Harddiskler hakkında biraz temel bilgiye ihtiyacım var .

Başlatan HellMarch, 25 Eylül 2005, 12:26:12

HellMarch

Selam arkadaşlar.

Harddisklerin veri transfer hızları tam olarak ne ile orantılı yani motor dönüş devir`inemi,okuyucu kafayamı,yoksa devreninde biraz payı varmı yada hepsinemi ? bu konuda beni aydınlatırmısınız arkadaşlar belki veri transferi yüksek bir harddisk yapabilirim :)

tevfik_kadi

Benim bildiğim birşey harddiskin motorunu söküp biraz araştırıp kullanabildiğimdi harddisk motorları permamagnent fırçasız DC motor olarak geçiyor ama karedalga ile çalışan 3 fazlı bir motordan farkı yok devir sayısı uyguladığın işaretin frekansı f ise f/18 ve motor çalışmaya başlarken 2 A ya yakın akım çekiyor düşük devirlerde ve yüksek devirlerinde çok ısınıyor onun için zaten motorları direk harddiskin kasasına monte ediyorlar motor sarımları 100 ohm ile kısa devre vaziyette bildiğim bu kadar istersen motoru çalıştırmak için 3 fazlı dalga şeklinin kod örneğini veririm CCS ile yazılmış şekilde ama harddiskin okuma hızına gelince motor devri okuma kafası hızı ve üzerindeki bellek önemli bir kriter bence SCSI harddisklerde hem devir yüksek hemde birbirinden bağımsız okuma ve yazma kafaları kullanılıyor bu da çoklu işlemlerde harddiskin tıkanmasını bir nebze azaltıyor ama harddiskin içi açıldıktan sonra geri nasıl eski haline getirebileceksin ki harddiskler cleanroom larda üretiliyor ve tamiratı ancak oralarda mümkün oluyor harddisk kafasının diske yakınlığı mikrometreler mertebesinde bu hava alan bir ortamda ve tozlu bir ortamda yapılması imkansız birşey değil mi

HellMarch

Senden rica etsem o kodu gönderirmisin bana biraz uğraşmak istiyorum başaramassak bile tecrübemiz bilgimiz olur.

Ben motorun sargı tellerini biraz kalınlaştırsam ve turlarını düşürsem (60 - 70 ohm gibi ) ne kadar sağlıklı çalışır ?

Son olarak ben bir ara eski bi hdd yi açmıştım quantum marka sora yine kapattım bilgisayara taktım sorunsuz çalışmıştı herkez havasız ortamda monte ediliyor içinde hava olmaması gerektiğini söylüyor ama o zaman o hdd nasıl çalıştı .

ipek

selam arkadaslar kodla bende ilgileniyorum yollar isenis sevinirim
iyi calismalar

z

Veri transfer hızı ile magnetik ortamdan elektronik ortama olan veri aktarım hızını kasdediyorsanız bu doğrudan disklerin devir sayısı ile orantılı.

Yok Hard disk ünitesinden interface tarafına aktarılan hızdan söz ediyorsanız buda HDD kontrol çipine bağlı. Zaten bu hıza üst sınır da PC interface tarafından getiriliyor.

Motor devrini artırarak bu işi kolayca başaramazsınız. Bir sürü nedeni var.

Magnetik ortamdan kafa aracılığıyla okunan bilgiler ilk olarak analog olarak işlenir. Bu devrelerin artan veri hızına cevap verip vermeyeceği belli değil. Çünkü bu bilgiler kodlanmış durumda ve PLL vs devreler kullanılıyor. (Referans aldıkları sabit frekanslar var)

Motor zaten HDD işlemcisi denetiminde olan bir hız servosu. Siz bu motorun devir sayısını işlemciye danışmadan değiştiremezsiniz sistem hemen hataya düşer.

Eğer sıfırdan HDD elektroniği yapacaksanız o başka. HDD lerin mekanik aksamının  mükemmel olması gerekir. Dakikada 5000-7000 devirde dönen plakaların kusursuz dönmesi gerekir. (Balans vs)

Ayrıca magnetik okuyucuların hava aralığının da okunan sinyalin artan  frekansından dolayı kötü etkilenmesi sözkonusu. Bir diğer sebeb de hdd içindeki rüzgarla havada uçan kafalar devir değişiminden sonra HDD den fazlaca uzaklaşabilir belki de tam tersi yaklaşabilir. Uçak mühendislerine sormak lazım  :D
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CaFFeiNe

harddiskler elektronik ile mekaniğin çok hassas bir şekilde bir araya getirilmesiyle yapılmış mükemmel cihazlar fakat arasıra sapıtıyorlar genelde mekanik bir darbeye maruz kaldıklarında [2-3 kez başımdan geçti yedek almadıysanız feci bir durum :(] bunun için artık şu RAM,FLASH vs ünitelerin birim maliyetini düşürselerde harddisklerden kurtulsak :) mesela SSMU gibi bişiylere kavuşsak [Solid State Memory Unit gibi :)]

z

Alıntı YapSon olarak ben bir ara eski bi hdd yi açmıştım quantum marka sora yine kapattım bilgisayara taktım sorunsuz çalışmıştı herkez havasız ortamda monte ediliyor içinde hava olmaması gerektiğini söylüyor ama o zaman o hdd nasıl çalıştı .

Havasız değil, tozsuz ortam denmiştir. HDD leri dikkatli incelerseniz dış ortamla küçük bir delik ile hava bağlantısı olduğunu görürsünüz. Birde hava filitresi var. (Ben bu güne kadar bütün düsklerde gördüm, kimisi çok iyi gizlenmiş.)

İçeride hava olmak zorunda, aksi takdirde kanatçıklar uçamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HellMarch

Vermiş olduğunuz aydınlatıcı cevaplar teşekkürler anladığım kadarıyla kendi devresi ile bu mümkün olmayacak gibi yeni bi devre tasarlamaya başlasak iyi olacak sanırım tekrardan teşekkürler kolay gelsin Allaha emanet olun .

otm

Merhaba
Aşağıdaki adrese hdd ler hakkında bütün kaynak bilgileri koydum(türkçe)

dosyaları indirmek için

kullanıcı adı : user
password    : picproje

kolay gelsin.

www.uniteknik.com/dosyalar/hdd1.pdf

www.uniteknik.com/dosyalar/hdd2.pdf

www.uniteknik.com/dosyalar/hdd3.pdf

HellMarch

Çok teşekkür ederim arkadaşlar olayı anlamış durumdayım sayenizde tekrardan teşekkürler.