Robot yapımı için malzeme

Başlatan tebesir, 21 Eylül 2005, 00:41:28

tebesir

arkadaşlar, robot yapmakta kullanılan malzemeler Ankara'da nerde satılıyor? ben konya sokakta bir kaç yere sordum, bulamadım. aradığım malzemeler tekerlekler, çarklar falan...

özellikle dükkan adı verseniz hatta süper olur
bi de acilllll

lojikprobcircuits

Esnaflar çarşısında bulabilirsiniz.
malzemeleri Ulus Konya sokaktan temin edebilirsin. Ulus'ta kime sorsan tarif eder. Ank.'daki en uygun elektronk fiyatlari da orda. baska bi yerde bulursan da alma, tavsiyem.
HERŞEY YAPILABİLİR,İMKANSIZ İSE BİRAZ DAHA ZAMAN ALIR

tebesir

teşekkürler.

fakat benim için önemli olan tekerlek, çark falan. bunları bulamadım. herkes oyuncak bir araba al onu kullan diyor. fakat donanım kısmınıda kendim yapmak istiyorum.

neyse tekrar araştırıcam. herkese kolay gelsin...

sd

Alıntı yapılan: "tebesir"teşekkürler.

fakat benim için önemli olan tekerlek, çark falan. bunları bulamadım. herkes oyuncak bir araba al onu kullan diyor. fakat donanım kısmınıda kendim yapmak istiyorum.

neyse tekrar araştırıcam. herkese kolay gelsin...

Maalesef, ülkemizde robotun şasi, gövde, ve mekanik aksamını tek bir yerde bulamazsınız. O nun için sizlere oyuncak araba alıp onun şasi, gövde ve reduktorlerini kullanın diyorlar.
R/C veya elektrikli oyuncaklardan dişli sistemleri ve basit motorlar çıkar, ayrıca teker ve şasinide kullanabilirsin. gövde imalatından kurtulursun.
CD rom okuyucudan 1 dc motor, 1 step motor ve dişliler çıkar,
Yazıcılardan step motorlar çıkar,
Oto sileceklerinden motor ve dişli redüktör sistemleri çıkar,
Hobi model dükkanlarından dc motor, servo motor ve parçaları alabilirsin,
Maalesef çok küçük bir robot bile yapacağında, çarşı pazar dört dönüp durmalısın. Tüm malzemeleri bir yerde bulamazsın,
En iyisi bit pazarları ve merdiven altı satıcılarından bulacağınız oyuncak, CD rom, silecek motoru ve benzeri malzemelerden ihtiyacınızı gidereceksiniz. Aksi halde, internetten online sipariş verip yurdışından getirteceksiniz. Bu durumdada 100 Euro'yu aşan miktarda sipariş vermeyin.
Tabi ne tip robot yapmak istiyorsunuz bilmiyorum. Bu limit azmı gelir çok mu

Kolay gelsin,
robbot Bilgi paylaşıldıkça gelişir

tebesir

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

ben üç tekerlekli bir robot yapmak istiyorum. bunu başka başka uygulamalarda kullanmak istiyorum. yani robotun mekanik kısmı daimi olacak. araştırdım bu malzemeleri tek tek alamak yerine hazır yaptırmanın daha iyi olacağı söyleniyor. hazır yapılacak olan gövde 50 YTL falan tutuyor...

ne dersiniz? kendim uğraşarak mı yapayım? (tabi ne kadar düzenli olacak belli değil!) yoksa hazır mı alayım?

cevaplarınızı bekliyorum..

kartel

şöyle bir düşün gövdeyi ileride başka amaçlar için de kullanmayı düşünüyorum dediğine göre sıfırdan başlayıp gövdeyi oluşturursan başka amaçlar için kullanacağın zaman yapılması geren değişiklikleri çok daha kolay yapabilirsin ve her zaman yeni unsurlar yeni gereksinimleri peşinde getirir ileride üçüncü amaç için kullanmaya kalktığında daha başka özellikler eklemek isteyeceğinden eminim  
özetle: ilerisini düşünüyorsan kendin yapman daha doğru olur.
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

kobrasalar

parçaları lazer tezgahı bulunan reklamcılara istedigin plastik parçayı vererek işlettire bilirsin özellikle çarkları( istanbulda saatlik işleme ücreti hammadde hariç 50 dolar )
internet den yapılan 100 euroyu geçen alışverişler gümrük mevzuatına tabii olurlar eger gümrük otomasyon sistemi bilge şifren var ise problemlerin dahada azalır
şase konusuna gelince forumda bazı arkadaşlar cnc tezgagları yapiyorlar veya yapmışlar bu arkadaşlara şaseyi tahtadan işletip fiber ve yapıştırıcılarla güçlendirebilirsin

tebesir

kobrasalar;
cevabın için teşekkür ederim. işin mekanik kısmı ile baya bi uğraştım. bilemiyorum ama şu bir kaç gün herşeyi kararlaştırcam. gövde kısmı çok kastırdı.

neyse tekrar teşekkürler..