L298 ile dc motoru ani durdurma

Başlatan mustafabat, 12 Nisan 2016, 23:06:11

mustafabat

Merhaba. L298 ile 12v 2000rpm lik motor ü ani olarak nasıl durdurabilirim. Salınım olmasını istemiyorum anlık dursun istiyorum

vitruvius

Andromeda

Küçük motorların uçlarını kısa devre yapınca ani durma gerçekleşir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

SysTick

input1 ve input2 bacaklarının iksini briden high veya low yaparsan fren olur, detaylı bilgiyi burada bulabilirsin

https://www.bananarobotics.com/shop/How-to-use-the-L298N-Dual-H-Bridge-Motor-Driver

tunayk

Daha da hızlı duruş için motora durana kadar ters gerilim uygularsınız.  Ancak bu işlem için yeterli güçte ve hızda kontrol elemanı ve motor sargılarının da buna dayanması gerekir.

mustafabat

Motor uçlarına kondansator bağlamanın bir faydası olur mu geri çevirme işlemi mantıklı ama durma anını belirleyemiyorum.

tunayk

Kondansatör değil ama sabit bir taş direnç bağlı olabilir.  Normal çalışmada entegreden çekilen akım biraz artar ancak duruş süresi kısalır.
Ters gerilim uygulama sizin uygulamada motorun dönüş yönünü değiştirmek suretiyle uygulanabilir .  Deneme suretiyle ne kadar süre ile gerilim uygulamanız gerektiği bulunabilir ancak bu az da olsa değişebilir.  Eğer motor akım yönünü ölçebilirsen akıma bakarak karar verilebilir.

serdararikan

Salinim olmadan motoru durduramazsin.illaki salinim olur.sorun ne kadar salinim olacağı

z

Ani durdurma gerekiyorsa hız ya da  pozisyon servosu yapmak zorundasın. Bunun için motora tako yada shaft encoder bağlaman ve servo sistem oluşturman gerekiyor.

Elektroniğin pahalı ve yetersiz olduğu yıllarda motorların ani durdurulması aşağıdaki frenleme yöntemleri ile yapılırdı.

- Balatalı frenleme.
- Dirençle yükleme - motoru kısa devre etme.
- Motora ters yönde düşük voltaj verme.

Motor, mekanizma ve sürücü devrenin mekanik ve elektronik limitleri, durma süresini belirleyen faktörlerdir. Bunlara dikkat edilmeze sistem tahrip olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com