Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Jk flip flop ve sayici devresi

Başlatan kareli, 13 Nisan 2016, 11:58:05

kareli

Arkadaslar kolay gelsin resimde goruldugu uzere jk flip flop devresi tasarladim ve 7447 ile displayi surdum her palse geldiginde sayma islemi basladi sikinti yok fakat 1111 binary 15 ve displayde F gostermesi gerekiyor fakat onu gostermiyor direk palse geldiginde siradaki sayiya geciyor.bu islem ccs c de tarama ile okuyor fakat ben biraz icerigine mantik olarak yaklasmak istedim fakat olmadi bir bakabilirmisiniz kolay gelsin.

'Bırakın bugün onların olsun: ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir' Nikola Tesla.

kudretuzuner

Merhaba,
7447 ile sadece 0-9 arası okuyabilirsiniz.A-B-C-D-E-F-okuyabilmeniz için isisten 7 segment BCD displayi seçmeniz gerekir.
https://www.dropbox.com/s/42uuhaxc3f0tvhi/f.rar?dl=0
Amatör

kareli

Tamam hocam bakayim .birde iki display kullanmis olsaydim eger ikinci displaye bilgiyi nasil gonderecektim.
'Bırakın bugün onların olsun: ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir' Nikola Tesla.

kudretuzuner

Merhaba,
İkinci display için ikinci bir ff kullanmanız gerekir.
Not:ff devreleri ile 0-9 7447 ile okuyabilirsiniz ama 0-F arası okuyabilmeniz için en azından 4 giriş 7 çıkış olabilecek basit bit PIC (16F628) kullanmanız gerekir.Gateler ile de okunabilinir ama tasarım için biraz zaman harcamak gerekir .
Amatör

kareli

Tamam hocam anladim 4 giris a portunu kullanip cikislari b portuna aktarip yine tarama yontemi ile bilgileri pic ile displye gonderirim.saolsan hocam kolay gelsin

mesaj birleştirme:: 13 Nisan 2016, 14:36:35

4 bitlik bilgiyi b4 b7(#int_rb) interrupts ile yapabilirmiyiz

kudretuzuner

Alıntı yapılan: kareli - 13 Nisan 2016, 14:29:48
Tamam hocam anladim 4 giris a portunu kullanip cikislari b portuna aktarip yine tarama yontemi ile bilgileri pic ile displye gonderirim.sağolsan hocam kolay gelsin

mesaj birleştirme:: 14 Nisan 2016, 15:36:35

Merhaba,
Tarama yöntemi ile olabileceği gibi direk pinlerden de çıkış yapabilirsiniz.
Amatör

kareli

dursuncemal

Alıntı yapılan: kareli - 13 Nisan 2016, 14:29:48
Tamam hocam anladim 4 giris a portunu kullanip cikislari b portuna aktarip yine tarama yontemi ile bilgileri pic ile displye gonderirim.sağolsan hocam kolay gelsin

mesaj birleştirme:: 14 Nisan 2016, 04:36:35

amac bct to binary entegresini test etmek ise abdc girislerini direnc ile ( -)  ye baglayip girislere tektek yada bcd kodlama yapacak sekilde (+)  baglayabilirsin. istedigin kadar 7 segmen displayi entegrenin cikisina baglayip displaylarin ortak uclarini transistor ile surebilirsin.
:=

kareli

hocalarım gırıse uygulanan degerı PİC e okutup tekrar surucuye yonlendırıp tekrardan nasıl taratıp 15 yazısını yazabılırım :(
#include <main.h>
#use fast_io(a)
#use fast_io(b)
#byte portb=0x06
int data=0;

void main()
{
set_tris_a(0b00001111);
set_tris_b(0x00);
delay_ms(100);

while(1)
   {

data=input_a();
   delay_ms(10);
   data=data&0b00001111;
   portb=data;

}

}

dursuncemal

eger gireni okuyup cikisa yazacaksan boylesi daha basit ve mantikli ,tabi jknin bcd girisleri A0 dan A3 e baglanmali pic in cikislarida B0 dab B3 e baglanmali
#include <main.h>
#use fast_io(a)
#use fast_io(b)
#byte portb=0x06
#byte porta=0x05
int data=0;

void main()
{
set_tris_a(0b00001111);
set_tris_b(0x00);
delay_ms(100);

while(1)
   {

portb=porta;

}

}

kareli

kudretuzuner hocamın dediğini yaptım dursun cemal hocam aynı sekılde programda yazdıgım gıbı yaptıgımda ve cıkışa 7 segment bcd dısplay bagladıgımda F değerı gosterdı ve ayarladıgım sekılde belırtılen sayılar gırıse gelen clock palse ıle degısmeye basladı cok gusel ama benım ıstedıgım hala olmadı ıkı dısplay kullanmak ıstıyorum ve gırısı gelen bınary kodu bu sekılde okuyup 0 9 bırıncı dısplayde 10 11 12 13 14 15  oldugunda bınary degerı 1010   1011   1100   1101  1110  1111 degerlerı cıkısta dısplayde  desımal seklınde gorulmesını ıstıyorum ..

dursuncemal

burada kullandigin displaylerin icinde bcd to 7 segment entegresi var.2 display icin   bosta kalan pinlere birtane daha baglayacaksin. gelen veriyi okuyup 2 diaplaya taksim edeceksin.