bldc motor mcu seçimi

Başlatan bulutay, 05 Mart 2016, 14:23:31

bulutay

bldc motor sürmek için pic mi arm kullanmalıyız. ne gibi avantajları ve dezavantajları olur. bilen arkadaşların yardımı olursa.

z

Matematiksel algoritmalarla (d-q dönüşümü vs) yaparak döndüreceksen yüksek hızlara çıkacaksan arm seçmende fayda var. Yok sadece sensörle komutasyon yapacağım dersen 8 bit işlemciler yeterli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Sensörlü çalışan bir sürücü için dsPIC30F2010 kullandım. z'nin bahsettiği gibi içinde pek karmaşık bir sürüş algoritması yok. İşlemciyi 16 bit olmasından ziyade, dahili encoder modülü ve 6 kanal PWM modülü olması sebebiyle seçmiştim. Ayrıca DIP kılıfının da bulunması ilk denemeleri yapmayı kolaylaştırdı. Sürücü kapalı çevrim hız ve konum kontrolü yapabiliyor. Bilgisayar ile de mantık olarak Modbus'a benzeyen kendi yazdığım bir protokol ile bağlanıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Cemre.

@Tagli hocam, Kamera Gimball gibi bir uygulamada bahsettiğiniz yöntem iş görür mü? Tamamen hassas konum kontrolüne dayalı bir uygulama.

apsis

fırçalı motor kontrolü için 18f2431 kullanmıştım. Bununla BLDC kontrolü de yapılabiliyor. 2 faz encoder girşine sahip ve dead time ayarı yapabiliyorsunuz.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Tagli

@Cemre. , proje hala geliştirme aşamasında olduğundan zorlu şartlarda test etmedim ama ilk denemelerimde ciddi bir sorun gözüme çarpmadı. Zaten PID koşturmak için pek güçlü bir işlemciye gerek yok, neredeyse en dandik işlemciyle de yapılabilir bu iş. D terimiyle ilgili ufak sorunlar var, düzgün bir şekilde filtreleme yapmadığım için faydadan çok zararı oluyor ama fırsat bulduğumda onu da düzelteceğim.
Gökçe Tağlıoğlu