Ferrit nüve güç hesabı

Başlatan ylmz, 08 Mart 2016, 21:36:20

ylmz

Arkadaşlar merhaba ferit nüvelerin güç hesapları neye göre orantılanır
Mesela 50 khz ile sürdüğümü değerlendirirsek etd59 kaç w verir ?
Veya 20 khz le sürdüğümü değerlendirirsek etd39 kaç w verir ?
Bununla ilgili bir tablo varmıdır bildiğiniz
Teşekkürler.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Icarus

etd59 veya etd39 ferritin sadece büyüklüğü oysa cinsi çok önemli
Maksimum güçleri üzerlerindeki max  akıya, kayıplarından kaynaklanın sıcaklığa bağlı
Fakat şunun altını çizmek lazım; örneğin 2 tasarımcıda 220V, 12V, 100kHz SMPS yapsınlar. Biri ufacık bir nüve ile yapar, diğeri cep telefonu kadar koyar yine küçük gelir.

ylmz

Cevap için teşekkür ederim merak ettiğim konu zaten o oluyor bazı sistemlerde 100 w için çok ufak nuve kullanıyorlar bazılarında ıse ıkı katı buyuklugunde ve netıce ıtıbarı ıle bunun bır tablosu olması gerektıgı kanatindeyim deneme yanılma yöntemı ıle bulunabılecek bır şey değil bu epcos un nuve pdf lerınde göremedım böyle bir şey hala arayıştayım..

Icarus

Oturup planlayıp ona göre hesaplamak gerekiyor. Fakat tablosu olamaz. Olsa da uydurma olur. Çünkü dediğim gibi devreyi tasarlayan kişinin ihtiyacına göre bunun belirlemesi lazım. Yani şebekeye bağlanan saç trafolar gibi "100VA'lik trafo" gibi bir olay söz konusu değil.
Bazen SMPS için kullanılan entegrelerin datasheet'lerinde kısa hesaplamalar olur. Ama onlarda sadece o entegre ile kullanılacaksa işe yarar.

ylmz

Bir tablo buldum ama işime yaramıyor farklı nüveler yok mesela tablo şöyleki ;

20 kHz (45021(E50), 44924) kullanırsan 280 w verir

50 kHz (45021(E50), 44924) kullanırsan 430 w verir diyor ama hesabı yok (nüve ölçüsüne göre) piyasada araştırmaya devam :)

mesaj birleştirme:: 09 Mart 2016, 10:19:45

Sonunda buldum ıhtıyacı olan varsa ındırebılır https://www.mag-inc.com/File%20Library/Product%20Literature/Ferrite%20Literature/MagneticsFerritePowerDesign2013.pdf