ALTIN kaplama PCB.

Başlatan Mr_YAMYAM, 21 Nisan 2016, 15:43:06

Mr_YAMYAM

Dün şeytana uydum ve özel tasarımım olan RIAA pre-ampli kartlarına ALTIN KAPLAMA yaptırdım :D
(Masraflarını sevdiğim birisi karşıladı)
Altın rengi bakır ile çok yakın olduğu için fotoğrafta belgeleyebilmek oldukça zordur. Bu sebeple birkaç açı ve ışık ortamı ile fotolar aldım.
Kıyaslama için resimlerde Lehim kaplanmış eski bir PCB Bakır PCB ve 2 adet altın kaplanmış PCB bulunmaktadır.

Sizce bir PCB nin altın kaplamalı olması ses kalitesine ne denli etki edebilir. Bir PCB yi altın kaplama yaptırmak (Ses devreleri için) ne denli gereklidir.
Tasarım özellikleri.
40db veya yukarısı kazanç.
50Kohm giriş empedansı. 2Kohm çıkış empedansı.
Low noise Hıgh PSRR OP-AMPS.
RIAA frekans responsu. +/-0.2db
Metal film ve metalized karbon dirençler %1 ve %0.1 tolerans

peko

Alıntı YapBir PCB yi altın kaplama yaptırmak (Ses devreleri için) ne denli gereklidir.

Ses nasıl bir ortamda dinlenecek ?
Hangi amaca hizmet edecek ?
PCB için yapılan yatırım, preamp sürücüsü, kablolama ve hoparlör için de yapılacak mı ?

Ses; uçtan uca yatırımlık bir durumdur..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: peko - 21 Nisan 2016, 16:26:05
Ses nasıl bir ortamda dinlenecek ?
Hangi amaca hizmet edecek ?
PCB için yapılan yatırım, preamp sürücüsü, kablolama ve hoparlör için de yapılacak mı ?

Ses; uçtan uca yatırımlık bir durumdur..
Yukarda belirtmiştim :)
Alıntı YapTasarım özellikleri.
40db veya yukarısı kazanç.
50Kohm giriş empedansı. 2Kohm çıkış empedansı.
Low noise Hıgh PSRR OP-AMPS.
RIAA frekans responsu. +/-0.2db
Metal film ve metalized karbon dirençler %1 ve %0.1 tolerans
Bu devre sadece bir pre-amplifikatördür.

z

Altın  kaplama oksitlenmeye karşı önlem olarak yapılır. Hareketli kontaklar haricinde ne analog devrelerde ne de digital devrelerde elektriksel açıdan hiç fayda getirmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 21 Nisan 2016, 17:56:31
Altın  kaplama oksitlenmeye karşı önlem olarak yapılır. Hareketli kontaklar haricinde ne analog devrelerde ne de digital devrelerde elektriksel açıdan hiç fayda getirmez.
+1

DEno_12

Bakır altından daha iyi iletken. Nasıl bir fayda bekliyorsunuz ki?

muhendisbey

Altının faydası olmaz maalesef. Hoparlör aşındırıcıların bulunduğu bir ortamda kullanılmayacaksa da ömür açısından da birşey farketmez.

Muhtemelen şu şekilde düşündünüz, yanlışsam düzeltin:
Ses jackları altın kaplama yapılıyor, hatta hdmi kabloları gibi güzel görüntü güzel ses taşınan kablolarda altın kaplama var. Kartı da altın kaplarsam ses kalitesini artırırım.

Burada kablo jacklarının altın kaplanmasının sebebi iyi bir ses değil dış ortamda açık olduğu için oksitlenmesini önlemek içindir. Altın ve platin soy metaldir, yani paslanmaz, asit ve bazlarla tepkimeye girmezler. Kullanım amacı da budur. Bakır, altından daha iyi bir iletkendir. Metaller arasında en iyi iletken gümüştür.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

