GÜNCELLENDİ : Fırçasız motor sürücü devresinde MOSFET ler çok ısınıyor.(ÇÖZÜLDÜ)

Başlatan sencagri, 24 Şubat 2016, 13:02:59

sencagri

Merhaba arkadaşlar,

Bitirme projemizde kullanmak üzere bir fırçasız motor sürücü devresi tasarlamamız gerekiyor. Bunun için EMO'nun yayınlarından biri olan şu linkteki devreyi kurmaya çalıştım(Link : http://www.emo.org.tr/ekler/7c799ffdfee150b_ek.pdf). Devrede şimdilik SADECE TC4427, MOSFETLER(IRF5305 ve IRFZ44N) ve İşlemci olarak Arduino kullandım. Devrede belirtilen OPTO ları şu an için kullanmadım.
Sorularım şöyle:

• TC4427 IRF5305 leri sürebilir mi? Çünkü ben TC4427 ile P kanal mosfeti süremedim. N kanal mosfetleri (IRFZ44N) sürerken problem çıkmadı ancak nedense bu PMOS ları süremedim. Bu makaleyi yazan arkadaş nasıl çalıştırdı anlamadım. Acaba farklı bir yolu var da ben mi bilmiyorum.
  • Sonra madem PMOS ları süremiyorum dedim. Elimde kalan 3 tane IRFZ44N ile sadece bir fazı çalıştırayım bakalım motor bir pozisyonda sabit olarak kalıyor mu dedim. Hem üst high side hem de low side a bu NMOS ları koydum.High side MOSFET lerin drainlerine 12V bağladım. TC4427 yi de 12V ile besledim. Arduino ile sinyalleri TC4427 ye yolladım, multimetre ile TC4427 çıkışlarını ölçtüğümde gelen arduino sinyaline göre 12V ve 0V olduğunu gördüm. TC4427 nin çıkışlarını 220ohm ile MOSLAR ın gatelerine bağladım.
  • Olay da zaten tam olarak burada başladı. Hem high side a hem de low side a aynı mosfeti(IRFZ44N) bağladığım da high side daki mosfet öyle bir ısındı ki elimi yaktı ancak bozulmadı(yani öyle tahmin ediyorum çünkü yaptıptığım basit bir MOSFET test devresinde bir ledi arduino ile MOSFET kullanarak yakıp söndürüyorum bu ısınmalardan sonra da o devrede çalışmaya devam ettiler. Bu test için yeterlidir diye düşündüm.). İnternette ve burada yaptığım araştırmalarda galiba gate voltajının source+12 V civarında olması gerektiğinden bootstrap denen devre çeşidiyle gate ucunun yükseltimesi gerekiyor diye düşündüm, bilmiyorum yanılıyor muyum? Zaten Tc4427 nin de datasheetine baktığımda LOW SIDE driver yazdığını gördüm. Acaba TC4427 ile High side da NMOS sürmek ile yanlış mı yapıyorum. Bu devre şemasında yanlış olan şeyler nelerdir?
  • Devrede kapasitör olarak TC4427 için datasheetinde önerilen 1uF seramik kapasitör ve başka bir sitede(http://reibot.org/2011/09/06/a-beginners-guide-to-the-mosfet/) mosfet driver chipleri için gördüğüm 100uf elektrolitik kapasitörleri 12V ile toprak arasına koydum.
  • Benim aldığım motor aslında 24V 100W bir motor. Ancak ben şu anlık güç kaynağım olmadığı için 12V kullanıyorum. Bu yüzden bir problem olabilir mi devre açısından. Belki çok yüksek akımlar çekiliyordur bilemiyorum?

------------------------GÜNCELLEME------------------------
Tekrardan merhabalar tavsiye üzerine mosfetlerin hepsini n kanala çeviridim ayrıca tc4427 yerine ir2110 kullandım. Şu an için hiçbir problem yok mosfetler çalışıyor. Devreyi ve yazılımını devreyi tam olarak bitirince buraya da koymayı düşünüyorum.
İyi günler.

Tagli

TC4427 ile high side NMOS süremezsin, bunun için IR2101 benzeri bir bootstrap sürücüye ihtiyacın var.

İlk kurduğun devre neden çalışmadı bir fikrim yok. Ancak besleme voltajı 18'i geçtiğinde sorun yaşayabilirsin ve farklı bir yöntem kullanman gerekebilir. Konuya çok hakim değilim ama geçmişte bununla ilgili bir soru sormuştum forumda.

220 ohm, gate sürmek için fazla yüksek bir direnç değeri olabilir. Tam olarak nasıl seçildiğini bilmiyorum ama şemalarda genelde birkaç 10 ohm'luk dirençler oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu

sencagri

Alıntı yapılan: Tagli - 24 Şubat 2016, 15:29:24
TC4427 ile high side NMOS süremezsin, bunun için IR2101 benzeri bir bootstrap sürücüye ihtiyacın var.

İlk kurduğun devre neden çalışmadı bir fikrim yok. Ancak besleme voltajı 18'i geçtiğinde sorun yaşayabilirsin ve farklı bir yöntem kullanman gerekebilir. Konuya çok hakim değilim ama geçmişte bununla ilgili bir soru sormuştum forumda.

220 ohm, gate sürmek için fazla yüksek bir direnç değeri olabilir. Tam olarak nasıl seçildiğini bilmiyorum ama şemalarda genelde birkaç 10 ohm'luk dirençler oluyor.

Öncelikle teşekkürler,

Anladım, o zaman ben bir set IR2101 alayım bu mosfetler ile deneme yapayım. Sizin dediğiniz şu şekilde olmaz mı acaba. https://reipooom.files.wordpress.com/2011/09/mosfetexamplefixed2.jpg Bu şemada drain e 24 verdiği halde sürücüye 12V veriyor ve çalıştığını söylüyor. Yani ben tüm mosfetleri NMOS yaparsam hiçbir problem kalmadan hem high kısmını hem de low kısmı bu sürücülerle çözebilirim.