde gate ile soruce arasına 7 volt koyun diyor yani 31 volt lardan bahsediyor,ama dediğin gibi yükün ne tarafta olduğuna dair bu işler ne şekilde değişiyor onu incelemedim datasheet de.

Şemada koymayı unutmuşum ama valf e mümkün olan en yakın yere 1n4007 ters bağlı.

Mosfet in hexfet olması neyi değiştiriyor bilmiyorum ama normal n channel ile n channel hexfet arasında fark varmıdır?

Söylediklerinden bu şemayı gönül rahatlığı ile kullanabilceğimi anlıyorum ilgin için sağol içim rahatladı kafada hep bi soru işareti vardı ileriye dönük arıza verir mi diye.

charlie

Alıntı yapılan: JKramer - 28 Aralık 2015, 17:25:11
Katalogtaki Rg ve Rd, Figure-10'daki anahtarlama sürelerini ölçme devresi için konulan dirençler. Rd yük yani, sizin yük ise selenoid.

Evet Figure-10 switching time la alakalı ama fabrikasyon verilere uyayım garanti olsun diye aynı dirençleri kullandım,aynı değerleri kullanmayı devam etsem sorun olurmu,valf lere seri bağladığım 2.4 lük direnç hariç.

z

asma

Alıntı yapılan: z - 28 Aralık 2015, 17:40:26
Diyodu valfe değilde MOS'a çok yakın koy.
Üstad , yukarıda valfe  ters paralel diyod bağla diyorsun , şimdi MOS a yakın olsun diyorsun.
Biraz netleştirebilirmiyiz Abi.
Benim de yakın zamanda başıma gelen olayda 220V ac selonoid bobini yerine farklı markaya dönerken 24V dc olanı tercih edilmişti. 220Volt luk mini rölelerle , 24V dc anahtarlanarak bobinleri sürüyoruz.
Aynı sıklıkla çalışan 220vac bobinlerin röleler 2-3 yılda bir bozuluyor , değiştiriyoruz.
24vdc olanların röle kontakları 6ayda kavruldu. Bobin 2A den az çekiyor , röle AC için 12A lik.
Soketli röleyi değişmek kolay ama biz bobinlere ters paralel diyot ilave edip kontak ömrünü arttıracağımızı düşünüyorduk.
Sorum şudur , kontağı korumak için bobine ters paralel diyot mu , kontağa ters paralel diyot mu etkili olur? Ya da başka ne önerirsiniz.
Başkasının açtığı konuyu dağıtmak istemezdim ama oldu bir kere.   ::)
Kolay gelsin.

z

Diyodu mosa yakın ama gene valfe paralel bağlayacaksın. Böylece valf ile mos arasındaki kablo endüktansındaki enerkiyi de sirküle edeceksin.

Doğrudan valfe paralel bağlarsan valf akımı yüksekse kablo boyu uzunsa bu durumda diyodun kablodaki EMK'ya etkisi olmaz.

charlie

Alıntı yapılan: z - 28 Aralık 2015, 22:01:13
Diyodu mosa yakın ama gene valfe paralel bağlayacaksın. Böylece valf ile mos arasındaki kablo endüktansındaki enerkiyi de sirküle edeceksin.

Doğrudan valfe paralel bağlarsan valf akımı yüksekse kablo boyu uzunsa bu durumda diyodun kablodaki EMK'ya etkisi olmaz.

Mos a yakın diyot u bağlarken aynı zamanda valfe yakında bağlamanın ekstra bir faydası olurmu?Bunu sormamın sebebi devrede sensörler var sadece valften uzağa mos a yakın olan yere diyot bağlamak oluşan olası bir ters emk da fln parazit oluşturma olasılığı varmı?(herhangi bir parazitte sensör okuma voltajlarında osilasyon oluyor)(parazit amaçlı rc devresi de mevcut)

Birde hexfet le alakalı bir sorum vardı onunla alakalı bir bilginiz varmı?Bu devrede kullandığım mos un n tipi hexfet olmasının yada düz n tipi mos olmasının bir farkı olurmu?Hexfet in net olarak ne olduğunu bilmediğim için soruyorum.

