Mosfet,gate ucundaki sinyal.

Başlatan Kahraman34, 18 Şubat 2016, 11:17:16

Kahraman34

Arkadaşlar,
Ek dosya mosfetin gate ve emiter ucundan alınan ölçümler.
Mosfeti süren ise tlp 250 (izole beslemeli hem de mosfet low side tarafında.) 

Yeşil ve kırmızı dairelerin içindeki  uzantıların ne olduklarını neden olduklarını öğrenmeye çalışıyorum. Burada küçük görünen bu çıkıntılar kollektörde daha da büyüyorlar. Snubber filan da işe yaramadı.

Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

z

Sürücünün çıkışı ile mos arasındaki hatın endüktansından kaynaklanıyor.

Eğer sürücü çıkışından RC tipi kuplaj yapıldıysa da bu durum oluşur. Çıkıntılar resimdeki kadar ise dert edilecek bir şey değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kahraman34

Hocam bu gate ucunda görülenler , kollektörde babaları oluyor. rc li olunca devasa oluyor, sadece r yaparsam baba modunda kalıyor.
Bende kendimce kaynağında çözersem sonuç düzgün olur diye yorum yaptım ama, nerdeyim bende bilmiyorum.

z

Gate tarafındaki tepecikler 18v civarına yaklaşmadığı sürece önemli değil.

Drain bacağında çok yüksek voltaj tepecikleri oluşuyorsa Drain bacağında endüktans oluşmuş demektir yada endüktif bir yükün akımını aniden kesiyorsun demektir.

Snubber önereceğim ama ilk önce güç katını görmek lazım.

Kahraman34

Hocam senkron buck komnvertör ile uğraşıyorum forumda zaten bir kaç konu açtım farklı farklı bölümleri ile ilgili. Neticeye ulaşamıyorum.

Önce L C sorunu çıktı yaptım birşeyler, sonra fet ısınması başladı neden ısınır niye ısınır derken devreyi giderek küçültmeye başladım.
Şimdi sadece bir mosfet ve çıkışında bir rezistans ile mosfetin neden ne kadar ısındığını analiz etmeye çalışıyorum.
Henuz l ve c eklemedim snubber da koydum ordada snubberin direnci ateşleniyor. (100 R /100 Nf)

Şimdi yalın bir devrem var mosfet sürücüsü ve çıkışda direnç.

25 amperlik mos 5 amperde ısınıyor. frekansla oynuyorum nerede ısınır ısınmaz diye 10 - 50 khz değiştiriyorum.
Gate ucundaki bu saçakların drainde daha büyük görünce ısınmaya sebep olarak bunları gördüm. Onları yok etme peşine düştüm.
Beslemeyi akü yaptım oynamasın diye,

Endüktif yükü ani kesiyorsun demişsiniz o ilerki safhada mecbur mutlak olacak . Ama şu an yok.

Ha bu arada rcd snubber da denedim oda kesmedi. Değerlerini tutturamamış olabilirim matematiğim zayıf. Birde işin sıkıntılı tarafı çıkış ve giriş voltajım ileride sabit olmayacak.Ayarlı çıkış yapacağım..

Şimdi endüktans oluşuyordur dediniz çok mantıklı geldi. Kablo kesitlerim ve uzunluklarımı değiştirip deneyeceğim. Aküye bile parazitik bir sinyal bastığını gördüm skopta..

Ek:Hocam birde 18 voltu geçmesin demişsiniz benim mosfete 30 volt yazmışlar ben 24 volt ile tetikliyorum..(ıxtq460p2)

Ek2:Teşekkür ederim.

z

Bu işlerde kablolarla değilde baralarla çalışmakta fayda var. Doğrudan bara üzerine vidalanan kapasitörler de satılıyor.

Fakat 5A için de bara lüks olur. Sorun PCB, kablo, dekuplaj kapasitörlerin konduğu noktalar her şey olabilir.

Öncelikle saf omik yükü istediğiniz akım değerinde anahtarlayın.Gene bu tür sivri tepecikler oluşuyorsa demekki öncelikli sorununuz kaçak endüktanlar demektir.

Okan AKÇA

mosfetlerin beslendigi ye en yakın yere büyük degerli kondansotor takınız 2200uf gibi

Z80

Kullandığın mosfetin Rdson direnci 0,270 ohm. 5A çektiğinde üstünde 6.75W harcanır. Yani çok ısınır. Rdson direnci daha düşük bir mosfet kullanırsan ısı azalır. Kullandığın mosfet 500V, yüksek voltajlı mosfetlerin direnci yüksek olur. Bu voltaja gerek yoksa daha düşük voltajlı düşük dirençli olanlardan kullan. Mesela IRF540 100 V,  0,044 ohm 5 Amperde  1.1W harcar üstünde. IRFZ44 55V 0,017 Ohm v.s.

Snubber devresindeki kapasitenin değeri de yüksek.  Direncin ısınmasının sebebi de o. 1-2 nF civarı yeter.

TLP250'nin çalışma frekansı en fazla 25 KHz diye biliyorum, 50 KHz de sorun çıkarabilir.

F.T

Devrenin bir bağlantı fotosu olsa güzel olurdu.Benim başıma gelen hep kuvvet kısmını taşıdığım kabloların inceliği,mosfet bağlantısının ana kaynaktan uzaklığı,vgs voltunun düşük olması vb. durumlardı.Halada bu durumlarla zaman zaman boğuşmaya devam ediyoruz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Kahraman34

Sözlerinizin hepsini dikkatlice okudum ve tümünü göz önüne alarak yeni bir devre çizip basacağım. Şema da yaparım bu arada, oldu olmadı şemalı netice vereyim kısa zamanda.

(Tavsiyeleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederim.)

Kahraman34

Temel sorun TLP250  çok yanlış bir seçimmiş.

tekosis

şu anki sisteminiz nasıl biz de faydalanalım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Kahraman34

Kalın yolar, kablolar kullandım. TLP350 kullandım. Sivri çıkıntılar kayboldu.

ylmz

Kahraman34 sıçrama fazla değilse o sinyal şekli problem yaratacak bir sinyal şekli değil fazla osilasyonda yok sende benim gibi takıntılısın galiba ben trafo ıle suruyorum mosu o sıçramayı gate source arasındaki direnç ve gate direnci ile kaybediyorum
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Kahraman34

Isı meydana geliyordu sıçramanın sebep olduğunu düşünüyordum o yüzden takıldım oraya. onlar kaybolunca ısı azaldı.Gerçi istediğim şekle düşmedi ısınma ama halen çalışıyorum.