MiniSumo Robot için motor ve pil seçimi

Başlatan ewreka10, 16 Nisan 2016, 23:31:38

ewreka10

Merhaba Sayın Arkadaşlar.

Ben bir mini sumo robot yapacağım, yazılımım ve isis de şemam hazır fakat size sormak istediklerim var;

1-ilk önce motor seçimi yapmam lazım fakat motor uzunluğu 60 küsür mm, mini sumo robot ise 10x10 cm olduğu için robotun uzunluğunu aşıyor tekerleklerde olunca iyice aşar bu bir problem.
Nasıl bir motor almam gerekiyor 6V mu 12V mu? micro motorlar işimi görür mü? 500 - 1000 rpm almayı planlıyorım iki motorlu olacak dolayısıyla torku yüksek redüktörlü bir motor almayı istiyorum.

2-Li-po pil alacağım fakat 11.1V mu 7.4V luk mu alacağım, ve en az kaç mA olmalı? Sanırım bu da motora bağlı.

Eğer 6V luk bir motor alırsam 7.4V luk lipo pil fazla mı gelir? 12V luk motor alırsam nasıl olacak :S kafam biraz karışık

Bir de aklıma şimdi geldi; motor 12V luk yüksek RPM li olursa 2 tekerli olacağından robot şahlanır mı?
Zira önde bir sarhoş tekerlek olacak motoru yani tekerleri en arkaya sıfır olarak yerleştireceğim.

Bunu söylemek istemiyorum Sayın dostlar fakat bazı şeylerden dolayı siparişi yarın vermem gerekiyor, yani işim acil.

Hepinize teşekkür ederim.

Hürmetler.

ewreka10

Sayın arkadaşlar motora karar verdim şöyle ki;

Motorlar micro redüktörlü dc 400 RPM civarı olacak.
pil ise 7.4V li-po pil olacak

şimdi pil 7.4 V olacağından motor ise 6V olduğu için zener diyot alıcam iki tane.

Peki hangi zener diyotu alacağım  herhangi bir 6V luk zener diyot işimi görür  mü?  1. 6A çekicek en fazla.

Hürmetler.

aliveli

gerek yok zenere o kadar dayanır motorlar