asma ne demek önemli olan kafalardaki soru işaretleri kalksın bilgiden herkes faydalansın

asma

Teşekkür ederim Bülent hocam.
Takıldığım konu röle bobin arası 0,5m ama röle ile 24 V güç kaynağı arası 4-5m
Oluşan enerjiyi kaynağa basıyorsak , sorun bir yerlerde devam edecek. Rölelerin bulunduğu ara box içine 24V için kondansatör ekleyip (24V barası oluşturmak gibi) DC bağlantıları bu noktadan dağıtmak mı doğru olur.
Neyse ben box içine kondansatör falan bağlayamam , emekliliğime çok var. UF5408 var elimde uçlarına kablo pabucu lehimleyip makaronlar ve monte ederim. 3A lik diyot en fazla çat diye ikiye bölünür , 10000uF /35V kondansatör patlarsa tozu dumanı derken yangın başlangıcı tutanağı bile tutan olur.
Kolay gelsin.

JKramer

charlie

Sayın Bülent Ünalmış hocam sayın diyorum,tanımadığınız birilerinin birşeyler öğrenebilmesi için emek harcıyorsunuz,buda saygıyı hak ediyor.

Youtube da transistör nedir başlığı altındaki videolarda yaptığınız hesaplamaları Mosfet lerdeki direnç hesaplarında da kullanabilirmiyiz?İlerleyen zamanlarda Mosfetlerle alakalı bir video derlemesi düşünüyormusunuz?

z

Yeni videolara devam edeceğim tabiki. Mos konusunda email vs yollarla da video çekmem konusunda talepler çoğaldı. İlk fırsatta hazırlayacağım. Şu sıralar yoğun olduğum için  bu konuya zaman ayıramıyorum.

Aslında cep telefonunu masaya dikey olarak bakacak şekilde tutan, katlanabilir tripot ayak bulabilirsem video çekim işlerine zaman ayırabilirim.

Nöbetçi olduğum akşamlar video çekimleri için çok uygun. Transistör videolarını iş yerinde nöbetlerimde çerekerken çok iptidai ayaklar yapıp koli bandıyla vs sağa sola tutturmuştum.

Selfi çubuğunun masaya tutturulup eğilip büküleni varmı?

mesaj birleştirme:: 29 Aralık 2015, 15:42:29

Videolarda JFET hesaplamalarına girebiliriz. Mosfet yaygın olarak anahtarlama elamanı olarak kullanılıyor. Analog sinyal uygulamalarında kullanılan küçük sinyal işleme amaçlı deplecament moslar yaygın kullandığımız enhancement moslardan daha farklı.

Fetlerde hesaplamalar daha farklı.

mesaj birleştirme:: 29 Aralık 2015, 17:48:44

Alıntı yapılan: charlie - 28 Aralık 2015, 23:37:54
Birde hexfet le alakalı bir sorum vardı onunla alakalı bir bilginiz varmı?Bu devrede kullandığım mos un n tipi hexfet olmasının yada düz n tipi mos olmasının bir farkı olurmu?Hexfet in net olarak ne olduğunu bilmediğim için soruyorum.

Hexfet bir firmanın mos üretim teknolojisinin adı. Reklamlarda kullanıyorlar sonra da kafalar karışıyor. Bizi hiç ilgilendirmeyen bir ayrıntı.

Bizi ilgilendiren mosun eşik voltajı, dayanma voltajı ve akımı. Belki biraz da giriş kapasitesi.

Fetin HexFet, Vfet, Coolfet vs oluşu bizi ilgilendirmez.

mehmet

Alıntı yapılan: z - 29 Aralık 2015, 17:36:12
Selfi çubuğunun masaya tutturulup eğilip büküleni varmı?

Hocam masa merceğiniz varsa buna bir yöntemle bu sefi çubuğunu
bağlayabilirsiniz???
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr