Opamp Denklem Gerçekleme

Başlatan garezza, 07 Ocak 2016, 18:03:46

garezza

Selam arkadaşlar. Opamplar hakkında çok fazla bilgi mevcut ve detaylı anlatımlar var ancak bi konuda kafam karışık ve yardımcı olabilirseniz sevinirim.Opampla 2. dereceden bir denklem gerçeklemek istersem kare alma yada iki sinyali çarpma işlemini nasıl gerçeklerim. Örneğin y=3x^2+5x+3 denleminde 3x^2 kısmını opampla nasıl gerçekleyebilirim. Şimdiden teşekkürler.

z

Kare alma çarpma işlemidir ve çarpma işlemi loagitma ve ters logaritma ile yapılır.

log (A*B) = Log(A) + Log(B)

A*B = Inv Log [ Log (A) + Log (B)]

Amacındaki gayeyi söyle. Belki buna bile gerek kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

seyityildirim

mesela x^2 için 2x' in integralini alırsanız x^2 yi elde edebilirsin. opampla integral alma devreleri bolca var zaten

z

Fikir güzel de çok hassas zamanlama ister.

Mesela 4^2 hesaplayacaksan

t=0 da integratörü resetleyip atıyorum 4 mili yada 4snyeye kadar bekleyip derhal integral işlemini sonlandırman gerekir.

Herhangi bir x değerinin karesini herhangi bir anda bu yöntemle hesaplayamazsın.

garezza

Amacı ödev olarak verilecek herhangi bir ikinci dereceden denklemi gerçekleyecek devre tasarımı. z hocam logaritma üzerinden anlattığınız durumu pratiğe nasıl dökebilirim.

z

garezza

Kaynaklar için teşekkürler. Sorunuzu yanlış anladığım için ödev dedim. Ödevin amacı konusunda detaylara sahip değilim ama ilgimi çekti konu o yüzden bilgi almak istedim. Tekrar teşekkür ederim.