osilatör bağlantısı

Başlatan frederic, 14 Ocak 2016, 22:02:52

frederic

Merhaba dostlar, enc28j60'a taktığım 25mhz kristal+2 adet 18pf kondansatör yerine 1 adet osilatör takmak istiyorum. Bu şekilde gürültülere karşı daha dayanıklı olduğunu okudum çünkü, diğer hali ile kristal üzerine parmağımı değdirdiğimde kondansatörler etkileniyor sanırım ve bağlantıyı koparabiliyor ENC28J60. rx tx ledlerini bir anlığına söndürüp sonra gerive  dönüyor, normal çalışmasında ise hiç bir sıkıntı yok haberleşme hiç bir şekilde kopmuyor.

http://www.digikey.com/product-detail/en/FNETHE025/FNETHE025CT-ND/2273412

Bu malzemeyi kullanayım diyorum, şimdi bunun dökümanında;

1 OE Function
2 Ground
3 Clock Output
4 VDD

Açıklamaları var, 2-4 numaraya 3.3v ile besleyeceğim, geriye kalan 1-3 nolu pinlerin enc nin kristal uçlarına bağlantısında ters bağlama durumu varmıdır acaba? 1-3 nolu istediğim sırada enc nin kristal uclarına bağlayabilirmiyim ?

Kabil ATICI

Kristalin 1 nolu bacağı kullanmıyorsun.(osilatör çıkış izni)Senin enc'ye bağlaman gereken bacağı 3 nolu bacak.
Enc bacağıda OSC1 olması gerekir. (osc giriş)

Bağlamadan kristali deneyebilirsin ama bunun için osilaskop'a ihtiyacın var...
ambar7

frederic

Anladım hocam, 1 nolu bacağı 3.3v'a sabit olarak bağlıyorum o zaman, sürekli çıkış vermesini istiyorum çünkü. OSC2 bacağı boşmu kalacak peki hocam, o bacağa herhangi bir şey eklemim mi? pul-up veya pul-down direnci gibi ?

Kabil ATICI

kristalli osc devresi çoğu zaman bir tane değil kapısıdır, osc1 o değil kapısının girişi osc2'de çıkışını temsil eder.
Sen girişinden osilatör bağladığına göre çıkışını ne yapacaksın ki, tabii ki boş kalacak.
Çünkü o bacak sadece kristal bağlı iken kullanılır.
ambar7

frederic

hocam çok sağolun, son sorum ise 1 nolu bacağı sabit +3.3v ile besleyeceğim, bu bacak high konumunda çıkış frekansını aktif ediyor değilmi?

Kabil ATICI

1. bacak için benim kullandığın modüllerde (modül başka tabiiki) bir yere bağlamam gerekmedi. 1. bacak bir pull-up direnç içeriyordu.

Bu modülün Veri kağıdına kağıdında da boş bırakılabileceği belirtilmiş. İstiyorsan yinede 3.3V'a bağlayabilirsin. (Output Enable / Disable Function başlığı altında)
ambar7