Li-po pil, hantek skop

Başlatan Maxim, 11 Mart 2016, 10:37:49

Maxim

Hantek DSO1060 skobumun pili çabuk bitmeye başladı
belliki pil gebermek üzere, araştırdım li-po pil kullanmışlar.

bu ölçülerde yurt içinde uygun pil bulabilirmiyim? (74x65x16 mm)
soketi 3 uçlu, neden acaba? bir ucu kullanmasak olurmu?

ahmetbudak

Hocam aşağıdaki linkte fluke osiloskop için pil almıştık telefonla görüşürseniz yardımcı olurlar sanırım

http://www.bataryapil.com/Osilaskop-ve-Test-Cihaz-Pilleri,LA_307-2.html#labels=307-2

Maxim

sanırım ne yapıcamı buldum
3.7v tablet-cep telefonu pilleri var, gayet ince ve 3000mah civarı
onlardan 2 tane uygun ölçüde alıp üst üste koyup seri bağlayayım?

bundan

uzaylivolkan

sovalye

@Maxim hocam, lipo hücreleri seri bağlıyken şarj edilmiyorlar. 3 uçlu olmasının sebebi pilde ki iki hücreyi dengeli sarj edebilmek. 3 ucu da kullanmanız gerekir.

HexfeT

Birden fazla hücreli pil kullanıp da balanced charge yapan cihaz gördüğümü hatırlamıyorum. Hobicilerin kullandığı li-po paketler ve şarj aletleri dışında.
Sizin bataryanın üçüncü ucu bir ihtimal balanced charge için olabilir, fakat daha kuvvetli ihtimal batarya ısısını tespit için koyulmuş termistör ucu olabilir. Parçalayınca anlaşılır ne olduğu. Balance ucu ise seri bağlı iki hücrenin orta ucuna bağlıdır. Termistör ise yeni pakete aynen aktarılır. Dert değil yani.

muhittin_kaplan

Maxim

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 11 Mart 2016, 23:23:45
https://thkmodelucak.com/store/category/220/list
ustacım bu tipteki pillerin boyutları standart gibi, hepsi aynı
baktım bunlara ama bana gerekli olan 16mm kalınlıktan çook yüksekler (pil kapağı kapanmaz)

yukarda verdiğim 2 tane 3.7v tablet pilini seri bağlayarak kullanmaya çalışıcam, sorun olmaması lazım

muhittin_kaplan

Hocam olur. Genelde yukarda arkadasin yazdigi gibi 3.uc ya seri bagli olan iki pilin ortak ucu yara term. Gibi bir eleman. Balans sarj oyle ahim sahim bir sey degil seri bagli pillerin ayri ayri sarj etmek icin ortak uclarindan yararlanilmasidir.