PORTB değişim kesmesi ve pull-up olayı hakkında

Başlatan seyityildirim, 11 Şubat 2016, 19:50:09

seyityildirim

PortB nin son 4 ğininden sensör verisi okuyorum ve aynı zamanda portb değişim kesmesi uyguluyorum. sorum şu : Portb de bulunan pull-up olayını ne yapmalıyım? sadece sensörden veri okuyacağım.

dursuncemal

hangi sensoru okuyorsunuz?  sensorunuz dijital ise pul up yapiniz.
:=

seyityildirim

Analog sensörden gelen veriyi 74hc14 e verip çıkışını pic pinine gönderiyorum bir nevi dijital yani. bir de neye göre pull-up yapıyoruz neye göre yapmıyoruz bunu öğrenmek istiyorum yoksa herseferinde sormam gerekecek :)

dursuncemal

micro controlerlede giris sectigimiz porttu yada pinleri ya pull up yada pull down yapmak zorundayiz. aksi taktirde o girislerden karali veri okuyamayiz.  bazen cikis portlarindada bu bunu yapma ihtiyaci  dogabilir.

mesela rb0 a bir buton bagladik  dogal olarak yazilimda rb0 i giris  yaptik.    ve okumaya basladik eger rb0 da pull up veya pull down yok ise butona basmadigimiz zaman okudugumuz veri dogru olmaz.

yani port girisini + da okuyabiliriz -  dolayisi ile oncelikle giris portlarina p_up yada p_dwn yapmak zorundayiz. umarim yardimci olabilmisimdir.

semih26

Konuyla çok ilgili olmasa da bir soru da ben sorayım. Asenkron seri iletişimde gönderilen datanın " 10011010" olduğunu kabul edelim. Burada gönderilen seri bilgiyi portb.1 den alacağımızı kabul edelim. Portb.1 pinini pull up bağlasak seri olarak gönderilen bilgiyi sanki butona basılmış gibi  alabilir miyiz?

dursuncemal

alirsin ama seri iletisimde donanimsal uart i kullanmani tavsiye ederim.

seyityildirim

Datasheet de weak pull-up yazıyor. zayıf pull up ın farkı ne? ayrıca diğer portların pinleri hangi ayarda?