Thyristor snubber circuit

Başlatan frederic, 10 Nisan 2016, 11:21:42

z

Alıntı yapılan: frederic - 11 Nisan 2016, 13:42:38
Öneriniz nedir peki Bülent Hocam ?

- Bu tür IGBT modüllerin üstünde çok iri karbon dirençler görüyordum. Demekki satılıyor.
- Paralel dirençler (Step motor sürücülerde 12 tane paralel direnç gördüm)
- Hazır RC sunubber malzemesi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

İç içe ters sarılmış iki bobin işe yarayabilir mi? (Uygun değerde
direnç oluşturacak şekilde.)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

t2

Belki de bu taş dirençler öyle yapılıyor, ters sarımlı 2 tel oluyor? Üreticiler bunu şimdiye kadar akıl etmiş olmaları gerek.

z

Burada sorun IGBT'den akan akımın değeri ve anahtarlama frekansı. 10..20Khz de çok fazla sorun olmaz.

Mesela 1uH kaçak endüktansdan akan 20A akım 1uS içinde sıfıra indrilirse sadece 20v voltaj endüklemesi yapar.

Endüktansdaki 10 kat artış 200v'a akımdaki bir 10 kat artış da 2kV'a neden olur.

Kaçak endüktanslar büyüyünce endüklenen gerilim artar ve snubber devresindeki direncin endüktansı voltajın tırmanma hızını yavaşlatmaya engel olur ve anahtarlama elemanı tam da bu esnada delinir.

Anahtarlama elemanına paralel snubber devrelerinin amacı dv/dt yi kontrol altına almak olduğundan RC snubber yaptım o halde malzememi korur diyebilmek için R nin bu kaçak enüktansı göz ardı etmemek gerekir.

ylmz

Alıntı yapılan: t2 - 11 Nisan 2016, 18:51:12
Belki de bu taş dirençler öyle yapılıyor, ters sarımlı 2 tel oluyor? Üreticiler bunu şimdiye kadar akıl etmiş olmaları gerek.
Eski bazı taş dirençlerde evet iki adet tel bulunuyordu yeni nesil taş dirençlerde yok o

Z Igbt mi ? tristör ?

Özel tasarım kondansatör ve dirençli birleştirilmiş komponentler var modül olarak satılıyor direk malzemenin üstüne vidalanıyor piyasada bulamazsın ama farnellde görmüştüm galiba..
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

z

Kusura bakmayın en tepedeki tristörmüş. Bu durumda tyristör çok yüsek dv/dt lere maruz kalmayacağı için çok sorun yok.

frederic

Benim amacım da hazır bir şey olsun direk modulün üzerine vidalansın diye aslında. Değerleri uygulamaya göre değiştirir işinize bakarsınız. @ylmz hocanın tavsiyesi ile birde 510 volt 20mm varistör ekledim.

mesaj birleştirme:: 12 Nisan 2016, 10:46:48

Sırada 2 pulse trafosu ile scr'leri ayrı ayrı süreceğim sürücü kartının tasarımına geldi. Bundan sonra işime yarayacak bu tarz kartları hep ayrı ayrı tasarlayıp koyucam köşeye. İşlerin bu şekilde hızlanacağını düşünüyorum.

ylmz

Hepsinin seri olması daha iyi olmazmı ? bu durumda direncin üzerinde boşuna yük tutmuş olursun ?
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

frederic

Hocam normal koşullarda varistör direnci çok büyük olduğu için paralel bağladım. Aşırı gerilimde varistör direnci dibe vuracağından taş direnç ile enerjiyi ortak emerler diye kurguladım. Yüksek akım uygulamalarında sizin tercihiniz seri bağlantıdan yanamıdır ?