Analog Fark kuvvetlendiricisine yeni özellik eklemek

Başlatan atioky_216, 29 Aralık 2015, 17:02:11

atioky_216

Merhaba arkadaşlar,

Çok düşük güçlü bir fark kuvvetlendiri devre hazırlayacağım. Digikeyden nA akım tüketimli opamp ile yapmayı dusunuyorum. Yanlız bu devre şu şekilde çalışacak normalde.

Analog sinyal örneğin 100mV degerini aşınca opamp fark kuvvetlendirici çıkışından 3.3V alacağım. Ancak hemen 1ms sonra 90mV a düşerse bu çıkış ta kaybolacak. Ben bu olmasın diye ayarlayabildiğim bir zaman aralığı boyunca kuvvetlendirici çıkışını korumak istiyorum.

Tekrar ornek verirsem, 100mV ve uzeri gelince çıkış 25ms boyunca 3.3V olmalı, bu zaman zarfında girişten 0mV yada 1V gelse bile bu durumları 25ms geçtikten sonra değerlendirmeli.

Bu zaman gecikmesini sağlayabilmek için nasıl bir yapıya ihtiyacım olabilir? Biraz aradım ama "analog delay" konusunda bir şey bulamadım, genelde dijital delay IC' leri vs. var piyasada.

Umarım istediğimi anlatabilmişimdir. Elektronik pek tasarımım yok o sebeple yanlış ifade etmiş olabilirim.

z

Temelde yapmak istediğin "Sample and Hold" yada "Trace and Hold" işlemi.

Bunun için verdiğim anahtar kelimelerle araştırma yap.

Gerçi hazır çip kullanman şart değil. Fet girişli opamp ve analog switch ile yapabilirsin.

Analog siwthin ne zaman devre dışı kalacağını da basit bir zamanlayıcı ile yapacaksın.

CCD tekniği ile çalışan sinyaller de işini görebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

atioky_216

Teşekkürler. Çalışma mantığını anladım. Burada fark alıcının girişinde sinyali diyelim ki 10ms bıyunca tut/bırak yapıyor.

Benim bu yapıyı  fark alıcı çıkışına uyarlamam lazım. Fark alıcının çıkışı lojik olarak dusunursek sadece 1 yada 0 olacağı için hold/release için clock sinyali çıkışa uygulamam benim işimi görecektir.

z

Sen fark alıcı devreni olması gerektiği şekilde tasarla. Bunun çıkışına sample hold devresi ekleyeceksin. Giriş değişirse değişsin hold edilmiş voltajın kaç ms istiyorsan bekler. Tabiki çok uzun süre saklayamazsın.

Eğer saklamak istediğin değer lojik seviyes ise (sanki o anlaşılıyor) o zaman sample hold ile de işin yok. FF ile saklayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com