Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

2x16 lcd'ye yazı/veri gelmemesi

Başlatan cettoceviz, 22 Nisan 2016, 23:25:10

sifirzero

ccs c de bazen lcd de sorun oluyor picbasic de sorun olmuyıor.

mesaj birleştirme:: 23 Nisan 2016, 13:24:45

pille yapma ustam pilin gücü biterde yanlış bilgiler veriri
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

cettoceviz

Alıntı yapılan: sene35 - 23 Nisan 2016, 13:22:36
ccs c de bazen lcd de sorun oluyor picbasic de sorun olmuyıor.

mesaj birleştirme:: 23 Nisan 2016, 13:24:45

pille yapma ustam pilin gücü biterde yanlış bilgiler veriri

pic'e gelen enerjiyi ölçtüm 5v geliyor sıkıntı yok aslında, ama sonuc hala aynı lcd ye görüntü gelmiyor.

sadogan

Lcd pinlerine kablolar lehimli deyil.
Bunlarda bir sorun olabilir.
Programın içerisine led yak söndür koyup program biryerlerde kalıyormu bir kontrol edin.

kayatech

PIC în beslemeleri mi bağlı değil bana mı öyle geliyor ? İki tarafta da bir kablo göremedim.

Recep METE

Breadboard da kullandığın zil  kabloları her zaman sıkıntı yaratır. Breadboard için kullanılan aşağıda resmi olan jumper kablolarını kullanmalısın.Muhtemelen sorun bu kablolardan oluyor.Dediğimi yap sorun düzelecektir.

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

overlok

Pic in besleme bağlantıları yok sanki. 11 ve 12 nolu pinler
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

cettoceviz

Alıntı yapılan: sadogan - 24 Nisan 2016, 01:03:44
Lcd pinlerine kablolar lehimli deyil.
Bunlarda bir sorun olabilir.
Programın içerisine led yak söndür koyup program biryerlerde kalıyormu bir kontrol edin.

yedek lcd de lehim yapmıştım onunla da denediğimde görüntü aynı..

cettoceviz

Alıntı yapılan: Recep METE - 24 Nisan 2016, 08:06:20
Breadboard da kullandığın zil  kabloları her zaman sıkıntı yaratır. Breadboard için kullanılan aşağıda resmi olan jumper kablolarını kullanmalısın.Muhtemelen sorun bu kablolardan oluyor.Dediğimi yap sorun düzelecektir.

haklısın, önceden sipariş vermiştim henüz gelmedi. geldiği zaman onunla deneyeceğim.

mesaj birleştirme:: 24 Nisan 2016, 12:15:36

Alıntı yapılan: kayatech - 24 Nisan 2016, 03:12:14
PIC în beslemeleri mi bağlı değil bana mı öyle geliyor ? İki tarafta da bir kablo göremedim.

16f877a datasheet ten baktımda, 11-12-31-32 no'lu pinlere +5v verdim görüntü yine gelmedi.

overlok

Hocam 12 ve 31 nolu pinleri + 5 volta bağlamıyosun. Bu pinler gnd ye bağlanmalı.

cettoceviz

Alıntı yapılan: overlok - 24 Nisan 2016, 12:31:18
Hocam 12 ve 31 nolu pinleri + 5 volta bağlamıyosun. Bu pinler gnd ye bağlanmalı.

11-32 ye 5v,
12-31 e gnd bağladım. değişen bişey olmadı.

Timucin

Alıntı yapılan: sene35 - 23 Nisan 2016, 00:26:59
Kardesim çok basit lcd nin boşta kalan uçlarini birleştir - uca gir 0 1 2 3 uçlarini.sonucu yazarmisin oldu veya olmadi diye kimse vermez bu bilgiyi.

Peki neden?
LCD'ye ilk enerji verilip init yapılırken 3 sefer min 150 microsec beklemelerle 0x30 hex (Function set) gönderili. Bu durumda LCD 8 bit data modundadır. Hardware'da ilk 4 bit (0000) sıfır yapılmış iken, son 4 bit'e (0011) yazılmalıdır ki LCD 8 bit modda 0x30'u alabilsin.
init'in son aşamasında ise yine 8 bit modda (!..) 0x20 hex "fuction set" komutu gönderilerek, LCD 4 bit moda set edilir.
8 bit modda ilk 4 bit zaten hardware'dan sıfır yapılmış iken, son 4 bite 0010 göndermek 8 bit modda 0x20 hex göndermek demektir.

Durum böyle olmasa bile uçları mümkün mertebe boşta bırakmamaya özen göstermek gerektiğine inanıyorum.

Saygılarımla
Timuçin 

kayatech

Pic in besleme voltajlarini bilmediğiniz aşikar. Şimdi pic in mclr ve Program yüklü olup olmadığı hakkında da şüphe uyanmaya başladı. Belki de pic ı bozdunuz. İsis de çalışıyor ise gerçek devrede de çalışması gerekir. Bir noktada hata yapıyorsunuz. İsis de  entegrelerin  besleme bacakları görünmez.

overlok

Bu arada ds1302 in 4 nolu bacağı gnd ye bağlanmamış.

cettoceviz

Alıntı yapılan: kayatech - 24 Nisan 2016, 13:25:34
Pic in besleme voltajlarini bilmediğiniz aşikar. Şimdi pic in mclr ve Program yüklü olup olmadığı hakkında da şüphe uyanmaya başladı. Belki de pic ı bozdunuz. İsis de çalışıyor ise gerçek devrede de çalışması gerekir. Bir noktada hata yapıyorsunuz. İsis de  entegrelerin  besleme bacakları görünmez.

az önce pic'i bozmuş olabilirim. akşam led yakma programıyla deneyeceğim. sonucu yazarım.

overlok

devreyi denedim, lcd kontrast ucunu resimdeki gibi değiştirin. RW pinini direkt gnd ye bağlayın. ds1302 nin 4 nolu pini gnd ye gidecek.