UART ve USB arasındakı hız farkını ölçmek

Başlatan Hadi, 19 Nisan 2016, 21:57:33

Hadi

Saygıdeğer hocalarım ve değerli arkadaşlarım yine bir ilginç soruyla karşınızdayım.

UART ve USB arasındakı hız farkını nasıl ölçe bilirim?
Ayni işlemci (18F4550), ayni crystal (8Mhz)

Yani yapmak istediğim şu:

UART ve USB ile 20byte veri gönderip her ikisininde ne kadar zamanda gönderdiğini öğrenmek.

t2

Ölçüm sonucu şu parametrelere bağlıdır:
uart nasıl uart? hangi ayarda? USB nasıl usb? kim yaptı? nasıl yaptı?

HID aygıt yapsan 10ms interval ayarlasan 20 bayt 10ms de gönderilir.  64 de olur.  size bağlı.

USB full speed,  ayarlasak kim bilir hız nasıl olur? böyle bir USB aygıt yaptınız mı ? var mı hazırda?

Uart  acaba  nasıl gönderir? 250kb/sn 1250kb/sn hızlarda acaba  kaç bayt kaç saniyede gider?

Hadi

Hocam hele bir devre veya aygıt yok ortada. EasyPIC üzerinde denemeyi düşünüyorum.

Şimdi uart ayarı mesela 9600da diyelim.

USB ise MikroC ve 18F4550 kitabındakı yöntem ile. Yani HID falan.

( bu 10ms interval olayını anlamadım )

t2

bunlar çok karışık işler. 2-3 mesajla anlaşılmaz. zaten ben de pek bilmiyorum.  çalışan usb ve uart örnekleri vardır. onların üzerinde deneme yapabilirsiniz. hatta hiç deneme yapmaya gerek yok. hesap yaparak anlaşılır.  usart ayarı 9600 ise bunun hızı belli . yani ne demek? saniyede 9600 bit demek. baytların başında start bit stop bit olsa her bayt 10 bit demektir. 9600 /10 = 960 bayt . yani saniyede 960 bayt gönderilebiliyormuş.  20 bayt kaç saniyede gönderilir? hesap yapılır.

usart iicabında usbden daha hızlı olurken, başka bir projede usb kral olur.  usartın yüzüne bakılmaz. duruma göre yani. bir de usb üzerinden sanal usart oluyor.  o da pc tarafında yapılıyor sanal com port oluyor.   20 bayt veri gönderilecekse  ikisi de hızlıdır.  ve yeterlidir.

Hadi

benim sorum bunları kağıt uzerinde değil de devre uzerinde nasıl gösteririm?

Alıntı yapılan: t2 - 19 Nisan 2016, 22:49:21
20 bayt veri gönderilecekse  ikisi de hızlıdır ve yeterlidir.

bu biraz saçma olmuş.

t2

neden saçma olmuş? 
Ödev  olabilir mi bu konu? yani amaç hızlı veri göndermek değil de  sadece ölçmek veya doküman hazırlamak mıdır?

Hadi

ahmet_zxc

sana bilgi verilmiş, sende teşekkür yerine hakaret etmeyi seçmişsin.

kim ne söylesin istiyorsun, bilsek onu söyleyecez.

Hadi

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 21 Nisan 2016, 18:21:17
sana bilgi verilmiş, sende teşekkür yerine hakaret etmeyi seçmişsin.

Aslında ne sorduğumu okusaydınız ben değil de arkadaşın bana hakaret ettiğini anlardınız.  :)