Tek modül ultrasonic Sensor

Başlatan metehan58742, 27 Nisan 2016, 17:47:48

metehan58742

Merhaba,

Tek başlı ultrasonic modülü yapmaya çalışıyorum internette araştırmadığım kaynak kalmadı. Ancak çok fazla bilgi bulamadım internetteki çalışmalar Rx Tx ayrı olarak yapılmış benim yapmak istediğim ikisi bir arada olan sesörlerden yapmak

http://robotang.co.nz/projects/electronics/ultrasonic-rangefinder/

bulduğum en yararlı kaynak bu oldu. Bu sistedeki devreyi kurdum ve receiver olarak kullanmayı başardım ancak transmitter olarak kullanamadım. Sorum bu devredeki modülü transmitter olarak kullanmak için nasıl bir mantık izlemeliyim devreyi yukarıdaki link ten bakabilirsiz teşekkürler.

MB_77

Ben de bu işle epeyce bir süre uğraştım ve sonunda elle tutulur bir noktaya geldim. 8m'ye kadar ölçebiliyor 1 cm hasssasiyetle. tek opamp kullanmıştım ilk versiyonda lm358 veadc girişini değil comparator girişini kullandım.
ikinci versiyonda picin kendi opampını kullanınca devre oldukca sadeleşti. ama üzerinde çalışılması gereken çok konu var.

verdiğin linkteki devre hakkında yorum yapamam ama şunu söyleyebilirim. tek sensör çok da avantajlı değil. çift sensörün ölü bölgesi çok daha kısa. iyi bir devre ve yazılımla mesafesi uzun bir çift sensör çok daha kullanışlı olacaktır.

bir usart çıkışlı diğeri de istediğin bir koşulda çıkışlı olacak şekilde programlayarak(mümkünse eğer)(analog çıkış yok picte) bir tane gönderebilirim. sen de asıl uygulamana odaklanabilirsin

metehan58742

ilginiz için teşekkürler araştırma yaparken bir devre (http://www.rlx.sk/mikroelektronika/dm_manual_v100.pdf )daha buldum benim kurduğum devre ile çok benzer benim asıl sorum  yaşadığım yer bu sensörün transmitter olarak nasıl kullanıldığı. Şemadan da gördüğünüz gibi çıkış olarak 3 pin var. ikisi (PWMA VE PWMB) ultrasoniğin bacakları, diğeri opamp dan alınan çıkış(AN). Ben devreyi alıcı olarak çalıştırmayı başardım o da şu şekilde oldu ultrasoniğin + bacağını ground yaptım diğer bacak opamp devresine bağlı. Opamp devresinden aldığım pin echo olarak kullandım basit ultasonic sensörü verci olarak kulladım ve benim kurduğum devre çalıştı . Ancak herşeyi denememe rağmen verici olarak ne yazıkki kullanamdım. Verici olarak kullanmak için nasıl bir mantık izlemem gerekiyor ?

120 TL kurduğum devre LV-MAXSONAR-EZ1 devresi

gumush

Hazir olarak alternatif Maxbotic'lerdir.

http://www.maxbotix.com/

HV serilerinde 1mm hassasiyet vardir.
Hikmet Gumus  izmir

metehan58742

Alıntı yapılan: gumush - 29 Nisan 2016, 02:14:33
Hazir olarak alternatif Maxbotic'lerdir.

http://www.maxbotix.com/

HV serilerinde 1mm hassasiyet vardir.

Kendim üretmeyi amaçlıyorum

ferdem

Alıntı yapılan: metehan58742 - 28 Nisan 2016, 21:48:26
Ancak herşeyi denememe rağmen verici olarak ne yazıkki kullanamdım. Verici olarak kullanmak için nasıl bir mantık izlemem gerekiyor ?
"Transducer" in iki pini de mikrodenetleyiciye bağlıysa, pinleri GND ve 5V/3V3 yaparak sürebilirsiniz. Örneğin 40 KHz(25us periyot) de sürmek için:
12.5us ilk pini lojik1 ikinci pini lojik0, devamında
12.5us ikinci pini lojik1 ilk pini lojik0 olarak sürebilirsiniz. 500us lik pulse göndermek için bu işlemi 20 defa tekrar edebilirsiniz. Süreler 12us, 13us de olabilir.
Tek sensörlü durumda bir problem çıkıyor o da şu: Sensörü sürerken aynı pini dinleyen opamp/yükselteç doyuma gittiğinden hemen arkadan gelecek "echo" ya duyarsızlaşabiliyor, bu problemi fark edersiniz. Pulse gönderirken alıcıya girişi önlemek lazım. Kolay gelsin.

metehan58742

Alıntı yapılan: ferdem - 29 Nisan 2016, 08:24:27
"Transducer" in iki pini de mikrodenetleyiciye bağlıysa, pinleri GND ve 5V/3V3 yaparak sürebilirsiniz. Örneğin 40 KHz(25us periyot) de sürmek için:
12.5us ilk pini lojik1 ikinci pini lojik0, devamında
12.5us ikinci pini lojik1 ilk pini lojik0 olarak sürebilirsiniz. 500us lik pulse göndermek için bu işlemi 20 defa tekrar edebilirsiniz. Süreler 12us, 13us de olabilir.
Tek sensörlü durumda bir problem çıkıyor o da şu: Sensörü sürerken aynı pini dinleyen opamp/yükselteç doyuma gittiğinden hemen arkadan gelecek "echo" ya duyarsızlaşabiliyor, bu problemi fark edersiniz. Pulse gönderirken alıcıya girişi önlemek lazım. Kolay gelsin.

teşekkürler hocam cevabınız yardımcı oldu verici olarakta çalıştırmdım ancak bekleme süresi ile ilgili bir sıkıntı var sizin dediğiniz gibi ayarladığımında çalışmıyor ancak bekleme süresi 1 us 0.5 us gibi küçük değerler yapınca 30 cm civarı çalışıyor testi transreceiver modüllerin birini alıcı diğerini verici olarak kullanarak yapıyorum. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir ?

ferdem

Elinizdeki "transducer"in çalışma frekansı 40 KHz mi?  Eğer 40 KHz ise öncelikle 40 KHz lik bir karedalga üretebiliyor olduğunuzdan emin olun. 1us, 0.5 us değerleri ..!? "Transducer" in çalışma frekansında işaret üretebildiğinize emin olmanız gerekiyor.
Bunun en güzel yolu varsa osiloskop ile pinlere bakmaktadır, yoksa frekans ölçümü yapabilen multimetre ile bakılabilir. Pickit2 nin lojik analizörü de kullanılabilir...