bldc motor yardım

Başlatan bulutay, 28 Mart 2016, 18:44:18

bulutay

ir2103 kullanıyorum. motor elimle çevirdigim zaman dönüyor ama durdugu zaman kalkmıyor. boostrap kapasitörü olarak 100 nf kullanıyorum.

z

Power on ardından motoru donduren algoritmanı çalıştırmadan önce motorun bir sargısına enerji ver bekle ardından enerjisini kes diğer sargıyı enerjile gene bekle ardından gene kes ve ilk enerji verdiğin sargıya gene elektrik ver bekle ve ardından algoritmanı devreye sok.

Bu bahsettiğim olay parmağınla rotoru kımıldatma etkisine benzer. HDD'lerde vs bu teknik kullanılırdı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TechnoGuy

hobi esclerinde melodi gibi bir ses çıkıyor başlangıçta. Bildiğim kadarı ile ilk etapta bir backemf oluşturman lazım. Motor tam olarak senin başlattığın pozisyonda olmayabiliyor. Elinle hareket ettirdiğinde ise arada yakalıyor

hasankara

Bu konuda farklı algoritmalar kullanılabiliyor. Start-up Control Algorithm for Sensorless diye aratırsanız çözüm olabilecek bir çok seçenek bulabilirsiniz. Motora ilk enerji uygulanacağı zaman, çoğunlukla durağan olması sebebi ile sargılarda bir gerilim bulunmaz dolayısı ile motora rastgele veya belirli kurallar çerçevesinde (feedback olmaksızın) enerji uygulanır. Bu noktada algoritmalarda farklılaşmalar meydana geliyor.

http://www.infineon.com/dgdl/ap0801810_Sensorless_Variable_Inductance_Sensing.pdf?fileId=db3a304412b407950112b40c7c150b39

14. sayfa çözümlerden birisi olabilir.

Buna ek olarak starting algoritmasından önce yinede sargıları kontrol edip ilk anda enerji varsa starting algoritmasını atlamasını isteyerek gereksiz enerji uygulamaktan kaçınabilirsiniz. Çünkü starting algoritması durağan motor için çözüm getirmek üzere düşünülmüştür. Ama motor ilk anda dönüyor olma ihtimalini gözetmekte fayda var. Çünkü ilk anda motor dönüyor vaziyette ise, dönüşten kaynaklı olarak sargılar üzerinde ki elektrik enerjisi senin uygulayacağın enerjiye baskın olabilir ve olumsuz sonuç almana sebep olabilir.

bulutay

hallerin durumuna göre üç 4 tane hal durumunda kalkıyor. iki hal durumunda kalkmıyor. bozuktur diye hall sensörlerini degiştirdim. ir2103 degiştirdim mosfetleri degiştirdim ama gene de aynı durum devam ediyor. kullanacagım makinadan dolayı start algoritmaları kullanamıyorum. resmen durduk.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kayatech

Step motor gibi düşünün ve açıyı daraltıp deneyin. Kullandığınız motorun datasheet'i varsa inceleyin.
Sarımlara giden gerilim 0-+ olması gerekir iken --+ olarak çıkışları deneyin mesela.

Tagli

Bir ihtimal, yazılımla ilgili bir sorun olabilir. Ben mesela hall sensörlerini port değişim kesmesi (IOC) ile okuyorum. Komutasyonu da bu kesme yapıyor. Başlangıçta motor dönmediği için haliyle kesme de gelmiyor ve komutasyon yapılmıyor. Bu sebeple, programı başında kesme bayrağını bir kereliğe mahsus olarak kendim yazılımda kaldırıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

kayatech

Alıntı yapılan: Tagli - 29 Mart 2016, 11:30:22
Bir ihtimal, yazılımla ilgili bir sorun olabilir. Ben mesela hall sensörlerini port değişim kesmesi (IOC) ile okuyorum. Komutasyonu da bu kesme yapıyor. Başlangıçta motor dönmediği için haliyle kesme de gelmiyor ve komutasyon yapılmıyor. Bu sebeple, programı başında kesme bayrağını bir kereliğe mahsus olarak kendim yazılımda kaldırıyorum.

İlk bldc ile çalışmaya başladığımda (2003 yılı) aynı şey benim de başıma gelmişti :)
Değişiklik kesmesi ile yapınca aynen dediğiniz gibi oluyor. Başlangıçta hall sensör değerini manuel okumak yada int bayrağını set etmek gerekiyor.
Bu da başa gelmiş olabilir.

bulutay

fh = (input_a ()& (0b00001110)); olarak okuyorum halleri

16f 1827 kullanıyorum. eksi mosfetin gat e ine 17 volt gitmesine ragmen açmıyor. son yaptıgım kontroller eksi tarafta sorun oldugunu buldum.