Motor Surucu Taviyesi

Başlatan gumush, 15 Şubat 2016, 12:19:53

gumush

Merhaba ,

Olasi bir projem icin motor surucu ariyorum. Ancak guc elektronigi ve surucu konularina cok uzagim.

Genel olarak MC ile kolay kontrol edebilecegim ( PWM olabilir ) bir surucu olmasini istiyorum.

Kontrol etmeyi dusundugum motorlar

http://www.ampflow.com/three_inch_high_performance_motors.htm

E30-150 ve E30-400 serisi motorlar.

Bu suruculerden ilk etapta iki sonrasinda iki taneye daha ihtiyacim olacagini dusunuyorum.

Peek Efficiency'de motorlar 30A'e kadar cekiyor. (24v icin verilmis degerler motorlar 12-36V araliginda calisabiliyor.)

Ancak burada merak ettigim bazi konular var.

• Bu tip suruculerde bir akim sinirlamasi soz konusu mudur ?
  • Belirtilen etkin deger disindaki yukselmelerde hangi degerlere kadar koruma oldugunu nasil bilebilirim ( ornegin anlik 250A cekerse motor bunu engelleyebilir miyim ? Bu sekilde batarya ve kablolarida korumus olurum)
  • Ornegin bir durumda motor hareketi engellendiginde bu degerin istenilen sinirlarin disina cikmasini nasil engellerim  ( surucu ve motoru korumak icin )
  • Suruculer genelde iki yonlu mu calisir yoksa ters yonde calismasi ayri bir ozellik midir ?

Regenerative modellere ihtiyacim olmadigini dusunuyorum Bu nedenle bu aradigim ozelliklerden biri değil.

Genel olarak ucuz ama etkin cozum ariyorum. Gordugum pot araciligi ile suren sistemleri benzer degerler icin 20-50$ araliginda gordum.

Aklimda uygun bir surucu bulamazsam acik kaynak bir ornegini alip cinde bastirip yapmayi dusunuyorum , sizce bu uygun bir yol olur mu ?

Bunun disinda onerebileceginiz uygun bir model var mi ?

Bu tarz bir surucu ararken nelere dikkat etmem gerek ?

Urunu modul olarak almak istiyorum. IC' olarak alip tasarlamak icin yeterli bilgiye sahip degilim , bu nedenle projenin diger kisimlari ile ilgilenmek istiyorum.

Fikirleriniz icin tesekkur ederim.
Hikmet Gumus  izmir

sadogan

Merhaba,
VNH5019A ,bunu inceleyin hocam.