cnc ses kesici

Başlatan ido2323, 18 Mart 2016, 14:57:22

ido2323

Hayırlı günler, kahrolası sesli çalışan cnc için kabin yaptık, bu kabinin iç kısmını akustik sünger ile kaplasak gürültü azalır mı? Daha önce kullanan oldu mu? Teşekkürler.

t2

bu iş için gerekli malzemeyi seskes.com sitesinden temin edebilirsiniz. makine gürültüsü, müzik enstürman gürültüsü, komşu gürültüsü vs için çözümler var. ne kadar işe yarar orasını bilemem.

mehmet

Yere bağlantı için de lastik takozlar var. Mekanik
gürültü için...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

hll

hocam meraktan soruyorum
kullandığınız cnc spindle markası veya gücü nedir acaba

muhendisbey

Bu tür makinelerde ses kaynağı genel olarak motor titreşimi ve sürtünme kaynaklı.

Sürtünme kaynaklı sesleri engellemenin çok bir yolu yok ancak motor titreşimini absorbe etmek kısmen mümkün. Yakın zamanda böyle bir malzeme imalatını düşünüyorum. İlerleyen aşamalarda motor temas yüzeyini ve vida temas yüzeyini (yada kullandığınız civatanın metrik cinsten değerini-M5 imbus civata) 0.2mm den 0.4mm kadar ses kesici silikon gönderebilirim.

CNC'nin cinsini bilmiyorum ancak bor yağı gibi soğutma kullanılan bir makine ise sıvı emen malzemeler kullanamazsınız. Ayrıca zaman içerisinde bu tip malzemeler çapak toplayabilir yada bu malzemelerin içerisine saplanabilir. Temizlik açısından da sıkıntı oluşturur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tunayk

Hocam ben iki örneğe rastladım.
İlki böbrek taşı kırma cihazının bulunduğu odaya içten uygulamışlar.  Uygulamada yüzeyi küçük piramitlerden oluşan sünger kaplamışlar. Oldukça başarılı öncesini de biliyorum.  Oda dışına çıt ses çıkmıyor.
İkincisi fabrikada 4 tane büyük ebatlı eksantrik pres çalışan bir odada özel sünger kullanmışlar.  Malzeme sanki kapıların altlarında eşik olarak kullanılan alacalı malzemeden. Bunun başarısı inanılmaz. Oda içinde ses aşırı şekilde boğuluyor.  Oda dışında 5m mesafede içerde pres olduğunu anlayamazsınız.