Sinus Inverter Şeması

Başlatan Cemre., 21 Mart 2016, 20:54:07

Cemre.

Herkese iyi akşamlar.

PWM isimli noktadan look-up table aracılığı ile sinus formunda (RC filtreden geçirince) sinyal elde ediyorum. @z Hocamın önerisi ile TLP251 kullanarak ve her iki alternansı birbirinden iki Enable ucu ile şemadaki gibi ayırarak bir devre kurdum. Proteus ISIS simule edemedi ancak trafosuz devre şemasının scope çıktısını aşağıya ekledim. Sizce bir hata, mantık hatası, ya da bu çalışmaz dediğiniz bir yer var mı? Çıkışta Frekansı ve Anahtarlama Frekansı (Bunları yazılımdan yapabiliyorum zaten) bir sinus sinyali görmem gerekiyor. Gerçek devrede orta uçlu 12V-220V bir trafo kullanılacak. 220V tarafı scope ile incelenecek ve devreyle işim bitecek. Bu durumda bu devre tamam mıdır? Eksiği gediği var mıdır?

İyi akşamlar. Teşekkürler.

frederic

Yuunus

mosfetlerin gate leri ile gnd arasına 15v zener baglarsan iyi olur. birde pwm hizini bilmiyorum ama pulse cok hizli olursa direnc mosfeti kesime goturmek icin yeterli olmayabilir.

Cemre.

Alıntı yapılan: digiman - 21 Mart 2016, 21:27:14
mosfetlerin gate leri ile gnd arasına 15v zener baglarsan iyi olur. birde pwm hizini bilmiyorum ama pulse cok hizli olursa direnc mosfeti kesime goturmek icin yeterli olmayabilir.

Hocam TLP251 bildiğim kadarı ile zaten Push-Pull yapısı barındıran opto izolasyonlu gate driver entegresi. Aslında o dirençlerden emin değilim. Hiç koymasam ne olur?

Bir de 15V zener ne için önerdiniz. Besleme gerilimimin 15V üzerinde olma ihtimaline karşı mı? Başka bir sebebi var mı?

@frederic hocam bende bir sorun yok gibi? Siz normal durumda postimg sitesine girebiliyor musunuz?

Yuunus

peak lerden mosfetin gate ini korumak icin onerdim, TLP 251 in ic yapisini bilmiyorum zaten koruyor diyorsan zenere gerek yok, dedigin gibi zaten pulse mcu tarafindan on of yapildigi icin 10k ile saseye cekmene gerek yok ama sistem ilk anda devreye girdiginde mcu pwm cikisinin ne oldugunu kestiremiyorsan o 10k direnclerin mosfeti kesime goturmesi en sagliklisidir, 10 ohm direnc te sanirim TLP yi gate in delinmesine karsi asiri akimdan koruyor.

Cemre.

Alıntı yapılan: digiman - 21 Mart 2016, 22:26:24
peak lerden mosfetin gate ini korumak icin onerdim, TLP 251 in ic yapisini bilmiyorum zaten koruyor diyorsan zenere gerek yok, dedigin gibi zaten pulse mcu tarafindan on of yapildigi icin 10k ile saseye cekmene gerek yok ama sistem ilk anda devreye girdiginde mcu pwm cikisinin ne oldugunu kestiremiyorsan o 10k direnclerin mosfeti kesime goturmesi en sagliklisidir, 10 ohm direnc te sanirim TLP yi gate in delinmesine karsi asiri akimdan koruyor.

Daha önce kullanmadım. @z hocamın önerisi ile koydum devreye, fırsat bulduğunda o da katılır sanıyorum.

Yuunus

Fazla mazeme goz cikarmaz :) birazda gercek devreyi kurdugundan bazi seyler netlesir, kompleks simulasyonlarda programlara pek guvenmiyorum hele hele opamplarda.

Cemre.

Alıntı yapılan: digiman - 21 Mart 2016, 22:44:26
Fazla mazeme goz cikarmaz :) birazda gercek devreyi kurdugundan bazi seyler netlesir, kompleks simulasyonlarda programlara pek guvenmiyorum hele hele opamplarda.

LTspice bir deneyin hocam. Gerçi orada da MCU yok ancak PWM vs gibi dalgaları zaten üretebiliyoruz. Bayılıyorum o programa.

remzi

Alıntı yapılan: Cemre. - 21 Mart 2016, 20:54:07
Herkese iyi akşamlar.

PWM isimli noktadan look-up table aracılığı ile sinus formunda (RC filtreden geçirince) sinyal elde ediyorum. @z Hocamın önerisi ile TLP251 kullanarak ve her iki alternansı birbirinden iki Enable ucu ile şemadaki gibi ayırarak bir devre kurdum. Proteus ISIS simule edemedi ancak trafosuz devre şemasının scope çıktısını aşağıya ekledim. Sizce bir hata, mantık hatası, ya da bu çalışmaz dediğiniz bir yer var mı? Çıkışta Frekansı ve Anahtarlama Frekansı (Bunları yazılımdan yapabiliyorum zaten) bir sinus sinyali görmem gerekiyor. Gerçek devrede orta uçlu 12V-220V bir trafo kullanılacak. 220V tarafı scope ile incelenecek ve devreyle işim bitecek. Bu durumda bu devre tamam mıdır? Eksiği gediği var mıdır?

İyi akşamlar. Teşekkürler.

Merhaba...
Daha önceden öğrenme amaçlı tam sinüs bir inverter yapmıştım.
Eğer işinizi görürse malzeme fiyatına verebilirim.
Şeması felan var.
İlgilenirseniz mesaj atarsınız...

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Cemre.

Alıntı yapılan: remzi - 22 Mart 2016, 10:34:48
Merhaba...
Daha önceden öğrenme amaçlı tam sinüs bir inverter yapmıştım.
Eğer işinizi görürse malzeme fiyatına verebilirim.
Şeması felan var.
İlgilenirseniz mesaj atarsınız...
Ben de şuan öğrenme amaçlı bu devreyi yapıyorum. Ilginiz için teşekkürler.

Aslında beklentim devre cizimimdeki eger varsa gozle gorulebilir mantık hatalarini belirtmenizdi. Yine de yardımcı olmaya çalışan tüm hocalarıma teşekkürler. Malzeme siparişi vereyim bakalım scope.ta ne göreceğiz.

Iyi çalışmalar.