Thyristor snubber circuit

Başlatan frederic, 10 Nisan 2016, 11:21:42

frederic

Merhaba dostlar,

TO240AA thyristor module için bir snubber kartı yaptım kendime, fikir edinmek isteyen olur belki diye fotoğraflarını paylaşıyorum. İyi pazarlar.

skara1214

kullandığınız değerler nedir hocam?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

F.T

Değerleri neye göre hesapladınız?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

frederic

100n 1kV mkp kondansatör + 22r 11W direnç kullandım.

Hesaplar konusunda ise şu link çok faydalı hocam https://320volt.com/snubber/

ylmz

Neden varistör yok snubber da ?
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

frederic

Onuda koyarız Hocam kızmayın =) Bir kaç kere harmonikli bir tesiste varistörlerin gelişi güzel sıkıntı çıkardıklarına şahit oldum hocam, o yüzden çekiniyorum kullanmaya.

(Firma düzenli olarak harmonik ölçümü yaptıran bir firmaydı)

ylmz

yok hocam kızmadımda şundan dolayı söyledım faz açısı kontrolü yaparken bu tarz bır teknık voltaj düşük seviyelerde iken sorun çıkartır girişten yüksek akım çekmesini sağlayacaktır.

frederic

Anladım Hocam, siz 230V ve 400V uygulamalarda kaç volt varistör önerirsiniz peki ? Bu önerinizi dikkate almam gerekiyor çünkü bende faz açısı kontrolü yapacağım bu uygulamada.

ylmz

Şöyle söyleyebilirim ben trifazelerde  500 volt varistör kullanıyorum çünki sıçramalar vs ler olacak monofazelerde ise 260 volt kullanıyorum ama ben bu senın yaptıgın teknık gibi yapmıyorum sadece varistör kullanıyorum eskiden bu şekılde yapardım bende 1 yıl sonra dirençlerın karardığını gördüm sonra bunu yapmaktan vaz geçtım harmonik konusuna değinecek olursak ıllakı olacak sen ne yaparsan yap fazı kıyıyorsun neticede girişe anca emi filtre gibi bir şey yapman lazımkı harmonik minimize edilsin.

frederic

Teşekkür ederim hocam diençleriniz kaç wattı peki, bende düşük wat dirençlerde sıkıntı yaşamıştım daha sonra 11w taş dirençlere geçince rahatladım.

ylmz

10 w taş direnç kullanıyordum uzun ömürlü düşün sistemi ben öyle düşünüyorum hep 5 yılda geçse sorun çıkartmaması lazım komponentin. yok 1 yıl sonra kararsın diyorsan tak gitsin

z

Snubber devrelerinde amaç kaçak endüktansların oluşturacağı yüksek genlikli iğnemsi voltaj fırlamalarını yok etmek. Tutup da burada taş direnç kullanırsanız hata yaparsınız.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Öneriniz nedir peki Bülent Hocam ?

t2

Taş direncin icinde tel olsa gerek. Tel de oldukca guzel direnc sayilir. Metal direnc. Acaba sakincasi nedir?

Erol YILMAZ

Düşük endüktanslı direnç kullanman lazım diyor sanırım.
Çok turlu dirençler ister istemez endüktif değer oluşturuyor. Ve frekans yükseldikçe cevapta sapma başlıyor.