Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Güneş takip sistemi

Başlatan duwolfy, 01 Şubat 2016, 13:20:53

kareli

HOCAM en son else ıf dongusunun sonunda herhangı bır takıp yapmadıgı zaman porgramı oraya yonlendırmen lazım yanı su kı else dongusu kullanarak  portları low yapabılırmısın.
'Bırakın bugün onların olsun: ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir' Nikola Tesla.

duwolfy

hocam ben şuanda board üzerinde deneme yapıyorum telefonun fenerini açıyorum fark oluşuyor çekince kendine dönüyor fakat bunu 7-8 kere tekrar edince çalışmıyor neden olduğunu anlamadım,goto ile bi dönüş mü yapmam gerek tam anlamadım dediğinizi.

duwolfy

Merhabalar arkadaşlar konuda hep soru sordum fakat şuanda tek sorunum kaldı oda ışık farklılıklarını algılamak için denediğimde programı belli ibr yerde tıkanıyor ve kitleniyor bunu nasıl aşabilirim ?

cripple

void main ()   fonksiyonunda ccp ve psp donanımlarını kapatın muhtemelen sorun düzelecektir (adc hassas çalışan bir donanım)

duwolfy

kapalı hocam onlar zaten ama döngüdemi bi problem var anlayamadım hala

eml581

Hocam proje ne durumda hatalar cozuldumu acaba bendr yapicam mekanik aksami nasil yaptiniz

duwolfy

Problemler devam ediyor yardım alamaya çalışıyorum ama sorun neden kaynaklanıyor bulamadım bugün belki sorun pic te dir diye yeni pic alıcam.
Mekanizma kafamda var ama daha kodlar board üzerinde tam kararlı bir şekilde çalışmadığı için başlamadık.

omereliusuk

Comparatorleri kullan istersen daha kolay olacak gibi

cripple

Alıntı yapılan: duwolfy - 29 Mart 2016, 15:05:50
kapalı hocam onlar zaten ama döngüdemi bi problem var anlayamadım hala

void main ( )
{
   setup_psp(PSP_DISABLED);       
   setup_timer_1(T1_DISABLED);     
   setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1); 
   setup_CCP1(CCP_OFF);            
   setup_CCP2(CCP_OFF);            
   //.......
}

CCP ve PSP donanımlarını kapatan kodlar, sizin kodlarınızda göremedim
bu şekilde özellikle kapalı olduğunu belirtmek gerekebiliyor.(CCS de registerlara ne yüklendiğini göremediğimiz için emin olmak gerek)
Denemenizi tavsiye ederim.

eml581

http://memreirmak.net/wp/pic-16f877a-ile-isiga-donen-panel-mini-solar-tracking-system/

bu projeyi gördünüzmü tek eksen ben kurdum da daha tam stabil çalışıyomu anlamadım sizde deneybılırmısınız

sifirzero

kardeşim delay_ms(10);  yaparmısın
birde  #device ADC=10  yerine 8 denedin mi
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

eml581

Hocam simdi aklima takildida ldr 0-5 v arasi bi gerilim veriyo adc ye motor ile ldr ayni konumda nasil ayarlancak anlayamdim o kismi tam

duwolfy

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Vizelerim başladığı için pek bakamadım foruma, öncelikle adc 10 kullanılıyor 16f877a da 8 olmaz diye biliyorum, kodlarla dediklerinizi kapatıcam psp bölümünü, ben şimdi motor aldım redüktörlü ve linear aktüatör, redüktörlü motor ile oldu daha güzel çalışıyor fakat geçen yine aynı şekilde bi durma yaşadım bunun için kod olarak wdt eklemek istiyorum ama onuda kodların neresine ekleyeceğimi anlayamadım.
Ayrıca hocam o verdiğiniz linkte arkadaşlarım geçen sene bakmışlardı ben pek bakmadım bizimki dc motor o step motor biz motoru aç kapa şekilde çalıştorıyoruz.

eml581

son halde dosylarını devresi kodlarınu paylaşımısınız
onuda deneyim bi  dc motor ile nasıl olcak steple randuman alamadım

duwolfy

Sistemde değişiklik yapmadım sadece arkadaşın verdiği ccp leri ekledim o kadar.
Arkadaşlar buna wdt olarak eklemem gerekli çünkü reset olarak o işlem yapıyor bildiğim kadarıyla sonuçta biz bunu bi yerde kullanırken başında durmayacağız
kendi kendine reset atması lazım kitlediğinde şuanda çok kitlenmiyor eskisi gibi ama arada yine oluyor reset atınca düzeliyor.