Elektirik motorları hakkında .

Başlatan HellMarch, 25 Eylül 2005, 23:50:51

HellMarch

Selam Arkadaşkar .

Elimde bir adet 7.5 volt (yüksek akım)ile çalışan motor var sıradan motorlar gibi değil yanlız biraz daha büyük tahminen söyliyecek olursak kalınlığı 3.5 cm uzunluk 6 cm . Şimdi benin bu motoru kullacağın yerin bataryası 12 volt 4 amper bu motor 7.5 volt sizce arada voltaj farkı motor açısından bir tehlike arz edermi sağlıklı bir şekilde çalışırmı sizce ve kömürlerin ömrü ne olur ? motor yük altında çalışacak yanlız bunuda bilmenizde yarar var herhalde bana bu konuda yardımcı olurmusunuz arkadaşlar .

piedos

7.5 voltluk zener diyotla motorun ters emk sını sürekli bir comparatorle karşılaştır. Yani analog kontrol yap. Ben böyle devre tasarlamıştım istersen gönderebilirim.
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

mustafacan

bence sen sorunun cevabını biliyorsun. Neden voltajı düşürmüyorsunda...!
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

HellMarch

Sorunun cevabını biliyormuyum  :roll:  Allah Allah

Voltajı düşüremem bu benimde aklıma geldi ama bu olmaz çünki motoru 7.5 volt ile çalıştırdığımda motorun torku yetmiyor bana inşallah anlatabilmişimdir .

z

Motorun 7.5v ve bu voltajda tork yetmiyorsa + motorun 7.5V daki bostaki devir sayisindan daha yuksek devir sayisina ihtiyacin varsa bu motoru 12v da kullanamazsin.

Yok devir dusuk olacak tork yuksek olacak dersen o zaman motora devir dusurucu  reduktor koyacaksin. Baska cozumu yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HellMarch

Tamam arkadaşlar konu anlaşılmıştır motor bana uygun bir motor değil demekki baka motorlara yönelmem gerekiyor teşekkürler herkeze .

lojikprobcircuits

kesinlikle hiçbir sorun olmaz.ben 2V'luk motora 18 volt verdim yine çalıştı
HERŞEY YAPILABİLİR,İMKANSIZ İSE BİRAZ DAHA ZAMAN ALIR

HellMarch

Ama sendeki motor nasıl motordu ne kadar sürede çalıştı ve yük altındamıydı bunları bilmeden her hangi bir noktaya varamam.

Bendeki motor yüksek akımlarda çalışan motor ortalama 15 - 20 dk çalışacak ama ful yük altında .