Garip bir 16x2 LCD Sorunu

Başlatan Jarvis, 15 Şubat 2016, 15:42:16

Jarvis

Yazı parlaklığında problem yaşıyorum. İlk resim istediğim gibi çalışıyor sıkıntı yok ama bir süre sonra saçma sapan karakterler çıkıyor.

lcd.begin(16,2);

fonksiyonunu eklediğim zaman saçma sapan karakterler çıkmıyor ama bu seferde 2. resimdeki gibi yazı çok silik çıkıyor. Resimde belli olmuyor ama anca yaklaşınca okuyabiliyorsunuz.

lcd.begin fonksiyonu lcd ekran üzerinde satır-sutun hücre tanımlamaları yapıyor, bu fonksiyon yüzünden neden rengi silik çıkıyor bir türlü anlamış değilim. Kontrastıyla oynuyorum yok olmuyor.

Garip geldi bana

1. resim

2. resim

dursuncemal

1 cok hizli tariyor olabilirmisin lcdyi?

2  her iki satira veriyi attiktan sonra bir delay koy.

ayrica her yazmadan once  lcd.begin( ); i kulanmak zorundasin yani lcdnin hangi satiri ve hangi sutununa yazmak istedigini belitikten sonra yazmalisin.atiyorum 1 satirin 1. sutununu isaretledin ve yazmaya basladın her gonderdigin karakter birsonraki sutuna otomatikman yerlesir.gonderdıgın karakter sayısı 16 yı gecince artik bir sure lcd uzerınde  goremezsin. yani lcdnin sag tarafında gorunmeyen registerlere yazar.
orn;lcd nin 1 satirinin 1. sutununa  'jarvis' yazmak icin  lcd.begin(1,1 ); lcdye yaz   'jarvis' olmali yani her seferinde yazacagin veriden once nereye yzacagini belitmen lazim.

umarim yardimci olabilmisimdir.
olmaz ise kodunu yayınlarsan daha ıyı yardimci olabiliriz.

kolay gelsin.
:=

Jarvis

röle kontak verip led yandığı zaman gözle görülemeyecek kadar lcd nin titrediğini gördüm.  Başka bir kaynaktan +Led ve - Led uçlarını besledim yazılar şimdi daha okunaklı ama gene ilk attığım resimdeki gibi değil. Ama işimi görür. Setcursor ile satır sütunu belirliyorum , delay de koyuyorum. En azından başkalarına bir nebze çözüm yolu olabilir beslemeleri değiştirmek.

Cevap için teşekkürler.

dursuncemal

sorunun kontrast olabilir.besleme olarak ne kullaniyorsunuz? kontrast icin > http://tr.blazedisplay.com/industry-96724
:=

argeman

Aynı sorunla karşılaştığımda kontrast potunu değiştirmiştim düzelmişti.