Pic ir3205 mosfet isinma sorunu

Başlatan shark2727, 18 Şubat 2016, 11:47:11

shark2727

Arkadaslar herkese kolay gelsin iyi calismalar..elimde 5-35 volt 15 amperlik 2 motoru surebilen bir motor surucu karti var..girisleri 2 motor icin ayri ayri pwm ve dir uclarindan olusmakta.ben cikisa bagladigim motoru tam hizla dondurmek istiyorum.bunun icin 8 bitlik analog 255 gonderiyorum.devrenin diger kisimlari ile bir sorun cikiyor.bunun yerine tam hizda dondurmek icin pem ucundan digital 5v yolluyorum ama bu sefer mosfetler kisa zamanda cok isiniyor..bu isinmanin sebebi nedir.motorlar yaklasik 1 amper akim cekiyor...yardimlariniz icin tesekkurler..

ipek

gate voltajı 5 volt yetersiz, TC4427 gibi bir sürücü IC ile sürmen gerekir, yada uygun güçte IRLZ34 yada 44 gibi Logic Fet kullanabilirsin

apsis

Kullandığın mosfetin datasheet'ine bakarsan mosfeti tam iletime sokabilmen için Gate ucuna (+-)10 V vermen gerektiğini görürsün. 5V da mosfet tam iletimde olmadığı için üzerinde güç harcanıyor ve bu yüzden ısınma oluşuyor. Yani bu mosfeti direk MCU üzerinden süremezsin. Bunun için IR2110-IR2109 ya da başka bir mosfet sürücü gibi hangisi sana uygunsa onu kullanman gerekiyor. İyi çalışalar.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

mehmet

Motor uçlarında hızlı diyot var mı?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr