Pic ile 220v algılamak.

Başlatan Emre MERMİ, 12 Mart 2016, 19:11:22

Emre MERMİ

Merhaba,
Pic ile 220 voltu var-yok şeklinde algılamak istiyorum. Forumda araştırdığımda z hocamanın verdiği bir devreyi gördüm. Fakat opto olarak ne kullanacağım karar veremedim. Yardımcı olursanız sevirinim.
[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160312/95174795f66185fb72da4c5bb5eb7fc7.jpg[/img]

mustafabat

optotiriyak kullanabilirsin

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mustafabat

Burada pic pini çıkış olarak kullanılmış. Triyak kısmına bir röle takıp. Röle kontaklarını da buton olarak kullanabilirsin. Veya 220 V röle kullanarak kontaklarını buton olarak kullan.

mg1980

Şema yanlış galiba.Bu lamba devamlı yanar gibi.

selimkoc

Başta verilen devrede kon. uçlarına 220R dirençle 4n25 vb opto bağlanırsa algılama yapılır.

eeburakdemir

Bu şekilde çok kullnadım ve sorunsuz. Sadece 47nf ları kaliteli al okadar.
Asla pes etme...

skara1214

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 12 Mart 2016, 22:38:07

Bu şekilde çok kullnadım ve sorunsuz. Sadece 47nf ları kaliteli al okadar.
Burdaki direncler kac watt
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Emre MERMİ

zero crossing ile ne alaka onu anlamadım hocam altı üstü devrede 220 v varsa bana 5v versin, yoksa 0 v versin yeter.

ipek

bütün opto'lar ile olmamasına hiç bir sebeb yok,fakat endüstri kartlarında HP Agilent yada Avago HCPL-3700 ile gözlemliyorlar..

eeburakdemir

@skara1214 hocam 1M ohm lar 1206 kılıf diger 1k5 olanlar 805 kılıftır. Bu sistem sorunsuz olarak çalışmaktadır. 1k5 ler kalkış akımını sınırlamak içindir. Arkadaşlar şimdi farkettim. Optoların collector kısmını , ben open collector olarak giriş almıştım. Eğer kullanacağınız mcu da dahili pull - up yoksa kendiz pull - up yaparak mcu nuzun çalışma voltajına göre bağlayabilirsiniz. Kusura bakmayın eksik yazmışım.
Asla pes etme...

F.T

Alıntı yapılan: ipek - 13 Mart 2016, 13:06:47
bütün opto'lar ile olmamasına hiç bir sebeb yok,fakat endüstri kartlarında HP Agilent yada Avago HCPL-3700 ile gözlemliyorlar..

Süper.Profesyonel çözüm. +100
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

G-Kocak

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 13 Mart 2016, 13:17:07
@skara1214 hocam 1M ohm lar 1206 kılıf diger 1k5 olanlar 805 kılıftır. Bu sistem sorunsuz olarak çalışmaktadır. 1k5 ler kalkış akımını sınırlamak içindir. Arkadaşlar şimdi farkettim. Optoların collector kısmını , ben open collector olarak giriş almıştım. Eğer kullanacağınız mcu da dahili pull - up yoksa kendiz pull - up yaparak mcu nuzun çalışma voltajına göre bağlayabilirsiniz. Kusura bakmayın eksik yazmışım.

Hocam şemadaki kondansatörün görevi tam olarak nedir. Benzer bir yapıyı bir kaç cihazda görmüştüm. Ancak görevini tam anlayamamıştım. AC alternansın birini geçirmemek için mi kullanılıyor?

kayatech