Motorlu Optik Lens nasıl kontrol edilir?

Başlatan Mucit23, 12 Mart 2016, 15:10:41

Mucit23

Elimde japon malı motorlu optik lens var. Bu lens Aptina MT9P031 için kullanılıyor normalde. sensör üzerine yerleştirmek için gerekli bağlantı aparatları var.
Tam olarak resimdeki gibi birşey.

Lensi kameraya bağlayacağım fakat diyaframı kapalı. Açmak için üzerinde herhangi bir mekanik parça yok. Sensörden toplamda 4 adet kablo çıkıyor. Diyafram kapalı olduğu için diyaframı açmam gerekiyor. Kablolar üzerinde bir şekilde motorlar kontrol etmem gerek fakat kontrol etme şekli konusunda hiçbir döküman bulamadım.

Sizce nasıl bir protokol kullanılıyor olabilir? 2 adet besleme olsa yeşil ve beyaz da kontrol için kullanılıyor olması lazım.

F.T

Çok ilginç sitesinde bile bağlantılar ile ilgili bir bilgi yok. :-[
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

engerex

Mucit23

@bocek pc başına geçince tekrardan bakacağım.  Şimdi telden giriyorum.

Lens ile ilgili doküman olmaması ilginç.  Aslında ben bugun lensi bozmayı göze alarak siyah ve kırmızı kablolardan 5v besleme uyguladım.  Enerji verince lenste herhangi bir hareketlenme olmuyor. Sürekli 20ma akım çekiyor.  Bunun dışında herhangi bir tepki yok.

Belki servo gibi çalışıyordur diye düşünüp beslemeyle birlikte yeşil ve beyaz kablolardan pwm uyguladım.  Yine bir hareket olmadı. 

Başka birşey olmasi lazım

t2

Autoiris olan lensler 2tip kontor edilir.
Dc drive, video drive. Yani o uclar focus degil de ışıkla igili olabilir. Model numarasindan bulunur

http://www.goyooptical.com/products/cctv/airis.html

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

t2

Bunda herşey motorlu
Motorized Zoom , Motorized Iris , Motorized Focus

Mucit23

Evet biraz baktım DC kontrol olabilir. Veya video kontrolda olabilir. Pazartesi Lens ile birkaç deneme yapayım.

shekey_boys

Auto iris lens değil mi bu sadece ışık için otomatik karartma ve açma yapıyor üzerindeki diyaframı bunu sürmek için normal cctv güvenlik kameralarının üzerinde bir soket çıkışı var eski bir kamera bulabilirsen ordan faydalanabilirsin.

Mucit23

Yazmayı unuttum. Evet bu sabah birkaç farklı kombinasyonu deneyerek lensi çalıştırdım. Aynen dediğiniz gibi manuel kontrol varmış. Kabloların kombinasyonlarına göre farklı motorlar hareket ediyor.