Değişik bir zaman rölesi

Başlatan sezgin05, 17 Eylül 2005, 14:37:01

sezgin05

Arkadaşlar bir merdiven otomatiği düşünün.Butona basınca değilde elimi butondan alınca başlayan bir zaman rölesine ihtiyacım var.Ekonomik olması açısından picli olmaması gerekiyor.Teşekkürler...

CaFFeiNe

merdiven otomatiğine normalde açık kontaklı butonlar bağlanıyor, ozaman sende normalde kapalı buton bağlarsan elini butondan çektikten sonra zaman saymaya başlar :)

murat79

caffeine kardesde  aynısını  yazmıs  gerci  benimde  dusuncemde  aynı  sey olustu  birden  yada  bir  kac  transtor  ile  ters  tetikleme  misali  birşeyler  yapılabilir sanırım  genede  transtor  mantıgını  denemek  lazım  farazi konustum  transtorlari
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

epolat

[/URL][/img]
Merhaba
Benim anladığım kadarıyla devre ile falan uğraşmak istemiyorsunuz.Bu işi yapabilecek çeşitli modellerde bir çok zaman rölesi var.
sonradan farkettim devre ile yapmak istiyormuşsunuz yinede böyle hazır röleler var

[/URL][/img]

sezgin05

Biraz daha ayrıntı verirsem daha iyi olacak galiba:
Umuma açık tuvaletlerde görenleriniz olmuştur belki.Özellikle sarılık türü bulaşıcı hastalıklara karşı yapılmış otomatik pisuvar ve sifon aletlerinden okulada düşünüyorum.Bunun için bir PIR sensörü ve yapacağım devre yeterli olacak.Örneğin pisuvara öğrenci yaklaştığında sensör kısa devre olacak ve devre hazırlanacak işini bitirdiğinde uzaklaşınca ise sensör açık devre olacak ve 5-10 sn suyu açacak süre başlayacak.Aklıma gelen bazı pratikler yaptım ama sonuç yok.

denemelimden birisi yukarıdaki devre.Anlaşılacağı gibi PNP tr.sürekli iletimde.Anahtara basılınca PNP yalıtımda NPN iletimde ve kondansatör dolar.Lamba yanmaz.Anahtar bırakılınca ise PNP iletime geçer NPN ise Kondansatör deşarj süresince iletimde kalır.Tabii bu teorik olarak olması gerekenler.Ama olmadı....

sezgin05

Zamanım dar olduğu için elimdeki 2 röle ile işi çözdüm ama biraz ilkel oldu.Geliştirene kadar devam etsin bakalım.. :lol:

z

R1 ve C1 zamanı belirliyor. 10K, 100uF dene zamanlama sonuca göre C yi değiştir.

R2 100 Ohm
R3 100K
D1, D2 1N4148
Tr BC337 veya eşdeğeri
Vcc 12V
Role 12V, 120 Ohm yada daha yüksek omajlı.

Parmağını S butonuna bastığın sürece role bırakır. Parmağını çektiğinde role devreye girer, bir süre sonra tekrar devreden çıkar.

Bu tür devrelerde zamanlama süresi, kapasite yaşlanmasından fazlaca etkilenir. Kapasite sızıntısı artarsa devre iş görmez hale gelir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

@Bunalmış ustam bu devreyide denedim ama sonuç alamadım.Sebebi kullandığım PIR dedektörü(sensör) 2 kablolu olduğu için içerisinden geçen çok az bir akım olması gerekiyor.Sensörün içerisindeki devrenin çalışabilmesi için minimal bir akım geçmesi gerekiyor.Bu yüzden sensöre önce bir röle bağladım....Geliştirilse aslında triyaklı falan bir devre çıkabilir...Hatta trafosuz olursa maliyet dahada düşecek....

z

Sensörün besleme uçları dışında bir de kontak uçları yokmu ? Sorunu anlamadım.

sezgin05

Evet bu sensör endüstride kullanılan türden bir sensör sadece 2 kablosu var

z

Anladım o zaman şöyle olabilir.

Şemasını verdiğim devrede;

R2 den S e giden hatta bir diyod bağla.
Diyodun Anodu R2 de Katodu da S de olsun.

S uçlarına paralel olarak sensörünü koy.
Sensörden + hatta örneğin 100 ohm gibi bir direnç bağla.

Böylece sensörün 100 Ohm üzerinden beslenirken aynı zamanda Sw görevi de görecektir.

stlg

sevgili arkadaslar
bende sizlere cd4541 turü bir entegre var onu öneriyorum bu entegre
acmada gecikme , kapamada gecikme flasor türü uygulamalar icin ideal
internetten datasheetine bakabilir uygulamalarınızda kullanabilirsiniz

ALLAHA EMANET OLUN
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.