Pwm Çıkışı Kare dalga yerine Sinüs Dalga formunda sebebi nedir

Başlatan rree, 15 Şubat 2016, 13:49:41

rree

Sinyal şekli nasıldır gerçekte göreyim dedim. Görüntü aşağıdaki gibi sebebi osiloskop olabilir mi.
Pic18f25k22   Pwm frekansı 5 Mhz  frekans doğru çıkıyor. Osiloskop 0.1 us 2 kare.

Mnemonic

bu tarz sıkıntılar zaman zaman scop üzerinde gnd doğru bağlanmadığı zamanlarda oluyor. devre gnd si ile skop gnd si doğru bağlımı ?

rree

Resimde  biraz gözüküyor siyah kablolar gnd,  yeşil kablolar pwm.

ferdem

Karedalgayı oluşturan harmonikleri düşünmek gerekiyor. 5 MHz karedalganın kare olarak çıkması için sistemin 15MHz i de iyi görüyor olması gerekir, daha da kareye benzesin derseniz 25 MHz, 35 MHz olarak gider. Osiloskop 20 MHz üst sınır görünüyor, belki osiloskopun kendisinden, kablolardan, probdan 15MHz bastırılmış ve sadece ilk harmoniği görüyorsunuz.
Aynı testi PWM frekansını 1MHz yapıp deneyin, karedalgayı görebilirsiniz.

rree

Kristal ayarını yanlış yapmıştım. Düzeltmeden önce  125 khz  kare dalgaya yakındı.

Cemre.

Alıntı yapılan: rree - 15 Şubat 2016, 14:13:14
Kristal ayarını yanlış yapmıştım. Düzeltmeden önce  125 khz  kare dalgaya yakındı.

Datasheet sayfa 188 Table 14-7, 32MHz Fosc frekansı olan bir uygulamada 333.3kHz PWM frekansı olduğu durumda 6.6 bit Max. Çözünürlük elde edilebileceği yazılmış. Siz 5Mhz PWM frekansı elde edebileceğinizden emin misiniz? Bence bu konuyu bir araştırın datasheet'ten.

Kolay gelsin, iyi günler.

Niyazi_SARAL

Çok doğal.

125KHz'de kurduğunuz sistem ve osiloskobunuz kare dalganın tüm harmoniklerini gösterir. Halbuki her devre ve osiloskop bir miktar alçak geçiren filtre olduğundan yüksek frekanslarda bu harmonikleri sınırladığından kare dalga gittikçe sinus'e benzer.

Karde dlaganın burada görüldüğü gibi sonsuz harmonikleri avrdır ve yüksek frekanslarda sadece osiloskop bile bunları sinus şeklinde gösterebilir.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

muhendisbey

Harmonik olsa bile hiç böyle bir PWM ölçmedim. Sanki PWM ucuna kapasitör bağlanmış gibi.

Şimdi aklıma geldi:
Osiloskop probunun kapasitansıyla oynanmış olabilir mi?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

rree

Alıntı yapılan: Cemre. - 15 Şubat 2016, 16:28:42
Datasheet sayfa 188 Table 14-7, 32MHz Fosc frekansı olan bir uygulamada 333.3kHz PWM frekansı olduğu durumda 6.6 bit Max. Çözünürlük elde edilebileceği yazılmış. Siz 5Mhz PWM frekansı elde edebileceğinizden emin misiniz?
Bende  bu konuda endişem vardı. Benim çözünürlük 1 bit lik olması yeterli fakat çıkış simetrik olması yetrli idi.
İsis de similasyonda debug ortamında 5 Mhz çıktı osiloskoptada  5Mhz . Doküman  da   üst frekansları niye rapor edilmemiş ilginç.

ferit06

Ölçümünüzü yük olarak kullandığınız ledlere bağlı dirençleri büyüterek  PWM port dan daha az akım çekerek denermisiniz?

z

Scopta Time/Div değerini büyütmeyi deneyin.

Hatlarınız çok uzun. PWM sinyalin yükselen ve inen kenarında hat endüktansı ve kaçak kapasiteler çınlama devresi oluşturuyor ve siz çınlayan sinyali görüyorsunuzdur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rree

Niyazi_SARAL Arkadaşın dediğine katılıyorum. Elimdeki osiloskop yeterli olmadığını kanısına vardım. Yüksüzde denedim görüntü aynı idi. Devre  kare dalga olduğu var sayarak devre tasarımına devam edeceğim.

Niyazi_SARAL

Alıntı yapılan: rree - 16 Şubat 2016, 12:14:37
Niyazi_SARAL Arkadaşın dediğine katılıyorum. Elimdeki osiloskop yeterli olmadığını kanısına vardım. Yüksüzde denedim görüntü aynı idi. Devre  kare dalga olduğu var sayarak devre tasarımına devam edeceğim.

Üniversitede bunun dersini vermiştim. 35 sene önce :)
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır