DC motorun ucuna çark veya apart ne takılır.

Başlatan Recep METE, 24 Nisan 2016, 09:41:03

Recep METE

Arkadaşlar DC motor kullanarak küçük bir kümes kapısı aç ve kapa yapmak istiyorum.Elimde dc motor var.Bildiğiniz gibi dc motorun ucundaki mile cark veya başka aparat takmam gerekiyor.Bunu nereden temin edebilirim.Veya ne alabilirim, nasıl takabilirim.Ya da başka hangi moru kullanmam gerekir.Yardımlarınızı bekliyorum.Saygılarımla.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

overlok

Nasıl bir açıp kapatmaktan bahsediyosunuz? Ev kapısı - pencere vs. gibi sağ sola açılan şekilde mi veya yukarı aşağı - sağa sola kayacak şekilde mi?

Benim düşüncem;
Çark için eski yazıcı, pilli oyuncaklar, dvd - cd rom gibi cihazlardan temin edebilirsin. Veya aliexpress te paket halinde satılan dişlilerleden alabilirsin. Ama öncelikle nasıl açılacağına karar vermen ve kapının ağırlığını kaldırabilecek bir redüktör sistemi yapmam gerekir. Yada bunlarla uğraşmayıp torku yüksek, devir hızı düşük hazır redüktörlü motorla yapabilirsin.
Kafesin resmi varsa koyarsan daha çok yardımcı olabiliriz bence.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

z

Hazır redüktörü olan motorlardan al kurtul.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Recep METE

Redüktörlü motor almaya karar verdim.Önce biraz inceleyeceğim.Daha kümesi yapmadım.Kümesin kapısı yukarı-aşağı inecek, kızaklar içinde kapak kayacak.Şimdi ben aşağıda resmi görülen redüktörlü motoru alsam miline  ne takabilirim.Bu konuda hala kafamı dolduramadım.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

overlok

Bu motorların mili için hazır dişli olur mu bilmiyorum. Dişlinin deliğini matkapla genişletip, araya bant takarak kullanmışlığım oldu. Hatta lego teknik parçalarınıda kullandım.
Benzer şekilde kızaklı sistem de yapmıştım. Resmini koyuyorum kullandığım parçaların.

Asansör sistemide yapabilirsin.
Veya -insan kolu gibi- iki eklemli, dişli kullanmadan çubuklarla da olabilir.

z

Daha iri motor seç. Mini robot malzemeleri satan dükkanlarda çokça çeşit var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Recep METE

Arkadaşlar redüktörlü motoru pic ile kontrol etmek istiyorum.Redüktörlü motoru kullanarak kümese yapacağım kapağı 40 cm yukarı sonra 40 aşağı  uzaktan kumanda kullanarak indirmem gerekir.Bu ayarlamayı pice , delay süresi vererek mi yapmam lazım.Başka yolu var mıdır?

overlok

Benim aklıma gelen fikirler:
-En üste ve en alta sınır anahtarı koyarsın, kapak sınırlara ulaştığında durur.

-IR bariyer olabilir sınır anahtarı yerine

-Ldr olabilir.

-çizgi izleyen robot mantığıyla, siyah çizgi koyabilirsin. sınırlarda beyaz çizgi. Cny 70 gibi sensörle siyah çizgiyi okutursun. Çizginin bittiği yerde motor durur.

-yada siyah veya beyaz kesik kesik çizgiler koyarsın kapı kızağı boyunca, gene cny 70 gibi sensörle çizgileri saydırıp belirli sayıya ulaşınca durmasını sağlarsın.

tekosis

sınır anahtarları ve otomobil cam kaldırma motoru kullanarak bu işi halledebilirsin. ayrıca kapıyı yukarı kaldırdığında kendi ağırlığı ile aşağı düşmemesi için bu şekildeki bir redüktörlü sistem işini görür. kapıyı yukarı kaldırma sırasında oluşacak takılmaları algılamak için opamplı bir akım ölçme devresi kurup kontrol işini bu şekilde de yapabilirsin.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

asma

Merhaba
Bir arkadaşım böyle bir uygulama yapmıştı , kontrol için benden yardım almıştı.
Küçük , şarjlı tornavidaları bilirsiniz , onun elinde şarj tutmayan , tetiği bozuk bir kaç tane varmış.
Motor ve redüktör olarak onu kullandık. Redüktörü de planet dişli tipindeymiş , işimizi gördü.
Sanırım M5 saplama kullanmıştı (tij de deniyor herhalde) , bu saplamayı motora nasıl taktığını hatırlamıyorum.
Kapı , iki tahta çıta arasında yukarı aşağı hareket edebilen kalın bir sac parçasıydı. (A4 boyutundan biraz küçük)
İki adet somunu saca kaynatıp , motora bağlı mili döndürdüğünde hareketi sağladı.
Ben de bir DPDT orta konumlu anahtar ile yön değişimini sağladım. Alt ve üst noktalara micro sw. takıp NC uçlarını motora seri
bağladım. NO uçlarıyla ortak uç arasına biri diğerinin tersi olacak şekilde diyot bağladım. Bitti.
Akşam kapansın , sabah açılsın , otomatik bir devre yapamazmıyız dedi. Oluurr ... dedim demez olaydım. Kümes çok pis kokuyor.

İki mili sanırım birini diğerinin içine sıkı geçme yaptı. İnce mili biraz eğeleyip pürüz oluşturdu ve diğer mile o ölçüde delik deldi. (kardeşinde torna var) saplamayı ısıtıp öyle taktı.
Ama bu yöntemden emin değilim. Matkap mandreni kullanmadı , iki mili kaynatmadı , belki kaplin gibi bir şey kullanmış olabilir.
Sonuçta iki yıldır sorunsuz kullanıyor. İlk iki ay benim devre sorun çıkarttı , sonra sorunlar giderildi , mekanikte sorun yok.  ;)
Ayrıntıları öğrenirim isterseniz.

Kolay gelsin.

kayatech

Yukarıda bir arkadaşın söylediği gibi Otomobil parçası satan yerlerden komple cam krikosu alın. zaten 40-50 Tl bişey. Sadece o motora o parayı vermektense komple indirme ve kaldırma mekanizması almış olursunuz.

fatal16

Step motor kullanmayı tercih etseniz olmaz mı ?

Recep METE

Ben şunu merak ediyorum. Bu kadar dc motor satılıyor. Bunları çıplak bir mille satıyorlar. Hiç mi düşünmüyorlar bunun ucuna alan kişi ne takacak diye. Bunların ucuna takılan bağlantı parçaları olsa gerek. Bunları alıp da nasıl yapsam diye düşünmek saçma geldi bana.

sezgin05

Benzeri bir uygulamada aşağıdaki çanak anten motorunu kullanmıştım. 3-4 yıldır tık demedi.Günde 6-7 defa açılıp kapanıyor. Yapısında DC Motor/Reduktor/Sonsuz vida/Limit siwitch/reed röle bulunduğu için extra hiç bir şeye gerek kalmaz.