IR SENSOR BESLEME PROBLEMI

Başlatan hakansefau, 16 Nisan 2016, 13:20:50

hakansefau

Merhabalar,

Tasarladığımız bir beam sensörü var, bu sensörü 24Vac girişi ile beslemekteyiz. Beslemede 7805 kullanıyoruz regülatör olarak fakat beslemesinde kullanılan voltaj kaynağı olan trafo boşta 28-30V, yükte de 24-26V arası bir voltaj vermektedir.

Bu durumda da kartta ısınmalar meydana geliyor. Belli süre çalışan sensörler zamanla çalışmaz hale geliyor.

Şuan ki durumum kartlar çizilmiş durumda ve şemaları da:

verici kartı:

alıcı kartı:

Burada şunları tecrübe ettim, sanki girişte kullanılan gerilim bölücü dirençlerimin değerleri doğru değil, bir de verici kartında ir tsal6400 ledi süren transistörün üzerinden doğru değerde akım akıtmıyorum. Bunları düşünmemin sebebi kollektördeki direnç biraz fazla ısınıyor, 1206 kılıf direnç kullanıyorum fakat burada da ısınma olduğunu gözlemledim.

Bu konuda bir tecrübeniz var mı? yada besleme kısmındaki gerilim bölücü ya da yapısal olarak gördüğünüz bir hata, öneriniz ?

kundes

Merhaba,
Regülatör devresinden sonra çekilen akım ne kadar? Isınmaya neden olacak komponentler 7805 ve R2 direnci gibi görünüyor. Çektiğiniz akım bunların kapasitesinin üstünde ise farklı bir besleme yoluna gitmeniz gerekebilir.

hakansefau

Aslında bakıyorum şimdi alıcı kartını denedim kart toplamda 30mA çekiyor. Max 35mA olacaktır yani oldukça düşük. Verici de 150mA i geçmez kesin.

kundes

Bahsettiğiniz akım değerleri bu regülatör için oldukça yüksek. Kaba bir hesapla 150mA için 7805 regülatörü 2.5W gibi bir gücü ısı enerjisi olarak atması gerekiyor. R2 direncinde de 5W civarında tüketim söz konusu. 35mA durumunda da güç tüketimi 0,26 ve 0,52W gibi değerleri buluyor ki sınır değerlere yakın olduğu için burada da ciddi ısınmalar olacaktır.7805 ile bu kadar geniş voltaj aralığında bu akım değerlerini karşılayamazsınız. Bu regülatörler çok daha küçük voltaj farklarını regüle etmek için kullanmaya uygundur.