endüvü balans

Başlatan cann, 04 Ocak 2016, 22:27:44

cann

https://www.youtube.com/watch?v=bsmPMkSNHzg

bu videodaki makine neyi nasıl ölçüyor,
sürekli dönerken ağırlık nerede nasıl tespit ediyor anlamadım

DaRt

Dönen makine elemanlarının ağırlık merkezlerinin dönme ekseninde olması gerekir aksi takdirde ağırlık merkezinin, dönme merkezinden olan kaçıklığı ve dönme hızı ile orantılı olarak merkezkaç kuvveti meydana gelir. Bu kuvvet titreşim ve yataklarda ek yük meydana getirerek makinenin ömrünü kısaltır. Bu duruma balans denir ve tüm belirli bir hızın üzerinden dönen makine elemanlarında balans alma işlemi yapılır. (araba jantlarındaki gibi) Bu makine de bu işlemi yapmaktadır. Çalışma sistemi ise anladığım kadarıyla dönen rotorun iki ucundaki yataklar çok küçük kuvvetler etkisi ile hareket edebilecek şekilde yataklanmış ve hassas lineer sensörlerle mikronmetre seviyesindeki hareketleri algılayabilecek şekilde ayarlanmış. Rotorun tahrik sistemine de bir motor ve enkoder eklemişler sanırım. Motor dolayısı ile balansı alınacak rotor yüksek hızla döndükçe yataklardaki maksimum hareketin hangi açıda meydana geldiğini tespit edip tahrik motorları durduğunda o açıya ağırlık koyması gerektiğini söyleyen bir kontrol sistemi var. Ancak kırmızı lazerin ne işe yaradığını anlayamadım. Aşağıdaki videoda biraz daha anlaşılır sanırım.
https://www.youtube.com/watch?v=xP_Fc8actok

z

Klasik sistemlerde stroboskop kullanılır. Balans bozukluğu olan nokta her defasında sensorde en büyük sinyali üretir. Bu sinyalle stroboskop ateşlenir o anda rotor duruyormus sanırız. Rorordaki o anki görüntü (çizikler vs) aklımızda kalır. Rotoru durdurup aklımızda kalan o görüntüye göre ilave ağırlık vs eklenir.

Burada stroboskop (xenon lambalı duzenek) yerine lazer kullanmışlar. Laser  muhtemeşen balanssız noktayı işaretliyor. Belki kamera var o anki görüntüyü yakalıyor  yada eski usuldeki gibi biz görüntüyü aklımızda tutuyoruz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

Hocam oradaki lazer sadece referans amacli kullaniliyor. Sifir dereceyi tespit etmek icin.
Ek olarak bazi makinalar kendisi otomatik olarak agirlik eklenecek noktaya donerek gelebiliyor. Bazilari ise operatorun eliyle ilgili aciya getirilip agirlik ekleniyor.