Kondansatör Testi

Başlatan eddar, 13 Ocak 2016, 12:42:30

eddar

Merhaba Arkadaşlar,

Multimetrenin direnç okuma kısmından kondansatörü bağlıyorum sürekli artış eğilimde MOhm seviyelerine çıkıyor ve yavaş yavaş artmaya devam ediyor. Direnç yükseldikten sonra düşüş sağlamıyor ve bu yeni daha hiç kullanılmamış kondansatörle yaptığımda da durum bu. Kondansatörlerde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca, 100uF 25V bir kondansatörü ölçmek için multimetreyi 200uF ölçüm kısmına getirip bağlıyorum 0 gösteriyor.

Not: Kapasitemetre şimdilik almayı düşünmüyorum.

polleme

Yazdığınız metinde bir soru yok ama multimetre bağlantığında gözlenen davranışın normal olduğunu belirtmeliyim. Bir kondansatör, dolu ise multimetre bağlandığında düşük omaj gösterir, multimetre üzerinden boşalmaya başladıkça bu omaj artar, en sonunda açık devre durumuna geldiğinde de en yüksek seviyeye gelir.

ferit06

Alıntı yapılan: polleme - 13 Ocak 2016, 13:01:25
Yazdığınız metinde bir soru yok ama multimetre bağlantığında gözlenen davranışın normal olduğunu belirtmeliyim. Bir kondansatör, dolu ise multimetre bağlandığında düşük omaj gösterir, multimetre üzerinden boşalmaya başladıkça bu omaj artar, en sonunda açık devre durumuna geldiğinde de en yüksek seviyeye gelir.

Multimetre kondansator davranışı sizin söylediklerinizin tam tersi olacaktır. Boş ise düşük omaj, dolu ise yüksek omaj... Kondansatorü Ohm konumunda multimetreye bağladığınızda dolmaya başlar...

fahri-

Kondansstörü Avometrenin OHM kademesinde ölçmek için, eğer değeri önemli değil diyorsan kapasitemetre almayı düşünmüyorsan,
Açık devre ölçüyorsan sağlam
direnç görüyorsan bozuktur.
Büyük kapasitelerde açık devre görmek için biraz beklemen lazım. Kapasite şarj olduktan sonra açık devre görürsün.

polleme

Evet tam tersini düşündüm ama yanlış yazmışım. Dediğiniz gibi olacak.

eddar

Açık devredeki toleransın nedir, direnç değeri max değerini 200K alırsan açık devre gösterir. Fluke 179 kullanıyorum gittiği yere kadar bakıyorum, kondansatörü bağladım 150 KoHmlardan başladı  1.558 MOhm a kadar çıktı ve bu değerde sabit kaldı 20-30 saniyede 1 sayı düşürüyor sadece. Kapasitörün çalıştığını biliyorum çünkü çalışan basit bir devreden çıkardım. Hadi bu bozuk olsun yeni gelen paketteki bütün kondansatörler aynı davranışı gösteriyor.

1.558 MOhm bir çok multimetreye göre açık devre yorumunu yapacağım artık.

Maxim

kondansatörlerin kapasite ölçümleri bir yana birde ESR testi diye birşeyleri var.
o daha önemli benim bildiğim