Lazer ile canbus hattı oluşturmak

Başlatan bulut_01, 28 Şubat 2016, 22:44:27

bulut_01

İyi aksamlar pic proje ailesi kafamda bir proje var fiber ve lazer kullanarak 10 tane kullanıcılı bir canbus sistem düşünüyorum kafamda bazı sorular var tek fiber hat üzerinde karşılıklı nasıl bir iletişim sekli kurabilirim verici olarak lazer düşünüyorum çocukların kullandıgı bi kaç mw olanında hem alıcı hem verici tek hatta nasıl yapabilirm canbus hakkında bilgim çok az sistemi önce kabloyla calıştırıp sonra mı fiber hattı üzerinde çalışmak lazım fikirlerinizi bekliyorum.
YENİLMEZ..

Erol YILMAZ

Canbus'ta node Transmit yaparken Receive pini ile aynı zamanda hattı okuyarak kontrolde bulunur.
Fiber hatta bu gözönünde bulundurulursa olmaması için bir sebep görmüyorum.

bulut_01

Tek fiber hattında hem verici hem alıcı yapmak konusunda nasıl bir yol izlenebilir hem göndermek hem almak tek hatta donanımsal olarak nasıl yapılabilir
YENİLMEZ..

Kabil ATICI

Öncelikle tek yönlü iletişim kurabiliyor musun? Bunu yapabiliyorsan iki yönlü iletişim için  CD veya DVD okuyucu başlıklarını incele. Okuyucu başlıktaki aynalar ilginçtir. Işığı bir yönde geçirir ama karşı yönden geldiği zaman ışığı geçirmez. Teknik olarak yarı geçirgen ayna olarak geçiyor.

yarı geçirgen ayna üretilen laser ile karşı taraftan gelen laseri ayrırak  aynı fiber hattı kullanımına izin verir.

Resimde cd görüntüsü yerine fiber ucu olarak değiştirilir.
ambar7

bulut_01

Sayın kabil hocam canbus hakkında fazla bilgim yok iletişim kurma kısmına daha gelemedim burda sıfırdan canbus ögrenip geliştirmek istiyorum peki aynasız iki yönlü iletişim kurmanın baska yoluda varmıdır.
YENİLMEZ..

Kabil ATICI

Normade laserlerin içinde foto alıcı var fakat onlar sadece laser ışığını dalga boyunu sabit tutmak için kullanılır. (o ucuz modellerde yok).

Bu iş aslında yansıtma yapısı değiştirilebilen aynalar ile yapılıyor. Özel bir yarı iletken malzeme.
Yoksa iki yönlü haberleşme için iki kanal kullanman gerekir.

Laser haberleşmede canbus yerine ethernet hub gibi birebir haberleşme daha uygun olur.

Işık özellikleri nedeniyle ,ayna yerine prizma kullanman gerekir. Hatta ışığı kutuplaman gerekir.

ID kimlik baytı 11 bit uzunluğunda. Standart uart üzerinden işlem biraz zor.
http://www.direnc.net/MCP2515-Smd-CAN-Interface-IC-W-SPI-Interface,PR-4482.html
gibi bir entegre sürücü kullanman gerekir.
ambar7

Erol YILMAZ

bence önce 2 mcu ve transceiver ile canbus ı bir çalıştır...

bulut_01

Hocam mcp2562 bu iş için biçilmiş kaptan yanlız canbus protokol işini bu chip mi yapıyor yada o protokol pic yazılımla biz mi yapacagız.
YENİLMEZ..

Kabil ATICI

mcp2562 seviye çevirici. Eğer protokol işi ile uğraşmak istemezsen MCP2515 gibi bir entegre ile can bus olayına girebilirsin.
ambar7

Erol YILMAZ

Microchip ten konuşursak,
PIC18F45K80'de CANBUS ile ilgili çevrebirim var.
MCP2562 kısmı sadece MAX232 gibi elektriksel çevrimi yapıyor.

CCS yada mikroC de gerekli yazılım sürücüleri var.

bulut_01

Hocam 2515 bulunması zor ve biraz karmaşık 2562 tarzında arabirimle yapmak daha mümkün gibi protokol işini pic yaptırıp sistemi kurmak daha mantıklı geliyor simdi protokol konusuna odaklanalım ccs canbus kütüphanesi mevcut sanırım bunu kullanarak değişiklik yapmadan mümkünmüdür.

mesaj birleştirme:: 29 Şubat 2016, 00:31:35

Birde hocam pic18xx canbus modülü olmayan pic ile mcp256xx ikilisi ile canbus yapmak mümkün değilmidir?
YENİLMEZ..

ipek

dorukandan fiber alıcı ve verici alarak semi dublex transmisyon yapmıştım 44.1 khz ses taşıdım,doubler ayna kullandım,bir fiber giriyorsunuz iki fibere bölüyor,bir adı varmı bilemiyorum,normal piyasadan aldım laser splitter varmı dedim var abi buyrun dediler..

Erol YILMAZ

CANBUS ta yazılımla yapılacak çok birşey yok.
Öncelikle PIC18F45K80 gibi içinde CAN çevrebirimi olan bir mcu kullanılmalı.