12 V 12V MİNİ TRAFO SARIMI

Başlatan skara1214, 12 Mart 2016, 14:03:02

skara1214

primer girişi  12v seconderide 12 v çıkış verecek (1 amper akıtacak) bir sistem yapmak istiyorum. primer sargısını  12 v + mosfet ile süreceğim karşı taraftada uyguladığım sinyali görmek istiyorum. seconder tarafını dogrultmakta istemiyorum.yani kare uygulayayım kare alayım istiyorum.
1 e 1 saracağım ama 1 tur atsam yetermi? nasıl bir nüve kullanmalıyım?uygulayacağım frekansın ortalama ne olmalı?. bu konuda yol yada kaynak gösterebilirseniz çok memnun olurum.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Frekansdan bahsetmedik ama en az 20Khz olmalı.

Deneysel çalış. Öncelikle nüveni belirle. Yer sorunun yoksa E20 kullanırsan başın ağrımaz. (Daha küçük nüvelerde 10..15w için ben başarılı olamadım.)

Öncelikle bu işe en uygun yapı pushpull yapısıdır.
Pushpull sürücüyü yap. Her bir kanala %50 sinyal uygula.

Her bir  primer sargıyı en başta yarım boy yap. (Karkasın yarı uzunluğu 1 sargıya, diğer yarı uzunluğu diğer sargıya)

Scop ile primer akımını izle. Doyuma gitme durumu varmı gözle. Varsa sarım sayısını biraz artır. Yoksa biraz eksilt.

Diyelimki N sarımda doyum sınırına giriyor.

Sarım sayısını  1.5N 'e çıkart.

Son durumda sargı sayımız M olsun.

Sekonderi  1.13M sar ve bitir.

Eğer regülasyon da işin içine girecekse sekonderi 1.13 değerini biraz daha artır.

Dead banda gerek yok ama koyacaksan sekonder sarımı biraz daha artırman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Toroid değil de potcore kullanabilirsin. Gap kullanma ihtiyacı duyarım diye güç uygulamalarında toroidden kaçınıyorum.

polleme

Alıntı yapılan: z - 12 Mart 2016, 15:05:36
Toroid değil de potcore kullanabilirsin. Gap kullanma ihtiyacı duyarım diye güç uygulamalarında toroidden kaçınıyorum.

Hocam toroid'e gap yapılırsa ne olur? 0,5mm veya 1mm bir kesici ile bir yarık açsak gap görevi görmez mi?

z

Nüveyi kesersin belki ama bir ton kesici yersin. Nüve çok sert ve çok kırılgan. Çoğu zaman 0.1...0.3mm gap yeterli oluyor. Fazlası endüktansı çok düşürür.

Gapda amaç BH eğrisini daha düzeltmek ve nüvedeki magnetik gerilim düşümünü azaltmak. Bu da doyumdan uzaklaşmak demek.

ylmz

Hazır sarılmışları var veya sardırabılıyorsun hesap kıtap ısıne karışmadan yapıyorlar aslan trafo ile görüş erdinç bey yardımcı olur.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups