LT1370 boost regülatör hakkında

Başlatan tekosis, 14 Nisan 2016, 23:53:43

tekosis

Selamün aleyküm arkadaşlar. bir devremde boost regülatör kullanmam gerekiyor. tek bir li-ion pilden 5V elde etmeliyim. ilk denememi tps63060 ile yaptım çalıştı fakat entegre ısınıyor ve bobinden aşırı ses geliyor. çekilen akımı ölçme şansım olmadı ama entegre bu akımı kaldırmayacak. yaklaşık olarak 800mA akımı sürekli verebilecek bir tasarıma ihtiyacım var. Türkiye'de kolay bulunan MC34063 var ama yeterli çıkış akımı yok. LM2577 de ise minimum giriş gerilimi 3.5V diyor o da olmuyor. Bunun için LT1370 kullanmayı düşünüyorum. bu noktada tavsiye ve yorumlarınız nelerdir?

datasheet : http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/1370fs.pdf

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

ben bu devreden yaklaşık 1A akım çekeceğim. dolayısı ile şemada verilen 8 amperlik MBRD835L yerine iki tane paralel ss14 bağlasam sıkıntı olur mu?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

skara1214

1 tane smb kasa ss36 bağla başın ağrımadan kullan
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

tekosis

erdcan

Hazır modül olarak kullandığım XL6009 var. Tavsiye ederim.Entegre bilindik sitelerde pek yok ama modül olarak 10TL karşılığında satılıyor. 3.7 V li-ion pil gerilimini sizin gibi 5V ihtiyacımdan dolayı kullanıyorum. Çektiğim akım yaklaşık 1A civarında. regülasyonu başarılı. 5.2V'dan 5V'a kadar düşüyor. Kullandığım devrede gsm modül, grafik lcd, gibi modüller mevcut.

tekosis

@erdcan bu entegrenin minimum giriş voltajında 5V diyor. Uygulamada en az kaç volta kadar stabil çalışma gözlediniz acaba? Ben tek li-ion batarya kullanacağım

erdcan

@tekosis merhabalar, evet 5V yazdığını bende gördüm. Ancak tek lion pil ile kullanıyorum. Yaklaşık olarak 3 V'a kadar stabil çalıştığı içinde devremde kullanıyorum şuanda. 2.8'e kadar düştüğünde devreyi kapatacağım için li-ion pil için kullanımı uygundur diye düşünüyorum. GSM modül ilk şebekeye bağlanırken biraz fazla akım çektiği için boost regülatör çıkışını 5.2 V'a ayarlayıp devrede bu şekilde kullanıyorum.

tekosis

yaptığım araştırmaya göre bu XL6009 lm2577 muadili olarak kullanılıyor. şimdilik piyasada kolay bulunması dolayısı ile lm2577 ile denemeler yapacağım. olmaz ise lt1370 ile denemelere devam edeceğim.