pil ile dc motor çalıştırma?

Başlatan seyityildirim, 29 Ocak 2016, 17:07:45

seyityildirim

12 Volt 2500 rpm motor var elimde. 12 V luk pili direk uçlarına bağlasam sıkıntı olur mu? kulaktan dolma şöyle bilgilerim var :

1.gerilimi yavaş yavaş arttırarak vermek daha iyi olur
2. dc motoru boşta uzun süre çalıştırmak motora zarar verir

şimdi bu bilgileri düzeltelim :)

Cemre.

1 numara, büyük güçlü motorlarda ya da yükte kalkış yapan motorlarda önerilen bir uygulama biçimidir. Şöyle bir pilin ucuna temas ettireyim de dönsün diye gerilimi yavaş yavaş falan vermenize gerek yok zaten küçük, muhtemelen mini yada micro tabir edilen bir dc motorda. Ama siz bu motorla ne yapacaksınız? Kontrol ve geribesleme gibi bir amacınız varsa zaten buna uygun bir sürüş tekniğine ve ölçüm yapacak sensörlere vs. ihtiyacınız olacak.
2 numarayı da kendi mantığımla yorumlamaya çalışıyorum ve anlam veremiyorum. Neden derseniz, basit bir fan motorunu ele alalım. Örn. pc tahliye fanlarımız. Nasıl bir yük altında çalışıyorlar? Sürtünme ve vantilasyon yükü. Ne akım çekiyorlar, boşta çalışma akımlarının bir kaç mA daha fazlasını. Hadi boşta çalışıyorlar diyelim. E bu motor benim 7 yıllık pc'de hala dönüp duruyor? Motor bozulmasın diye arada yağlıyorum hatta, temizliyorum. O zaman temizlemeyeyim de yükte çalışsın gibi bir yorum getirebildim. Teknik anlamda gördüğüm derslerin hiçbirinde de DC motor için böyle birşeyden bahsedilmemişti.

İyi günler.

seyityildirim

Alıntı yapılan: huseyin67 - 29 Ocak 2016, 17:17:41
1 numara, büyük güçlü motorlarda ya da yükte kalkış yapan motorlarda önerilen bir uygulama biçimidir. Şöyle bir pilin ucuna temas ettireyim de dönsün diye gerilimi yavaş yavaş falan vermenize gerek yok zaten küçük, muhtemelen mini yada micro tabir edilen bir dc motorda. Ama siz bu motorla ne yapacaksınız? Kontrol ve geribesleme gibi bir amacınız varsa zaten buna uygun bir sürüş tekniğine ve ölçüm yapacak sensörlere vs. ihtiyacınız olacak.
cevabınız için teşekkür ederim..
bir uygulamada motor sürücü devresi ile beraber kullancam pwm tekniği ile. ondan önce motor sağlam mı diye direk 12V pille çalıştırsam sıkıntı olur mu onu merak etmiştim.

Cemre.

Alıntı yapılan: seyityildirim - 29 Ocak 2016, 17:22:53
cevabınız için teşekkür ederim..
bir uygulamada motor sürücü devresi ile beraber kullancam pwm tekniği ile. ondan önce motor sağlam mı diye direk 12V pille çalıştırsam sıkıntı olur mu onu merak etmiştim.

Bu konuda çok endişeliyseniz basit bir akım sınırlama direnci kullanarak dahi motoru test edebilirsiniz. Tabi ki hesap yaparak. Direncinizin sobaya dönüşmesini istemeyiz :)

mir_as82

Hocam DC motoru uzun sure boşta çalıştırmak neden zarar verebilir, bence bu sorudan once şunu sormak lazim,  motor neden boşta çalıştırılsin? motor boşta çalışmak için dizayn edilmez. Yani sen arabani alır onu devamlı boş viteste durduğu yerde calistirmazsin dimi. Eğer boşta çalışacaksa neden araba aldin : ).
Boşta calistirinca motorun kollektoru asinmadan dolayı belki erken biter. Ama yine bu bile test edilmesi gereken bir durum. Çünkü kollektorden akım geçince daha erken bitebilir. Boşta çalışınca çok ufak akım gececeğinden daha geç te bitebilir.

Birseyi unuttum, motorlarda kullanilan direncler genelde rezistans tarzi olur. Yani benim bildigim. Zaten bunun en mantikli yontemi pwm ile motora verilen gerilimin ayarlanabilir olmasidir.