Pic16f628a hex led animasyon sıkıntısı

Başlatan atestr, 30 Nisan 2016, 15:17:26

atestr

Selamun Aleykum
ben pic16f628a entegresine kod yazdım isisde çalıştı ama devreye taktığımda ledler sürekli yanık kaldı yazdığım hexden kaynaklanabilir mi ?
teşekkür ederim.

t2

overlok

Alıntı yapılan: t2 - 30 Nisan 2016, 21:30:55
Kaynaklanabilir.
:D  :D  :D

Alıntı yapılan: atestr - 30 Nisan 2016, 15:17:26
Selamun Aleykum
ben pic16f628a entegresine kod yazdım isisde çalıştı ama devreye taktığımda ledler sürekli yanık kaldı yazdığım hexden kaynaklanabilir mi ?
teşekkür ederim.
Aleyküm selam. Kodunu, devre şeması eklersen daha rahat ve sağlıklı yardımcı olunur.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

BeK

Merhabalar,

Ben de benzer bir sorun yaşıyorum.

Micro C pro for PIC ile yazılmış olan kod :

void main(){
cmcon = 0x07 ;
 option_reg = 0x80 ;
  trisb.rb0 = 0x00;
 trisb.rb1 = 0x00;
 portb = 0x00;
while(1) {
portb.rb0 = 1;
portb.rb1 = 0;
delay_ms(500);
portb.rb1 = 1;
portb.rb0 = 0;
delay_ms(500);

}
}

Devre basit..

PIC 16F628A MCU üzerinde

5 nolu bacak  ( GND ( - ))  toprağa bağlı.
14 nolu bacak  +5V  bağlı.
6 nolu bacak LED'e bağlı. Led önünde akım sınırlayıcı direnç var ( 330 ohm gibi)
7 nolu bacak LED'e bağlı. Led önünde akım sınırlayıcı direnç var ( 330 ohm gibi)

HEX dosyayı PIC K150 proğramlayıcı ile yazıyorum. Yazdığını söylüyor.  Verify ediyorum. Doğruluyor. Debugda da  sorun yok.
Herşey doğru görünüyor.  Söylemeye gerek var mı bilmem ama dahili osilatörü (4 MHz) kullanıyorum. WDT de off.

Devreyi çalıştırdığımda sadece 6 nolu bacaktaki LED (devamlı) yanıyor.

Koca bir proğram yazıp da sonuç alamayınca basitce bu kodları yazıp deneme yapmak istedim, denemede de başarısız oldum.

1. Sizce sorun nedir. ?
2. Besleme Voltajım regüleli ama yine de 5 ve 14 nolu bacaklar arasında 100nF'lık bir kapasitör kullanmalı mıyım. ?
3. Bir arkadaş benim şu naçiz kodlarımı derleyip HEX olarak bana gönderebilir mi. ? ( Derleme mi hatalı, yükleme mi hatalı bilmek isterim.)
4. Önerebileceğini iyi bir PIC programlayıcısı var mıdır. ?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.