Esasen bir tartışma konusu olsun diye açmıştım bu konuyu.
Benim de ses kalitesi olarak beklentim yoktur. Çünkü ses kalitesine etki eden unsurlar devredeki iletkenler veya yarı iletkenler değildir.
Sadece yarı iletkenlerin uygun tasarımla yapılması ve optimize edilmesi ses kalitesine etki eder.
Neden altın kaplama yapıldı.
1- PCB malzemelerin teminine kadar beklemek zorunda kalacak. Bu bekleme süresi de 3 ayı aşacaktır. Havadaki oksidasyondan bile bakırlar kararmaya başlamıştı.
2- PCB ye dikkat edilirse çift taraflı yapılmış ve üst taraf neredeyse tamamen SHIELD (Ekranlama) olarak tasarlanmıştır.
Elektromanyetik dalgaların devre elemanlarına veya iletkenlere ulaşıp indükleme yapmaması için ekranlama da vazgeçilmez bir unsurdur.
İşte günümüz havadan yayılan elektromanyetik dalgaların etkileşimini test etmek amacıyla PCB üst tabakasındaki SHIELD ALTIN KAPLAMA olarak düşünülmüş ve test edilecektir.
Altın kaplamanın yüksek frekanslardaki iletkenlik özelliği bilinmektedir. Daha önce aynı şema ile -78 db olarak elde edilmiş S/N değerinin bu kaplama ile ne kadar aşağılara çekilebileceği araştırılacak ve test edilecektir. (Bu işler için uygun ölçü aletlerimiz bulunmaktadır)

t2

Peki okullarda kafamıza kazınan "altın en iyi iletkendir, pahalı olduğu için sıkça kullanılamıyor." cümlesi  yanlış mıdır? Bu öğretmenleri yetiştiren zihniyet kimdir? Eğitimi mahvettiler diyebilir miyiz?

Entegre içindeki bağlantı tellerinin altın olma sebebi  nedir? Çok ince hale getirilebildiği için mi?

ipek

bundan yıllar evel Tektronix tv tamircileride yararlanabilsin diye ekonomik osilaskoplar üretti tabiki markada Teleqipment idi,aynı frekans kategorisindeki iki cihazıda 220v yapmak için içini açtık,arkada seçici yok,devredeki renkli tellerin yeri değişmesi gerekiyordu,Tektronix çok pahalı ve her yeri pcb ve komitatörler altın kaplı idi ,şematik olarak her iki alet bir birinin aynı idi sadece biri tv trigger kartı ve arka kısmındaki z modülatör girişi yoktu,altın kaplı olması elbette korozyon içindir diye düşündüm ama sonra yanıldığımı farkettim,çünki tüm devreler slot soletler hariç,çok sert bir tabaka cam gibi desem yeridir,havya lehimleri eritemiyordu,vernik türü olabilir,madem böyle bir koruma var idi niçin altın kaplamıştı ?

pwm.c

Altın iletkenliği : 22,14 nΩ·m (20°C'de)
Gümüş iletkenliği : 15,87 nΩ·m (20°C'de)
Bakır iletkenliği : 16,78 nΩ·m (20°C'de)
Alüminyum iletkenliği :26,50 nΩ·m (20°C'de)
Kurşun iletkenliği :208 nΩ·m (20°C'de)
Platin iletkenliği : 105 nΩ·m (20°C'de)
Nikel iletkenliği: 69,3 nΩ·m (20°C'de)

kaynak wikipedia.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

kaan0

Yüksek frekanslarda elektrik, metallerin yüzeyinden akıyor. (skin effect) Altının deri kalınlığı, bakırdan daha fazla. Bu yüzden yüksek frekanslarda kullanılabilir belki.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: pwm.c - 22 Nisan 2016, 00:17:19
Altın iletkenliği : 22,14 nΩ·m (20°C'de)
Gümüş iletkenliği : 15,87 nΩ·m (20°C'de)
Bakır iletkenliği : 16,78 nΩ·m (20°C'de)
Alüminyum iletkenliği :26,50 nΩ·m (20°C'de)
Kurşun iletkenliği :208 nΩ·m (20°C'de)
Platin iletkenliği : 105 nΩ·m (20°C'de)
Nikel iletkenliği: 69,3 nΩ·m (20°C'de)

kaynak wikipedia.
Bu tabloya göre gümüş kaplama daha uygun olacaktı.
Demekki ben de yanlış biliyormuşum.

z

Gümüş oksitlendiği için devrelerde tercih edilmez. Vakumlu role kontaklarında vs kullanılır.

Eğer gümüş kaplanacaksa muhakkak oksitlenmeye karşı önlem alınmalı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com