EL34 tüpün içinde atlayan beyaz kıvılcım.

Başlatan superconductor, 17 Ocak 2016, 16:57:10

superconductor

Merhaba,

Evde sesini çok açamadığım için lambalı gitar amfime bir dummy load yapmaya karar verdim. Hurdaların arasında bir rezistans bulup taktım. Rezistans 4 ohm iki parçadan oluşuyor ve seri bağlı. Amfiyi 8 ohm ayarlayıp rezistansa giriyorum. Rezistansın orta ucuda hoparlöre gidiyor (hoparlör 4 ohm). Buradaki amaç amfinin çıkış katını satüre edip daha çok distortion elde etmek. Bir miktar çaldıktan sonra El34 çıkış tüplerinin içinde beyaz kıvılcımlar çıkmaya başladı hemen kapattım. Büyük ihtimal devrede saf direnç olduğu için empedans düşük geldi. Amfiyi dummy load olmadan çalıştırdığımda sıkıntı olmuyor. Bu kıvılcımın nedeni nedir bilen var mı?

t2

4ohm direnç  ile 4ohm hoparlör paralel baglaninca 2ohm olur.
Bunlar da diğer 4ohm a seri bağlı.

Yani Kuvvetlendirici çıkışına toplam 6ohm bağlanmış.
Amplifikator çıkışı 6ohm yükü kaldıramıyor.

Distorsiyon için bu yöntemi yanlış buldum. Daha kolay yolu olmalı.
Volum düşük olsa da distorsiyon yapilabilmeli.

asma

Merhaba
EL34 lambanız çıkış katında tek kullanılmış ise single ended yapıdadır. A sınıfı yükselteci aşırı yükleyerek distorsyona sokmanız zordur.
Giriş sinyalinde distorsyon oluşturmanız gerekir.
Çift EL34 kullanılmış ise muhtemelen push-pull yapıdadır. B sınıfı amlifikatöre müdahale ile tek yönlü sinyalde distorsyon oluşturmak daha kolar. Ancak yükü arttırmak ile nasıl olur bilmiyorum.
Yapı hakkında bilgi , şema verirseniz belki yorumlamak mümkün olur.  ;)

Kolay gelsin.

superconductor

@t2 amfinin preamp katında distortion var ve çoğu zaman yeterli geliyor. Fakat bu tarz bir amfinin tadını alabilmek için çıkış katınında distortiona girmesi gerekli. Empedans hesabında hata yapmışım ilk planım sadece dummy yük bağlayıp çıkışı line out çıkışından almaktı hoparlör takmayı hiç hesaba katmamışım. Bildiğiniz gibi lambalı amfilerin çoğu çıkışta yük olmazsa trafo yakıyor.

@asma amfi Carvin V3 100w head. Çıkış 50 ve 100 watt ayarlanabilir push pull yapıda. Ben 50 watt kullansam bile fazla yüksek geliyor.

Merak ettiğim bu beyaz kıvılcım ne zaman olur? bilinen yaygın bir problem midir? Aşırı yüklemeden olduğunu sanmıyorum çünkü çıkışı çeyreğe bile getiremeden kıvılcım atmaya başladı. İşin sıkıntısı tam aradığım tonu yakalamıştım ;)

Edit: Şema http://carvinimages.com/schematics/33101ri_v3_blocked_full.pdf

ipek

lambanın Grid bias'ı -50volt falandır bunu 30 volt'a düşürürseniz distorsiyon yapmaya başlayabilir,fakat arkadaşın dediği gibi Single End çok sadık bir çalışma sergiler minimum distorsiyonda çalışır,PushPull'da verim yüksektir sadakatten ödün verilir.

superconductor

Hocam grid biası ile oynamak istemem amfiyi sadece distortion kanalı ile kullanmıyorum. Clean kanalda ses berrak ve temiz gelmeli. Hoparlörümü 16 ohm olacak şekilde düzenleyip, 16ohm seri direnç indüktans çiftini hoparlöre paralelleyeceğim.

z

http://ax84.com/drums/bbs/dm.php?thread=431603

Aynı sorunu tartışmışlar.

