Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

pickit 3 sorunu

Başlatan cızgılıkedı, 14 Ocak 2016, 19:36:56

cızgılıkedı

Kolay gelsin arkadaşlar.Siparis verdiğim PİCKİT 3 bugun elime geldi.Fakat arkadaşlar fazla araştırmadan aldım galiba.Bazı problemlerım var yardımcı olursanız sevınırım.
1. İlk olarak bağlantısı resımde gordugunuz gıbı yaptım arkadaslar kontrol edermısınız dogrumudur.
2. İkincı olarak arkadaslar diğer programlayıcılarda IC-PROG gıbı pıc program yukleyıcı kullanıyorduk pekı bunda hangı programı kullanıcaz arkadaslar bılgı verırmısınız.(detaylı..)

F.T

Satın aldığın kişinin sitesinde yoksa microchipten pickit3 programını indirip bir dene istersen.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

tunayk

Bağlantı doğru.  Ben de bu şekilde kullandım.  Yalnız kullandığı nız işlemci için soketin yanındaki jumper pozisyonunun uygun olması lazım.
Direnc. Netten almıştım. Kendi yanında gelen cddeki MPLab ile çalışıyor.  Sorun olmadı.  Yalnız firmware upgrade yapamıyor.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

cızgılıkedı

Arkadaşlar şuan eve yeni bir uygulama ıcın bı heyecanla geldım ama bır turlu yapamadım.
Internette arastırtım resımdekı derleyıcını buldum.16f628a sokete yerlestırdım fakat devıce famıly kısmında 16f628a yok nasıl olacak.

mesaj birleştirme:: 14 Ocak 2016, 20:32:10

Alıntı yapılan: tunayk - 14 Ocak 2016, 20:10:55
Bağlantı doğru.  Ben de bu şekilde kullandım.  Yalnız kullandığı nız işlemci için soketin yanındaki jumper pozisyonunun uygun olması lazım.
Direnc. Netten almıştım. Kendi yanında gelen cddeki MPLab ile çalışıyor.  Sorun olmadı.  Yalnız firmware upgrade yapamıyor.

Hocam örnegın 16f628-a nasıl baglamam gerek...MPlaB İLE kullanılması cok sıkıntı olmus . sıtelerde bıraz okudum .cogu kısı tercıhetmıyor.

tunayk

Microchip MPLab kullan.  Bunla uğraşma

F.T

Programmer menüsünde  manuel  device select i işaretleyip istediğin işlemciyi seçersin.

cızgılıkedı

Alıntı yapılan: F.T - 14 Ocak 2016, 20:56:26
Programmer menüsünde  manuel  device select i işaretleyip istediğin işlemciyi seçersin.
16F628 a yıda dedıgınız gıbı buldum.fakat no devıce detected .. yazıdı gelıyor pıcı yerlestıremedım.yada benım pıc mı bozuldu acaba bılemedım.16f877 tam soketın bacaklarına yerlestırdım duz bı sekılde onu okudu. bı sevındım. ama 16f628 okumuyor.

Tagli

Midrange yazan menünün altında olması lazım. Bendeki versiyonu biraz daha farklı ama Midrange altında görüyorum PIC16F628A'yı.
Ama tunayk'ın dediği gibi bence de en iyisi doğrudan MPLAB X üzerinden işlem yapmak. Ben hep oradan atıyorum programı, bu programlayıcı yazılımı kullanmıyorum hiç.
Gökçe Tağlıoğlu

dursuncemal

resimdeki arayuzle picit 2 pickit3 u sorunsuz kullaniyorum. pic i taktigin zip sokette sikinti olabilirmi acaba bende pickit 3 un zip soketlisi var 18 pinlerle 40 pinlrin soketdeki yerleri farkli. olcu aletiyle pinler gerekli yerelere gidiyomu bir konrol et bence kartin uzerinde ki jumperler yanlis olabilir.
:=

kayatech

PICKIT3 'e PIC 'i takıp hex dosyasını import ettiğinizde PIC'i otomatik tanıyor. Manuel olarak seçmenize gerek yok.
Ekleme: VDD açık görünüyor onu kapatın. VDD açık yaparsanız PIC'e 5volt veya ayarladığınız değerde gerilim veriyor.

serdararikan

pickit3 ile pickit2 yi karıştırıyorsunuz.pickit3 kullanacaksanız verim alabilmek için MPLAB ile birlikte kullanmanız gerekir.Programmer menüsünden settings kısmına girin orada ayarlar var. eğer pic beslemesini devreden almayacaksanız power kısmından beslemeyi pickit3 den yap seçeneğini tıklayınız.

t2

serdararikan, verimden kasıt nedir?

Pickit3 ayrı programı var. Aynen pickit2 gibi ve daha güzel programlama mümkün.

Mplab Debug için kullanılabilir.

F.T

Programı ile hiç sorun yaşamadım.Debug için mplab olabilir ona bişi diyemem.

kayatech

Alıntı yapılan: serdararikan - 14 Ocak 2016, 22:41:32
pickit3 ile pickit2 yi karıştırıyorsunuz.pickit3 kullanacaksanız verim alabilmek için MPLAB ile birlikte kullanmanız gerekir.Programmer menüsünden settings kısmına girin orada ayarlar var. eğer pic beslemesini devreden almayacaksanız power kısmından beslemeyi pickit3 den yap seçeneğini tıklayınız.

Ben PICKIT 3 EXPKIT kullanıyorum ve MPLAB modunda kullanmıyorum. Gayet de stabil çalışıyor. PIC de seçmiyorum direk kendisi tanıyor.
Programmer 'ın 3.10 versiyonunu kullanıyorum daha önceki sürümlerde sorunlar oluyordu.