Duman emme fanı..?

Başlatan Andromeda, 06 Nisan 2016, 15:50:59

Andromeda

daha önce benzer konu açtım ama bulamadım..neyse..
şimdi masada delik açıp resimdeki sistemi kurdum.. havya biraz uzak durursa
duman dağılıyor..kıvrık uç yerine pleksiden kutu yaparsam biraz toparlayacak ama  çalışma rahatlığı
için bana duvardaki pc fanı yerine fırtına gibi esecek  bir motor lazım..pahalı olursa bu
şekilde idare ederim.duvardaki delik 10 cm ve 15 cm uzunluğunda
ilk yaptığımda masa üstünden gelen 10 cm lik fleks  boru ile çalışıyordum işede yarıyordu
aslında ..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

Yanlız bu tipler duvardaki silindir borunun içine olmaz..araya falan koymak lazım.. oda iş çıkaracak..zaten masa altından giden flex 5 cm lik..
silindir tipi olanlara baktım ama fazla güçlü değiller gibi..çok birşey değişmeyecekse uğraşmam..
bir araştırayım bakalım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ahmet_zxc

DUCTED FAN

model uçaklarda kullanılan jet motorun elektrikli versiyonu

o pahalı gelirse bitane saç kurutma makinesini feda et.

f15eagle

ebmpapst çok kaliteli bir markadır. Bir o kadar da tuzlu.
Bir çok marka ac/dc sürücülerinde, pano havalandırmalarında bunu kullanıyor. Ama belirttiğim gibi pahalı. Ahmet Abinin önerdiği gibi ucuzundan saç kurutma makinesi dağıtsan daha uygun olabilir

muhendisbey

http://www.kartalotomasyon.com.tr/Salyangoz-Fan-75x75x30mm-12Vdc-050a-3-Kablolu,PR-58891.html
http://www.kartalotomasyon.com.tr/Salyangoz-Fan-97x97x33mm-12Vdc-05a-3-Kablolu,PR-58931.html

Bu salyangoz fanlar işini görür. Oldukça etkili. Bilgisayar fanı kadar cılız değil.
Alırken amper değerine dikkat et. Aynı ebatta olup gücü düşük fanlar da var.

Papst iyidir de basit bir duman emme işlemi için biraz pahalı kaçabilir. Fanına göre olmakla beraber fan yerine masa alınır :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Andromeda

Saç kurutma gürültülü olmasa iyi olurdu..sesi az bulursam bir yerden ..

vedo35

Arkadaslar  bu konu ile ilgili bir sorum var daha dogrusu sizden bir fikir istiyorum. Bizim isyerinde lehim dumani emmesi icin 220 fanlar var, bilgisayar fanlari gibi ama 220 voltta calisin tipler. Fanin emme kisminda filitre icin karbon sunger ile ayrica filitre ediyoruz. Ben soyle birsey dusunmustum. Basit bir hava emme vakum pompasini aliexpresten siparis verdim. Havyanin uc kismina yakin yere kadar eski bir buzdolabindan kestigim bakir boruyu uzatip sabitledim. Pompadan gelen silikon hortumuda bagladim motoru calistirinca havayi hic emmedi tam tersine ufledi :) Ustelikte emme kismina baglamistim. Yanliz motor acayip gurultu yapiyor. Bu fikir sizce mantiklimidir ? Yada sistemi hava emecek sekilde nasil gelistirebilirim. Ne tur bir pompa motor kullanmam lazim?
Motor bu:
http://www.aliexpress.com/item/11-l-min-electric-brush-diaphragm-24V-dc-mini-vacuum-pump/1532550690.html?spm=2114.30010308.3.1.tfmJL4&ws_ab_test=searchweb201556_2,searchweb201602_2_301_10034_507_10032_10020_10017_10005_10006_10021_10022_401_10018_10019,searchweb201603_2&btsid=16e781cf-0028-4518-acc9-9945cb0939ae
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Andromeda

Bu tür havyalar var..pompayı ters mi bağladın acaba..

vedo35

Yok motorun emme kismina bagladim. Ama bu motorun pompasini actigimda lastik bir piston gibi birsey gordum. Motorun miline baglamislar sanziman mantigi ile calisiyor gibi. Bir turlu anlamadim. Pompa tek yonde emmesi gerekmezmi? Diyelim sag yonde emecek sol yonde ufleyecek. Ama bu dumani emerken emer gibi yapiyor ama hemen arkasindan ufluyor. Duman icine dahi girmiyor. Ama benim parmagimi acayip cekiyor. Dumani ha demeye cekmesi lazim. Calissaydi harika olurdu ama geriye tek sorunu gurultulu calismasi kaliyordu. Ben onun icinde ayrica uzun bir kablo ile buton yapip havyanin uzerine monte edip parmak hareketi ile istedigim zaman calistirip durdurmak istiyordum. Ama emme sorununu halledemedik :(
ici boyle birsey biraz asagida parcalarinin resmi var.:
http://www.alibaba.com/product-detail/6v-mini-air-pump-mini-electric_60343597657.html
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

muhendisbey

@vedo35

vakumlama basıncı ile emiş hızı farklı şeyler. Elindeki motorun vakumlama basıncı fazla ama o kadar hızlı değil. Bir salyangoz fan da emişi veya üflemesi hızlı ama basınçlı değil. Basit makine mantığında düşünebilirsin yoldan kayıp daha fazla kuvvet kazandırır gibi. Veya kuvvetten kayıp yoldan kazanç sağlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

timpati

emiş ağzı kaynağa ne kadar uzaksa çekim de o kadar zor olur ve aşırı güç gerekir. daha sadesi için bir örnek:

http://timpati.blogspot.com.tr/2009/05/artk-havyadan-ckan-duman-solumayacaksnz.html
why mr. anderson, why ?

MC_Skywalker

Her fanın türü ne olursa oldun emiş/üfleme karkteristiği darklı tasarlanmıştır.  Axial(kare) fanlarda da salyangoz fanlar gibi emişi yüksek olanlar mevcuttur.

PAPS 4556N modelini incelwyin yanlış haturlamyorsam debisi sizin için uygun

Andromeda

Küçük bir tezgah koyup 10luk flex ve fan a başka bir adaptör ile 23.5 V verdim..6-7 cm uzaktan çekiyor.. yarım saattir birşey olmadı ama 2-3 saatlik çalışma sonunda bozulabilir çünkü ısınma yapmış..sanırım 18-20 V arası normal ..eskiye döndük biraz..neyse diğer sistemide  denemiş oldum.aslında yapmak istediğim masa üzerinde ızgara şeklinde düz bir yüzey yapıp alttan çekiş yapmaktı ama bunun için profesyonel bir duman emme sistemi lazım..
bu arada kurutma makinası kullanırsam 10 luk flex de çekiş azalıcak sanırim çünkü çap büyük.. 5 lik fleks e daha uygun gözuküyor.

diot

aliexpreste  "solder smoke absorber" şeklinde aratırsanız karbon filitreli duman emiciler bulunmakta. hem kullanışlı hemde istediğin yere koyabiliyorsun.