EL34 anaod voltajını düşürmek çözüm gibi görünüyor. Ancak çok zahmetl bir iş. Gene de uğraşılabilir.  Aklıma gelen en pratik yol, EL34 anod voltaj hattı üzerine step down regülatör yapmak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: superconductor - 17 Ocak 2016, 16:57:10
Merhaba,

Evde sesini çok açamadığım için lambalı gitar amfime bir dummy load yapmaya karar verdim. Hurdaların arasında bir rezistans bulup taktım. Rezistans 4 ohm iki parçadan oluşuyor ve seri bağlı. Amfiyi 8 ohm ayarlayıp rezistansa giriyorum. Rezistansın orta ucuda hoparlöre gidiyor (hoparlör 4 ohm). Buradaki amaç amfinin çıkış katını satüre edip daha çok distortion elde etmek. Bir miktar çaldıktan sonra El34 çıkış tüplerinin içinde beyaz kıvılcımlar çıkmaya başladı hemen kapattım. Büyük ihtimal devrede saf direnç olduğu için empedans düşük geldi. Amfiyi dummy load olmadan çalıştırdığımda sıkıntı olmuyor. Bu kıvılcımın nedeni nedir bilen var mı?

Lambalı çıkış katını saturasyona getirmeye çalışmak bilimsel olarak mantıksızdır :D
Girişten itibaren Gv hesaplanırsa 300V civarı olan gerilimler sözkonusudur. Giriş gerilimi takribi 1Vpp olduğuna göre kazanç faktörünün oldukça yüksek olması gereklidir.
Amplifikasyon işleminde sadece gerilim sözkonusu olmadığı için, (o oranda akım da yükseltilmelidir) çıkış için binlerce wattlık güç hesaplarına tekabül edecektir.
Kullanılan çıkış lambaları bu güce tahammül edemediği için, AKIM FAKTÖRÜ'nden dolayı içerisinde kıvılcımlar oluşması normaldir.
Zaten çıkışta olması gereken endüktif yük yerine omik yük bağlanırsa, çıkış transformatörünün bazı frekanslarda kısa devre edildiği gerçeği de görülmektedir.
Çıkışı dengesiz yüklenmiş bir transformatörün primer devresine etkileri de sözkonusudur. Damping faktör denilen olgu çıkış transformatörlü sistemlerde bire bir işlenilmektedir. Yani tr. çıkışındaki olması gereken gerilim hangi frekanslarda yükleniliyorsa primer sargıya da aynen aksettirilmektedir.
300V civarı anod geriliminin sözkonusu olduğu sistemlerde artan güç faktörünün çıkış lambası içerisinde görülmesinden daha doğal birşey olamaz.

maodon

konu tupten açılmışken 12 volt flamanlı tubu nerden buluruz ve fıyat nedır bılgısı olan varmı

superconductor

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAMLambalı çıkış katını saturasyona getirmeye çalışmak bilimsel olarak mantıksızdır  :D

Bunu birde Mesa Boogie, Carvin, Marshall, Peavey gibi ünlü lambalı gitar ampfilikatörü üreticilerine söyle dostum. Zira dediğine göre işi çok yanlış anlamışlar:)
Problemi eski çıkış tüplerimi değiştirmekle çözdüm. Dummy yük bağladığımda problem olmuyor.

Alıntı yapılan:  maodonkonu tupten açılmışken 12 volt flamanlı tubu nerden buluruz ve fıyat nedır bılgısı olan varmı
Daha çok ayrıntı verirsen yardımcı olabilirim.

z

Kulağa hoş gelen distorsiyon acaba çıkış katında mı yoksa çıkış katının önündeki sürücüden mi kaynaklanıyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

superconductor

Distortionın büyük kısmı preampın overdrive kanalında, bir kısmı ise çıkış katı tarafından üretiliyor. Yeni lambalı gitar amplarında çıkışı daha kolay distortiona sokmak için düşük güç modları eklediler 5 watt gibi (normalde 100watt).